Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 14:53 Bu haber 972 kez okundu
 
Ekonomiye küspeden 9 milyon liralık katkı
Tarımda bölgenin tek gücü olan Antbirlik, 6 bin ton pamuk küspesi satışı yaparak Antalya ekonomisine 9 milyon liralık katkı yaptı.
TARIM Haberi
Ekonomiye küspeden 9 milyon liralık katkı

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik), pamuk küspesi satışlarıyla Antalya ekonomisine 9 milyon liralık katkı da bulundu. Antalya ve çevre illerde besicilik yapan çiftçinin küspe ihtiyacını karşılayan tek kurum olan Antbirlik, bu yıl 6 bin ton pamuk küspesi satışı gerçekleştirdi.

Talepler arttı
Üreticilerden yoğun küspe talebi alan birlik, ihtiyaçlara cevap vermek için Aydın, Urfa Hatay'dan pamuk çekirdeği alımına yöneldi. İçeriğindeki yüksek protein değeri taşıyan pamuk küspesi, hayvan yetiştiriciliğinde büyük önem taşırken her çeşit büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemi olarak kullanılıyor.

Yüksek protein
Pamuk küspesi besin ve enerji değerleri ile et ve süt verimini artırdığını ve içeriğinde kimyasal katı olmadığına değinen Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, “Pamuk küspesi, yemlerde olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Yüksek protein değerleri ile ürün kalitesini yükseltir” dedi.

Üretimi arttırıyoruz
Antbirlik tesislerinde ürettikleri küspeyi kooperatifler aracılıyla çevre il ve ilçelere pazarladıklarını ifade eden Yavuz, “Küspemiz de bol miktarda protein vardır. Besicilerimiz küspemizi protein kaynağı ve protein ek yemi olarak kullanılıyor. Aldığımız olumlu ve övgü dolu eleştiriler bizi kalitemizi koruyarak üretimi artırmaya teşvik ediyor” diye konuştu.

Kaliteli ve ucuz ürün
Üretici ve tüketici menfaatlerini dikkate alarak hizmet verdiklerini belirten Yavuz, “Kurum olarak hizmetlerimizden yüksek kar gözetmiyoruz. Kaliteli ürün üretip bu ürünü de ucuz ve kolay bir şekilde çiftçilerimize ulaştırıyoruz. Tarım ve yem sektörüne yön verirken aynı zamanda da ekonomiye katkı sağlıyoruz” dedi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Ekonomiye, küspeden, 9, milyon, liralık, katkı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ekonomiye küspeden 9 milyon liralık katkı
Ekonomiye küspeden 9 milyon liralık katkı
Ekonomiye küspeden 9 milyon liralık katkı
Yorumlar
Haber Yazılımı