Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 14:25 Bu haber 1481 kez okundu
 
Çiftçi Sulama Ücretlerinde İndirim İstiyor
Sulama Birlikleri’nde su kullanım hizmet bedellerinin düşürülmesi konusunda çiftçilerin taleplerinin değerlendirmek amacıyla Sulama Birlikleri, DSİ Bölge Müdürlüğü ve Serik Belediye Başkanlığı işbirliğinde toplantı gerçekleştirildi.
TARIM Haberi
Çiftçi Sulama Ücretlerinde İndirim İstiyor

Serik Belediye Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay Aykan, AK Parti Serik İlçe Başkanı Hasan Yıldırım, DSİ Serik İşletme Bakım Şube Müdürü Ercan Direkci, MHP Serik İlçe Başkanı Ahmet Ali Coşkun, Köprüçay Sulama Birliği Başkanı İsmail Küçükkavradım, Aksuçayı Sulama Birliği Başkanı Mevlüt Engin, Belediye Başkan Yardımcıları ve Muhtarlar katıldı.

Toplantıda konuşan DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay Aykan, Sulama Birliklerinin tüzel kişilikler olduğunu resmi bir plaklarının bulunduğunu söyledi.

Daha önce birlik meclisleri tarafından idare edilen Başkan ve Meclis üyelerinden oluşan yapının Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile iptal edildiğini ve buralara kamu görevlileri atandığını aktaran Aykan, Antalya’da 24 tane olan sulama birliklerinin daha fonksiyonel hale getirilmesi için su kaynakları da dikkate alınarak, başta 9’a indirildiğini ve ardından da 1 tanesinin fesh edildiğini ifade etti.

Serik bölgesinde Köprüçay Sağ Sahil, Sol Sahil, Deniztepesi ve Bucak sulamasını birleştirerek tek bir sulama birliği, Aksu İlçesi’nde ise Aksu Orta, Kuzey, Güney, Perge ve Karaöz birleştirilerek bir birlik haline geldi. Buralara kamu görevlileri atandığını belirten Aykan, “Sulama birliklerinin birleştirilmelerinin ücretlere yansıması 2020 yılında olacak. Sulama birlikleri çiftçilerden almış oldukları su kullanım hizmet bedellerinin tahsilleri ile yaşayan kurumlar. Yapılan işlemlerin hepsi üreticinin vermiş olduğu su kullanım hizmet bedeline yansıyor. Sulama birliklerinde denk bütçe esastır. Gelirler neler, giderler neler hep birlikte konuşalım, ortak mantık noktası ile karar verelim. Çünkü burada alınacak kararların maddi rücuları Sulama Birlik Başkanları’na yansır. Bundan önceki dönemlerdeki zararlar, Birlik Başkanları’na rücu ederdi. Yeni dönemde de birlik başkanlarının birliklerini zarara uğratması durumunda çıkacak mali rücular, şimdiki birlik başkanlarına çıkar. Burada faktörlerin tamamını mantıklı olarak öğrenip buna göre hareket edilmesi ve doğru kararlar alınması gerektiği düşüncesindeyim. Çözüm yolları ve alternatifleri konuşacağız. Sonraki dönemlerde neler yapmamız gerektiğini konuşacağız” dedi.

Belediye Başkanı Enver Aputkan ise,  Antalya ve Serik denildiğinde akla ilk gelenin tarım ve turizm olduğunu söyledi.

İnsanların en büyük geçim kaynaklarından en önemlisinin tarım olduğunu belirten Aputkan, “Burada toplanmamızın amacı tarımsal sulama ile ilgili fiyatlar konusunda fikir alışverişinde bulunmaktır. Bizim inancımız, insanı yaşat ki devlet yaşasın. İnsanımızı yaşatmamız lazım. Tarım ülkemiz ve bölgemiz için önemli bir sektör. Ülkenin bugün bu hale gelmesinde devlet kurumlarının çok büyük hizmetleri var. Arazilerde daha iyi tarım yapılabilmesi ve daha iyi verim alınabilmesi için sulu tarıma geçiş çok önemliydi. Bu kanalların herkese çok büyük katkısı olmuştur. Gelir seviyesi artmıştır. Bizim bu kadar emeği olan kuruma bizim bugünkü talebimiz fiyatlarda farklılıklar var. Bunlar vatandaşlardan gelen talepler. Bu fiyatların vatandaşların lehine iyileştirilmesi yönünde taleplerimiz oldu. Bugün burada alınacak kararların vatandaşın lehine olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Çiftçi, Sulama, Ücretlerinde, İndirim, İstiyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Çiftçi Sulama Ücretlerinde İndirim İstiyor
Çiftçi Sulama Ücretlerinde İndirim İstiyor
Çiftçi Sulama Ücretlerinde İndirim İstiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı