Ekili alanlarda drone ile hızlı ilaçlama
Haber
03 Şubat 2021 - Çarşamba 13:05 Bu haber 5788 kez okundu
 
Ekili alanlarda drone ile hızlı ilaçlama
Serik’te zirai ekili alanlar drone ile hem hızlı hem de etkili ilaçlanıyor. İlçemizde çiftçilik yapan Mustafa Çimen isimli şahıs, teknolojiyi tarım ile buluşturarak satın aldığı drone ile ekili alanların ilaçlamasını yapıyor.
TARIM Haberi
Ekili alanlarda drone ile hızlı ilaçlama10 lt.lik ilaçlama deposu ile bir kalkışta 16 dekarlık arazide bulunan tarım ürünün ilaçlamasını yapıyor. Araç ile yapılan ilaçlamada yüzde 40 olan fayda drone ile ilaçlamada yüzde 90 lara çıkıyor. Ayrıca ilaçtan ve zamandan tasarruf sağlıyor.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Drone Sahibi Mustafa Çimen, “Bu sayede tarımsal inevasyon zirai ilaçlama ile çiftçimize havadan ilaçlama hava yolu ile ilaçlama, ‘İstikbal göklerdedir’ sözünden yola çıkarak drone ile ilaçlama yapıyoruz. Normalde araçla yapılan ilaçlamada yüzde 40 fayda sağlayan ilaçlamayı biz drone ile yüzde 90 olarak fayda ile çiftçimize sunuyoruz. Drone bir kalkmada 16 dekar alanı ilaçlamaktadır. 16 dekar alanı 6-7 dakika içerisinde tamamlıyor. Drone ile ilaçlanan yerlerde mahsulden yüzde 10 kaybı önlüyor. Yüzde 30 - 35 de ilaçtan tasarruf toplamda ise yüzde 45 civarında çiftçimize verimlilik sağlıyor. Drone ilaçlama sırasında ilacı bittiğinde bulunduğu alanı belirliyor ve kalktığı noktaya geri dönüyor. İlaç yüklemesi yaptığımızda da kaldığı yerden devam ediyor. Bizim amacımız yenilikleri ülkemize getirmek. Akdeniz bölgesinde drone ile ilaçlama yapılan yer yok.”

Belek bölgesinde çiftçilik yapan Süleyman Mecek ise, “Eskiden günlerce ilaçlama ile çamurda uğraşılırdı. Şimdi teknoloji sayesinde ilaçlamayı drone ile yaptırıyoruz. İnşallah bu teknoloji daha da gelişir. Her şey kolaylaşır.”

Drone kullanımı ile tarımda ilaçlamada teknoloji kullanılmaya başladı.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Ekili, alanlarda, drone, ile, hızlı, ilaçlama,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ekili alanlarda drone ile hızlı ilaçlama
Ekili alanlarda drone ile hızlı ilaçlama
Ekili alanlarda drone ile hızlı ilaçlama
Yorumlar
Haber Yazılımı