Haber Detayı
28 Eylül 2019 - Cumartesi 18:29 Bu haber 1165 kez okundu
 
Esnaf Odasın’nın Yeni Binası Törenle Açıldı
Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 7 katlı yeni hizmet binası, bugün törenle açıldı. Yeni Hizmet Binası, 1.5 milyon liraya maloldu.
EKONOMİ Haberi
Esnaf Odasın’nın Yeni Binası Törenle AçıldıOrta Mahalle Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın yeni hizmet binası, törenle hizmete girdi. Kurdelasını Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Atlıhan Dere, Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş, Oda ve Kooperatif Başkanları, Siyasi Parti Başkanları tarafından kesildi.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş, 1969 yılında kurulan Oda’nın çeşitli binalarda hizmet verdiğini belirtti. Başkan Savaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“3857 üyemiz, yeni ve modern bir hizmet binasına kavuştu. Benden önceki Oda Başkanımız Mehmet Cesur’un başlattığı hizmet binamızı tamamladık. Kendisine ve yönetimine teşekkür ediyorum. Bir yıl gibi kısa bir sürede bitirdik. 7 katlı, 712 metrekare inşaat alanı üzerine oturan hizmet binamız, 1.5 milyon liraya maloldu. 80 kişilik toplantı salonu bulunan binamızda tüm birimlerimizde esnaflarımızın hizmetlerini en iyi şekilde yapacağız.

Açılışımıza katılan siyasi parti başkanlarına esnaflar olarak sesleniyoruz: Turizmdeki herşey dahil sistemine ve zincir marketlerine kesinlikle karşı olduğumuzu bir kez daha haykırıyor, Ahilik geleneğinin sürmesini istiyoruz.

Sözlerime; çıktığımız bu yolda bir kez daha ‘Güçlü Esnaf, Güçlü Serik...’  sloganımızı hatırlatarak son veriyorum.”

Kaymakam Mehmet Kurdoğlu da, “Burada güzel bir hizmetin açılışını, hep birlikte yapıyoruz. Taş taş üstüne koyandan Allah razı olsun. Başlanan her iş, mutlaka bitmiştir. Bizlere düşen, esnafımıza düşen, kurum ve kuruluşlara düşen mutlaka hayırlı bir işe zamanında başlamaktır. Şöyle bir hafızamızı zorlarsak, esnafımızın ismi orta direktir. Toplumun yükünü çeken, bazen bizim postacımız, bazen bizim emanetçimiz, evimizde ekmeğimiz tuzumuz kalmadığı zaman ‘yaz hele’ dediğimiz bizim esnafımızdır. Bu insanlara sahip çıkmak, bu insanların bir adım ileriye gitmesi, hepimize düşen bir görevdir” dedi.

Oldukça kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı açılış törenine katılanlara, yemek ikramında bulunuldu.

İşte Başkan Recep Savaş'ın Konuşmasının Tam Metni:

  • Sayın kaymakamım, sayın  siyasi parti ilçe başkanlarım, sayın ilçe belediye başkanım, odalar birliği başkanım, ilçe emniyet müdürüm, ilçe jandarma komutanım, ilçe müftü vekilim, daire amirlerim, oda başkanlarım, kooperatif başkanlarım yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarım, STK başkanlarım, muhtarlarım, hamın efendiler, değerli basın mensupları ve vefakar cefakar Serikli ahilerim esnaf ve sanatkarlarım. Serik esnaf ve sanatkarlar odası yeni hizmet binası açılış programımıza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.
  • Konuşmama başlamadan önce geçen hafta içerisinde çeşitli etkinliklerle kutladığımız ahilik haftamızın bütün esnaf ve sanatkarlarımıza, kutlu olmasını diler, başta Ahi Evran-ı  Veli  olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün esnaf ve sanatkarlarımızı rahmet ve minnetle yad ederim. Ruhlarınız şad olsun.
  • 1969 yılında büyük bir heyecanla kurduğunuz odamızda 50 yıl geçmesine rağmen, heyecanımızdan hiçbir şey kaybetmeden emin adımlarla ilerlemeye ve ahiliği gelecek nesillere ulaştırmaya büyük bir karar ve azimle devam edeceğiz. Bundan hiçbir şüpheniz olmasın.

 

  • Sayın kaymakamım kıymetli misafirler odamız görsellerde görmüş olduğunuz gibi 1969 yılında orta mahalle Atatürk İşhanı batısında bulunan binanın 2.katında kurulmuş 1983 yılına kadar burada hizmet vermiştir.2.hizmet binası olarak 1983 yılında Atatürk İşhanı 1. katında kendi mülkümüz olan binada 1997 yılına kadar hizmet vermiştir. 3. hizmet binamız şuan ki kredi kefalet bünyesinde bulunan binada 2007 yılına kadar hizmet vermiş, 2007 yılında buraya son taşındığımız bina alınmış ve 2019 yılına kadar burada hizmet etmiştir. Ve son olarak açılışını yaptığımız bina 5. hizmet binamız olarak kayıtlara geçmiştir.

 

  • Sayın kaymakamım ve kıymetli misafirler yeni hizmet binamız bodrum kat arşiv ve mescit olarak, 1. kat danışma, çay ocağı ve lavabolar olarak, 2. kat 850 üyesi olan basit usul muhasebe birimi olarak 3. kat 3850 üyesi olan oda işlemlerinin yapıldığı muamelat ve genel sekreterlik olarak 4. kat makam ve yönetim kurulu toplantı salonu olarak 5. kat 80 kişilik konferans salonu olarak 6. kat 80 kişilik toplantı salonu olarak, olmak üzere toplamda 7 kat ve 712m2 inşaat alanı olarak planlanmıştır. Binamızın toplam maliyeti yaklaşık 1,5 milyon liradır. GÜÇLÜ ESNAF GÜÇLÜ SERİK sloganımıza yakışır bir bina olan yeni hizmet binamızın esnafımıza uzun yıllar hizmet vermesini şahsım ve yönetim kurulum adına yüce rabbimden dilerim.

 

 

  • Sayın misafirler biz binayı kaba inşaat dediğimiz ve görsellerde de gördüğünüz gibi teslim aldık. Onun için bir dönem önceki başkan ve yönetim kuruluna esnafım adına teşekkür ederim. Ben ve yönetim kurulum devlette devamlılık ilkesinden yola çıkarak bu sıkıntılı ekonomik döneme rağmen o halde aldığımız binamızı 1 yıllık gibi kısa sürede tamamlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.
  • Kıymetli misafirler; çok amaçlı olarak planladığımız binamızda daha öncede belirttiğim gibi 80 kişilik konferans ve 80 kişilik toplantı ve ikram salonumuz bulunmaktadır. Çeşitli etkinliklerde ve toplantılarda kullanmayı amaçladığımız binamız SERİK ilçemizin inşallah STK olarak geldiği noktanın bir göstergesidir.

 

  • Sevgili esnaflar benim bir mesleğimde kahveciliktir. Bardak bardak çay satarak kazancını biriktirip mal sahibi olmayı bilenlerdenim. Ben ve yönetim kurulum sizin ödediğiniz aidatları biriktirip bu binayı tamamladık. YERLİDİR. MİLLİDİR. SİZİNDİR.

 

  • Kıymetli misafirler siyasi parti başkanlarımdan ve bu konularda yetkili tüm büyüklerimizden SERİK ilçemizin ahisi olarak bu kadar esnafımızı da bulmuşken sizlerden taleplerim var. Sayın başkanlarım TURİZİM’de tam pansiyon istemiyoruz. Piyasada haksız rekabet oluşturan ZİNCİR MARKETLERE  yem olmak istemiyoruz. Biz  13. yüzyılda Selçuklu’dan başlayan, Osmanlı ile devam edip, Türkiye olarak günümüze gelen, devletin var olması için yıllar boyu her zaman elini taşın altına koyan örgütlenen, sorumluluk alan Ahilik (esnaf) geleneğinin ilelebet yaşamasını istiyoruz. Sayın başkanlarım esnaf vefalıdır. Toplum olma ruhunu ayakta tutan, yaşatan biz küçük esnaflarız. Biz mahallede bakkal, pazarda manav, sanayide tamirci, çarşıda terzi-kahveci kısacası her yerdeyiz. Bu haykırışımıza duyarlı olacağınızı temenni ediyor, konuyla ilgili çalışma başlatılmasını tüm yetkililerden ivedi olarak  talep ediyoruz.

 

 

  • Bu duygu ve düşüncelerle binamıza katkı koyan herkese ve katılımlarınızdan dolayı sizlere sonsuz şükranlarımı sunar. Yeni hizmet binamızın esnafımıza, ilçemize hayırlı olmasını ve uzun yılar esnafımıza hizmet etmesini yüce Mevlam dan niyaz ederim. Allah birliğimizi, dirliğimizi bozmasın.

HERŞEY GÜÇLÜ ESNAF GÜÇLÜ SERİK İÇİN

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Esnaf, Odasın’nın, Yeni, Binası, Törenle, Açıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Esnaf Odasın’nın Yeni Binası Törenle Açıldı
Esnaf Odasın’nın Yeni Binası Törenle Açıldı
Esnaf Odasın’nın Yeni Binası Törenle Açıldı
Esnaf Odasın’nın Yeni Binası Törenle Açıldı
Esnaf Odasın’nın Yeni Binası Törenle Açıldı
Esnaf Odasın’nın Yeni Binası Törenle Açıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı