Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 14:43 Bu haber 2236 kez okundu
 
Connect 2020-Antalya Rota Geliştirme Forumu
Fraport TAV Antalya Terminal İşletmeciliği A.Ş. nin ev sahipliğini yaptığı “Connect 2020 – Antalya Rota Geliştirme Forumu” basın toplantısı, Belek’te yapıldı.
EKONOMİ Haberi
Connect 2020-Antalya Rota Geliştirme ForumuSerik’in Belek Turizm Merkezi’nde bulunan Susesi Luxury Resort Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında gazetecilere açıklama yapan Fraport TAV Antalya Hava limanı Genel Müdürü Deniz Varol, bu günün Türkiye ve Antalya için çok önemli bir gün olduğunu söyledi.

Connect 2020 Antalya Rota Geliştirme Forumuna ev sahipliği yapacaklarını belirten Varol, Antalya’nın çok özel bir şehir ve dünyanın en güzel şehri olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Antalya Havalimanı olarak 2019 yılında 35 milyon insana hizmet verdik. Bu bizi Avrupa’nın en büyük 12. Havalimanı listesine taşıdı. 12. Sırada olmak ve böyle bir önemli şehrin havalimanını temsil etmek beraberinde çok önemli sorumluluklar getiriyor. Biz devamında bölgemizi tanıtıcı ne gibi aktivitelerde bulunabiliriz diye düşündük. Connect 2020 – Antalya Rota Geliştirme Forumunu Antalya’ya getirerek çok ciddi bir adım attık. Burada 70 den fazla havayolunu 200 den fazla havalimanını bir araya getirdik. Bu havayollarından 40 dan fazla ise Antalya’ya uçmayan hava yollu şirketi. Biz onları Antalya’mızı tanıtmak, özellikle kışın Antalya’mızı göstermek için bu dönem buraya davet ettik. Bu organizasyon sadece havalimanı insiyatifinde olan bir organizasyon değil. Tüm paydaşların katkısıyla başarılar gelebilir. Burada Antalya Valiliği, Antalya Tanıtım Vakfı ve STK ları organizasyonun bir parçası haline getirmek istedik. Organizasyonun tanıtım filmi yaptık. Burada oynayan oyuncuların tamamı Antalyalı. Bir bölümü havalimanında çalışıyor. Bir bölümü öğrenci. Bir bölümü bisiklet sevenler derneğinden. Burada biz Antalya’nın sadece güneşini, denizini değil doğasını, tarihini anlatmak için yola çıktık. Amacımız Antalya’mızı çok daha güzel yerlere getirmek. Bu forum bunun için güzel bir adım oldu.

Burada bayrak taşıyıcılar çok önemli. İngiliz, İspanya, Lufthansa havayolları, Almanya havalimanları organizasyona geliyor. Onları Antalya’ya getirmek için bir vesile gerekiyordu. Bir de bunu Connect 2020 ile fırsata dönüştürdük. Antalya’ya gelmeyen, gelmek için sebep bulamayan, başka yerleri tercih edenleri getirmek, Temeldeki amaç Antalya gerçeği ile birebir yüzleştirmek ti. Bunu başaracağımıza inanıyoruz. Bu organizasyon sayesinde yeni anlaşmalar yapacağız. Kışın neden Antalya sorusuna cevabı birebir anlatmak ve anlatırken de göstermek istiyoruz. Sadece charterler değil bayrak taşıyıcılar içinde burada ciddi bir Pazar var. Bunları onlara anlatırken göstermek te istiyoruz. 1.5 senedir bunun için hazırlanıyoruz. Bu 43 havayolu şirketinden bir tanesini buraya çekebilirsek o bile bizim için başarıdır” dedi.

Fraport TAV Antalya Hava limanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz ise, 17 Şubat’ta Connect 2020 ye ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

Organizasyonun asıl amacının Hava Yolları ve Hava Limanlarını bir araya getirerek yeni rotaları ve trafik ağlarının oluşması olduğunu belirten Yılmaz, “Organizasyona 70 den fazla havayolu katılacak. Bunların içinde 40 dan fazla Antalya’ya hiç uçmayan havayolu var. Bunlara Antalya’yı tanıtmak, Antalya’nın güzelliklerini göstermek bizim öncelikli hedeflerimizden bir tanesi. Dünyada havacılık ve turizm iç içe, birbirine kenetlenmiş durumda. Havayolu ile turistlerin ulaştığı şehirlerin oranı yüzde 30 iken, Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 99 u havayolun ile geliyor. Havayolu ile turizm birisi olmazsa diğeri olmaz. Ayrıca havalimanları bir turistin ilk ve son olarak gördüğü yerdir. Bu sorumluluğun farkındayız. Bunu kış aylarına seçmemiz bir tesadüf değil. Kış aylarında turizm ve havacılık Antalya’da kısmen yavaş oluyor. Biz bunun değişmesini istiyoruz. Turizmin 12 aya yayılmasını istiyoruz. 12 aya yayılırsa sonuçta herkes, Antalya ve turizmciler kazanacak, Bizde bu hizmet ağının bir parçasıyız. Havalimanı olarak iç turizmi canlandırmak için havacılık kısmında bir destek programımız var. Bununla birlikte son 2 yılda kış aylarında ki trafiği ikiye katlamayı planlıyoruz. Geçen yıl zaten ciddi bir artış oldu. Bu yıl katılım rakamlarına baktığımızda artışın devam etmesini bekliyoruz. Bu artışla birlikte kış ayları yaz ayları ile yarışabilecek seviyeye gelmiyor ama buna adım adım gideceğiz. 2 sene içerisinde ikiye katlamak ciddi bir artış.” dedi

19-21 Şubat tarihleri arasında Serik ilçesi Belek Turizm Merkezinde bulunan Susesi Luxury Otel de gerçekleşecek olan CONNECT 2020-Antalya Rota Geliştirme Forumu’na 55 ülkeden yaklaşık 80 havayolu, 200 havalimanı, tur operatörleri ve turizm otoritelerinden 600’ün üzerinde delegenin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Toplantıya Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Aksu Kaymakamı Aydın Ergün, Susesi Luxury Otel Genel Müdürü Çağlar Bayrakçı, POYD Yönetim Kurulu Üyesi Fethi İz ve ATAV Başkanı Yeliz Gülege  katıldı.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Connect, 2020-Antalya, Rota, Geliştirme, Forumu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Connect 2020-Antalya Rota Geliştirme Forumu
Connect 2020-Antalya Rota Geliştirme Forumu
Connect 2020-Antalya Rota Geliştirme Forumu
Yorumlar
Haber Yazılımı