Haber Detayı
28 Şubat 2019 - Perşembe 22:31 Bu haber 1113 kez okundu
 
Eczacıbaşı, “Turist sayısının 70 milyonun üzerine, kişi başı ortalama harcamanın da bin doların üstüne çıkacağına inanıyoruz.”
Eczacıbaşı Holding tarafından, Turizm Merkezi Belek'teki Calista Otel'de düzenlenen "Sezona Merhaba Buluşması"nda, turizmciler bir araya geldi. Turizm sektöründeki güncel gelişmeler paylaşıldı, 2019'dan beklentiler, yeni destinasyonlar ve gelecek yıl hedefleri değerlendirildi.
TURİZM Haberi
Eczacıbaşı, “Turist sayısının 70 milyonun üzerine, kişi başı ortalama harcamanın da bin doların üstüne çıkacağına inanıyoruz.”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, burada yaptığı konuşmada, 2019'un iyi geçeceğini, Türkiye'deki turizmde çift haneli büyümenin dünya ortalamasının üç katı üstü olduğunu söyledi.

 

Turizmin, dünyayla en rahat şekilde başa baş mücadele edilen alanlardan biri olduğuna işaret eden Ayık, "Dünyadaki tüm ülkeler bu kadar hızlı büyüyen sektörden pay almak istiyor. Rekabet son derece keskin. Kendinizi yenilemeniz ve geliştirmeniz gerekiyor. Bu sektörde 35 yılı aşkın bir birikimimiz var. Önümüzdeki süreci rahat bir şekilde yönetiriz." diye konuştu.

 

Türkiye'nin katma değeri en yüksek sektörünün turizm olduğuna işaret eden Ayık, döviz kazandıran tüm sektörlerle kıyasladığında, turizmin katma değer yaratan en önemli stratejik sektörlerden birisi olduğunu anlattı.

 

Ayık, "Türk turizmi arz odaklı büyüdü. Paket tur bağımlısı gibi gözüküyor ama paket turunda İspanya ile başa baş giden dünyada bu işi en iyi yapan iki ülkeden biri Türkiye. Türkiye’de 1.5 milyon yatak var. Yatırımların belirli noktaya yapılmaması gerekiyor. Türkiye haritasına baktığınızda, 45 milyonluk misafiri ağırlıyor ama üç noktada toplanmış gibi görünüyor. En büyük payı Antalya ve İstanbul alıyor, bu pay yüzde 60'lara yaklaşıyor. Arkasından Muğla ve İzmir noktası geliyor ve ondan sonra bir şey göremiyorsunuz. Bundan sonraki yatırım planlanını bu mantıkla yapmamız gerekiyor. Sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın en büyük gerceği olmalı. Kıyıları sadece yatırım alanı olarak görmemek lazım, iç bölgelere gidip Türkiye'deki yatak hareketliliği ve trafiğini artırmamız lazım."

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da turizm başladığından bu yana "ucuz satıyoruz" tartışmasının olduğunu, turizmle hiç alakası olmayanların da "Çok turist geliyor ama çok ucuz satıyoruz. Çok ucuz satıyoruz'u üstümüzden atmamız gerekiyor. Biz kitle turizmi yapan bir ülkedeyiz. '40 milyon turist gelecek, hepsi zengin olacak', böyle bir şey yok. Sayıya oynayan, yatak kapasitesi yüksek, ürün çeşitliği çok fazla bir ülkeyiz. Bize her türlü turist gelir her turist bizim için eşittir. 500 dolar harcayan turist de bin dolar harcayan da golf için gelip 2 bin 500 dolar harcayan turist de aynı değerdedir." diye konuştu.

 

Sürekli kapasitesi yüksek turistin özlendiğini ancak dünyadaki turizm hareketini sırt çantasıyla gezen insanların başlattığına vurgulayan Bağlıkaya, Türkiye'ye düşük bütçelerle gelen insanların yarın önemli kuruluşların başına geçebileceğini Turizme, Cem Yılmaz'ın "Çokomel eğrisi" mantığıyla bakmamak gerektiğini ifade eden Bağlıkaya, turistin parasal katkısının yanında tanıtım için, kültür açısında da önemli katkılarının olduğunu söyledi.

 

"Ana pazarlardan 3,5-4 milyon turist eksiğimiz var. Buna rağmen geçen sene rekor kırıldı. Bu yıl 50 milyon turisti yakalamak ütopik bir hedef değil. Sadece Orta Avrupa'da 2015 rakamı geriye gelse hedefi yakalarız. Tıkanmış olan pazarlar açıldı, bunları geri alacağız." diyen Bağlıkaya, Ortadoğu pazarına da sahip çıkmak gerektiğini anlattı.

 

Mevcut pazarları da güçlendirmek gerektiğini aktaran Bağlıkaya, Rusya'nın yüzde 9,5'unun, Almanya'nın yüzde 10'nun Türkiye'ye geldiğini bildirdi.

 

Bağlıkaya, kültür turizmiyle ilgili güzel gelişmelerin olduğunu, Şanlıurfa'da, Göbekli Tepe'nin ön plana çıktığını ve çok yakında burayı milyonlarca turist ziyaret edeceğini ifade etti.

 

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ise turizmin toplam istihdamın yüzde 5'ini oluşturduğunu, dış ticaret açığının yarısını tek başına kapattığını söyledi.

 

Turizmin, ulusal gelirdeki payının yüzde 6 düzeyinde olduğuna işaret eden Eczacıbaşı, küresel yaratılan değer açısından payının yüzde 10'a çıktığına dikkati çekti.

 

Turizm gelirlerini artırma noktasında önemli bir iyileştirme alanı bulunduğunu bildiren Eczacıbaşı, "Ortak payda turizm. Konaklamadan ulaşıma, tüketimden yapı ürünlerine kadar 54 sektörü arkasından sürüklüyor. Turizm, tek kalemde ülkemizin ihracat girdisinin yüzde 20'den fazlasını karşılıyor. Geçen yıl 40 milyon yabancıyı misafir ettik. iç turizmde canlanma yaşadık. bu yıl turist başı gelirde de artış bekliyoruz. Turist sayısının 70 milyonun üzerine, kişi başı ortalama harcamanın da bin doların üstüne çıkacağına inanıyoruz. 70 milyar dolar, ekonomiye katkı sunacak, 54 sektörü canlandıracak, milyonlarca insana iş ve aş sunacak. En hızlı büyüyen ve en yüksek katma değer yaratan pazarlardan birini kültür turizmi oluşturuyor."

 

Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer ise turizmde en önemli alanın havayolu, direkt uçuşlar olduğuna değinerek, turizmi geliştirmek için yeni hikayeler yaratmak, Türkiye'nin dizilerde, filmlerde tanıtımını yapmak gerektiğini bildirdi.

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Eczacıbaşı,, “Turist, sayısının, 70, milyonun, üzerine,, kişi, başı, ortalama, harcamanın, da, bin, doların, üstüne, çıkacağına, inanıyoruz.”,
Yorumlar
Haber Yazılımı