EĞİTİM VE SAĞLIK TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİDİR
Haber
28 Eylül 2020 - Pazartesi 13:05 Bu haber 1028 kez okundu
 
EĞİTİM VE SAĞLIK TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİDİR
Eğitim ve sağlık şu an Türkiye'nin en önemli gündemidir. Eğitim ve Öğretim bir an evvel yüz yüze başlamalıdır.
EĞİTİM Haberi
EĞİTİM VE SAĞLIK TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİDİRŞu an geçen zaman çocukların  eğitim hakkından ve geleceğinden gidiyor, sokaklar aktif, işyerleri açık, AVM. ler açık, sanki okullar açıldığı zaman kıyamet kopacak yer yerinden oynayacak gibi yaklaşımları doğru bulmuyoruz. 

      Okulların kapalı olduğu her an çocuklarda öğrenme kayıpları oluşuyor, söz konusu olan eğitim ve insan, bu çocukların hiç birinin yedeği yok ve her bir çocuğumuzun hem sağlığı hemde eğitimi hepimiz için son derece kıymetli.  Okullarımızda DYK Kurslarımız açık, özel okulllar kurs, etüt v.b şekillerle açık, bu durum öğrenciler arasınd telafisi mümkün olmayan eşitsizliklere sebep olabilir, belki yolu, köprüyü, yada başka bir yatırımı 3/5 ay sonra yapmak mümkün, ancak bir çocuğun hayatında ve eğitiminde oluşabilecek boşluğu telafi etmek yada açığı kapabilmek bir yıl sonra mümkün değildir. Başta sağlık ve eğitim Türkiye'nin en önemli gündemi ve sorunudur, bu konu ciddiyetle üzerinde durulmalı ve değerlendirilmedilir. kronik rahatsızlığı ve kaygısı olan öğrenciler bakanlığımız EBA sistemi üzerinden eğitimlerine devam edebilir uzaktan eğitimini alabilir.   Eğitim-Öğretim daha fazla ötelenmemeli, gerekli tedbirler alınarak bir an evvel ''YÜZ YÜZE'' eğitime geçilmelidir. Gerekli tedbirlerden kastımız ve beklentimiz ''ben yazıyı gönderdim siz gerekeni yapın'' olmamalıdır. Okulların gelir kaynakları Okul ile birlikleri, kantinler ve hayırseverlerdir. Okul aile birlikleri mart 2019 tarihinden bu yani aktif değilidir, kantin gelirleri durmuştur, kaldıki kantin geliri olmayan öğrenci sayısı az olan okullarımız vardır. Bir an evvel okullara öğrenci sayısına göre ödenek ve bütçe verilmeli okul idareleri, öğretmenler ve okul aile birlikleri bu çıkmazdan ve sıkıntıdan kurtarılmalıdır. 

    Öğretmenlerin Ek ders belirsizliği ve mağduriyeti toplum önünde bu konunun gereksiz yere gündem meşgül  etmesi son derece üzücü ve kırıcıdır. Ek ders ücretleri ile ilgili ödenecek, ödenmeyecek, kurslar hafta içi olursa maaş karşılığı, hafta sonu olursa ödenecek gibi karmaşaya son verilmeli; Son toplu sözleşmede elde edilen kazanım gereği okullarda yapılan normal ders programı karşılığına gelen ek ders ücretleri ödenmeli bu gereksiz ve toplumda öğretmenin itibarını zedeleyen tartışmalar son bulmalıdır. Bu konuda yetkili sendika olarak bakanlığa yazılı başvurumuzu yaptık, yasal olarakta dava açtık. Konunun takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Şunu belirtmek bu tartışmalar sürerken kaçınılmaz olmuştur. EBA ve değişik şekillerde yapılan eğitim sadece ekran başında geçirilen zaman değildir. öğretmen gün boyu derse hazırlık , vatsap gruplarında öğrenciler ve veliler ile her türlü desteği vermekte çalışmakta ve pandemi sürecinin kayıplarını kapatmak için fedakarca çalışmaktadır. Bunu yaparkende hiç gocunma rahatsızlık duymadan aşkla ve şevkle yapmaktadır. Ek ders ücretlerini bahane edip öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmanın ne eğitime nede ülkeye bir katkısı yoktur. Kamu hizmeti olarak yapılan her meslek kıymetli ve özeldir kuşkusuz. Ancak hiç bir meslek grubu yoktur ki velileri, öğrencileri ve eğitim paydaşları ile özel telefonları aracılığı ile vatsap grupları kursun, 24 saat irtibat halinde olsun, her an ulaşılsın, sorular sorulsun,hiç erinmeden gocunmadan cevaplar verilsin,  işyerini temizlesin boyasını badanasını yapsın, yıkasın ve her türlü elini taşın altına koysun. Bu eğitime ve eğitimciye bakışımızı oluştururken hepimizin bakması gereken açı olmalı ve ona göre cümle kurmalıyız. Geleceğimizin teminitanı çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitimci ve eğitim çalışanlarını, eğitimin paydaşlarını yıpratmayalım, örselemeyelim. Öğretmenlerimizden gelen ''hocam elimizde telefon, önümüzde sürekli bilgisayar ve gerçekten çok yorulduk inşallah okullar kısa zamanda açılır'' mesajları okula ve öğrencilerimize duyduğumuz özlemin en büyük göstergesidir. 

   Tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizde zor bir süreçten geçiyor, bu süreçte hepimize düşen görev; uyarılara ve tavsiyelere harfiyyen uymak bir an evvel normale dönmek için çaba sarfetmektir, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak,  sürece olumlu katkı sunmaktır.  Bu süreçte okulların eğitim öğretime hazır olması için elinden gelen çabayı gösteren başta yardımcı hizmetler personellerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Pandemi sebebiyle hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarımıza, milli eğitim çalışanlarımıza ve tüm vatandaşlarımıza ALLAH'tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz mekanları cennet olsun. İnşallah en kısa zamanda okullarımız çocuklarımızın sesleri ile cıvıl cıvıl dolar ve ülkemizin imarı ve inşaası için var gücümüzle çalışmaya devam ederiz. 

   Son olarak bu yıl emekli olan meslektaşlarımıza sağlıklı sıhhatli bir emeklilik hayatı diliyoruz. İlçemizden başka illlere ve ilçelere tayinleri çıkan öğretmen, memur ve yardımcı personel arkadaşlarımıza emekleri için teşekkür ediyor ve yolunuz açık olsun diyoruz. İlçemize yeni atanan arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyor, tayini ilçemize çıkan arkadaşlarımıza ilçemize hoş geldiniz diyoruz. Ülkemizin en büyük emek örgütü ve yetkili sendika olarak eğitime, eğitimciye ve ülkemize katkı sunmaya devam edeceğimizin bilinmesini isitiyoruz.

 

 

                                                                                                                                                                                          ERDAL ERDOĞAN

                                                                                                                                                                                           EĞİTİM BİR-SEN

                                                                                                                                                                                         SERİK İLÇE BAŞKANI

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: EĞİTİM, VE, SAĞLIK, TÜRKİYE'NİN, EN, ÖNEMLİ, GÜNDEMİDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı