Fide Üretimi İyi Gidiyor
tt
Haber
07 Eylül 2020 - Pazartesi 16:40 Bu haber 1134 kez okundu
 
Fide Üretimi İyi Gidiyor
Serik'te örtü altı sebze fidesi üretimi, Eylül ayı itibariyle 110 milyon adede ulaştı. Örtü altı sebze üretiminin önemli merkezilerinden birisi olan Serik’te, bu sayının artması da bekleniyor.
TARIM Haberi
Fide Üretimi İyi Gidiyor
 Fide üretiminde ilk sırayı açık ara domates fidesi alıyor. Serik’te bu sezon Eylül ayı başına kadar yaklaşık 63 milyon domates fidesi ekimi yapıldı. İkinci sırayı ise 19 Milyon adet üretim ile biber fidesi alıyor. Serik’in karpuz fidesi üretimi ise 7 milyonu aşmış bulunuyor. Serik’te örtü altında ayrıca, 6 milyon patlıcan fidesi, 4 milyon 500 bin marul fidesi, 3 milyon 500 bin kavun fidesi, 2 milyon 800 bin lahanagiller fidesi ekimi yapılırken, 2 milyon adet diğer sebzelerin fidelerinin ekimi yapıldı.

Daha da Artacak

Fide üretiminin Eylül ve Ekim aylarında devam ederek toplam 280-300 milyon adetlere ulaşacağı tahmin ediliyor. Fide üretim rakamlarının sebze üretimi yapacak olan çiftçiler için üretim planlaması ve hangi ürünü ekecekleri açısından önemli olduğu belirtiliyor.

Serik’in örtü altı üretim merkezlerinde birisi olduğunu ve önemli miktarda her sezon fide üretimi yapıldığını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu; “Fidelerimiz 15 üretim tesisinde üretiliyor. İlçemiz örtü altı sebze üretim merkezlerinden birisidir. Fide üretimlerimiz devam ediyor. Üretim yoğunluğu, yaygınlığı hakkında fikir vermesi açısından fide üretim miktarı hakkında üreticilerimiz bilgi sahibi olmaları önemli. Üretim planlaması yapmak isteyenler için bu bilgiler önemlidri. Arz talep durumuna göre piyasa fiyatı şekillenmektedir. Talep fazlası arz her zaman piyasa fiyatını aşağı çekmektedir. Her üreticimiz, üretim durumu hakkında bilgi edinerek kendi üretimini buna göre şekillendirerek planlaması gerekmektedir. Üretimlerini talebe göre düzenlemeleri, arz fazlası üretimlere mahal vermemeleri önem arz etmektedir” dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Fide, Üretimi, İyi, Gidiyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Fide Üretimi İyi Gidiyor
Fide Üretimi İyi Gidiyor
Fide Üretimi İyi Gidiyor
Fide Üretimi İyi Gidiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı