Gün Gazilerin Günüydü
Haber
21 Eylül 2021 - Salı 09:28 Bu haber 1677 kez okundu
 
Gün Gazilerin Günüydü
Serik Cumhuriyet Meydanı'nda 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Gün Gazilerin GünüydüGaziler Günü dolayısıyla saat 9.00'da düzenlenen törene, Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Enver Aputkan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Abdullah Aytekin, İlçe Jandarma Komutanı Ayhan Aktürk, İlçe Emniyet Müdürü Suat Esin, gaziler, daire müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Serik Orhangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırladığı programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Jandarma Komutanı Üsteğmen Ayhan Aktürk yaptı. Aktürk konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 Günü Mareşallik ve Gazilik unvanı verilmiş ve bu vesile ile bugün Gaziler Günü olarak addedilmiştir.”

‘Türk milleti asil ve büyük bir millettir.’

“Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zaferlere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu'da, Kore'de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde bir çok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk Milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanla övünerek. anlatmaktadır Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazandan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.’ diyerek anlatmaktadır.”

“Gözünüz arkada kalmasın”

“Öyle ki, Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir. Ey şeref abidesi, bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim, ve nefesini verecek olan gazim, unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı, sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz, gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor Ve yine unutmayınız emanetiniz, emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın, sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum.”

Konuşmadan sonra Orhangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Hasan Şimşek, ‘Yaşasın Kahraman Gazi’ adlı şiirini okudu. Yine aynı okulun öğrencilerinden Abdülkadir Demir’in ‘Ya Gazi Ol Ya Şehit’ isimli şiirini okumasından sonra; Gazi Hasan Palaz gaziler adına bir konuşma yaptı.

Gazi ve Şehit Aileleri Ziyaret Edildi

19 Eylül Gaziler Günün dolaysıyla gazi ve şehit aileleri protokol üyeleri tarafından ziyaret edildi. Ziyaretlere, Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Abdullah Aytekin, Jandarma Komutanı Üsteğmen Ayhan Aktürk, Emniyet Müdürü Suat Esin, Sosyal Hizmetler Müdürü Meral Yılmaz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Havva Akcan katıldılar. Serik protokolü gaziler Ali Yılgın, Turan Aslan ve şehit Serkan Önder'in ailelerini ziyaret ettiler.

Ayrıca Serik’te ikamet eden şehit ve  gazi aileleri de; Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Enver Aputkan, Emniyet, Jandarma, Sosyal Hizmetler, Müftülük, Serik Belediyesi ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı personelleri ile oluşturulan gruplarla tarafından ziyaret edildi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Gün, Gazilerin, Günüydü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gün Gazilerin Günüydü
Gün Gazilerin Günüydü
Gün Gazilerin Günüydü
Gün Gazilerin Günüydü
Gün Gazilerin Günüydü
Gün Gazilerin Günüydü
Gün Gazilerin Günüydü
Gün Gazilerin Günüydü
Yorumlar
Haber Yazılımı