Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 10:03 Bu haber 1147 kez okundu
 
Çiftçinin Su İmdadına Başkan Yavuz Yetişti
Serik Ziraat Odası Başkanı Yavuz, çiftçinin yıllardır kanayan yarasına merhem oldu. Çiftçi, 2020 yılında az su parası ödeyip çok kazanacak.
EKONOMİ Haberi
Çiftçinin Su İmdadına  Başkan Yavuz YetiştiAntalya'da tarım alanlarında yüksek su ücretinden yakınan çiftçinin imdadına Serik Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yavuz yetişti. Başkan Yavuz, çiftçinin yıllardır kör düğüm haline gelen yüksek su ücretleriyle ilgili sorunlarının yer aldığı dosyayı 4 başlık altında Ankara'ya taşıdı.

TBMM'DE KAMP KURDU

Ankara Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kamp kuran ve çiftçinin yüksek su sorununa neşter vurmak isteyen Başkan Yavuz'a, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik ve diğer AK Partili vekiller de tam destek verdi. Çalışmalar olumlu sonuçlandı ve Başkan Yavuz, Antalyalı çiftçinin istediğiyle döndü.

EŞİT OLACAK

Antalya'ya döner dönmez basın açıklaması yapan Başkan Yavuz, 2020 yılında su ücretlerinin düşeceğini ayrıca, yıllarca çiftçiler arasında adaletsizlik örneği olarak duran kapsam içi ve kapsam dışı ayrımın da ortan kalkacağını duyurup, “Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalyalı vekillerimizin desteği ile 2020'de su ücreti hem düşecek, hem de eşit olacak” dedi.

TARIM BİTME NOKTASINA GELMİŞTİ

Yüksek su ücretleri yüzünden, açık alanlarda (tarla) ve kapalı alanlarda (sera) tarımın bitme noktasına geldiğine dikkat çeken Başkan Yavuz, “Çiftçinin en büyük sorunu su ücretiydi. Aksu, Serik ve Manavgat Sulama Birlik temsilcileri ve ilgili yetkililer ile uzun uzun görüşmeler yaparak, tek tek sorunları tespit ettik” diye konuştu.

TARIMI CAZİP HALE GETİRMELİYİZ

Tüm sahada yüksek su ücreti, bazı alanlarda su yetersizliği, su kanallarında yetersiz ıslah çalışmaları ve farklı (eşitsiz) su fiyatlarına dikkat çeken 4 başlık halinde dosya hazırladıklarını belirten Yavuz, “Bu sorunları giderip tarımı cazip hale getirmeliyiz. Pamuk, mısır ve diğer tarım ürünleri üretimini attırmak için çiftçiyi teşvik etmeliyiz” dedi.

TARIMI KALKINDIRACAĞIZ

Çiftçi temsilcisi ve bir çiftçi olarak tarıma gönül vermiş her vatandaşın sorunlarıyla birebir ilgilendiğini belirten Başkan Yavuz, “Buradan çiftçilerimize söz veriyorum. 2020'de su fiyatları düşecek. Sayın Bakanımız ve vekillerimiz, ilgili kurumlarımız, çiftçilerimiz ve biz el ele verip, birlikte bölgemizde tarımı kalkındıracağız” diye konuştu.

KAPALI SULAMA SİSTEMİ ŞART

Modern tarımın gereksimi olan kapalı sulama sistemine geçmek zorunda olduklarını ifade eden Başkan Yavuz, “Suyumuzu tasarruflu kullanmamız gerek. Tarımımızın sürekliliği ve verimi için bu şart. İnşallah önümüzdeki yıllarda kapalı sulama sistemini hayata geçiririz. Bu konuyla ilgili de çalışmalarımız sürüyor” diyerek açıklamasını bitirdi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Çiftçinin, Su, İmdadına, , Başkan, Yavuz, Yetişti,
Yorumlar
Haber Yazılımı