Haber Detayı
07 Mayıs 2020 - Perşembe 13:24 Bu haber 1486 kez okundu
 
Günübirlik Sahiller İçin Ortak Eylem Yapıldı
İlçemiz Kadriye Beachpark’ta CHP, İyi Parti ve DSP ile STK temsilcileri ve vatandaşlar Belek ve Kadriye Beachparklar için bir araya gelerek eylem yaptı.
GÜNDEM Haberi
Günübirlik Sahiller İçin Ortak Eylem Yapıldıİlçemiz Kadriye Beachpark’ta CHP, İyi Parti ve DSP ile STK temsilcileri ve vatandaşlar Belek ve Kadriye Beachparklar için bir araya gelerek eylem yaptı.

Kadriye Beachpark Günübirlik Tesisleri’ndeki eyleme CHP Milletvekilleri Çetin Budak, Rafet Zeybek, Aydın Özel, Cavit Arı, CHP İl Başkanı Nusret Bayar, İyi Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, Demokrat Parti İl Başkanı Hasan Ali Kartal, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir, İyi Parti İlçe Başkanı Kadir Bodur, DSP İlçe Başkanı Yusuf Öztürk,  Sahiller Komitesi Üyeleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Başkanları Bayar Savran ve Ali Gülaydın, Kadriye Esnaf Derneği Başkanı Aydın Zeybek,  Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Akın, Ayşegül Yılmaz, Ahmet Durmaz, Cengiz Büyükgebiz, Mehmet Ali Karacan, Okay Şahin, Fikret Güler, Faik Çıtak, Mehmet  Şahin, Nermin Can katıldılar.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, “Bundan 45 gün önce Serik belediyesi önünde Serik’teki halk plajlarının Serik Halkının elinden alınmaması gerektiğini haykırdık. Ama o esnada bizler Korona ile uğraşırken onlar 18 km.lik Seriğin kıyı şeridinden 17 bin 400 metresi zaten otellere verildi. Serik halkının nefes alacağı, denize gireceği 550 metre kadar bir yer kalmış. Seriğin nüfus 140-150 bin. 10 yıl 20 yıl sonra 400-500 bin olacak. Serik halkı nerede denize girecek. Serik halkının akciğerlerini urla kapatıyorlar. Serik halkının yanındayız. Halk ile birlikte Turizm Bakanlığının Çevre Bakanlığı ile birlikte 600 metreye yakın bir alanın yarısını da Serik halkına veriyoruz dedikleri alan şu gördüğünüz dar bir alan. Buraların yarısına da 3 tane otele peşkeş çektikleri söyleniyor. Bu otelin bir tanesinin de Turizm bakanının olduğu söyleniyor. Buna izin vermemiz mümkün değil. Bugün burada korona nedeniyle dar bir toplantı yapıyoruz ama Turizm Bakanı bu karardan dönmez ise, buralar Serik halkına bırakılmazsa korona bir gün bitecek bu bilinsin. O zaman Serik halkıyla 10 binleri yığacağız. Buradan haykırıyoruz. Sesimizi Ankara’ya da, Saray’a da ulaştırırız bundan kimsenin endişesi olmasın. Serik halkından alınan bu 300 metrelik kıyı bandını geri alıncaya kadar gerekirse gece gündüz nöbet tutacağız.

Diğer taraftan bundan 2 gün önce 58 kişi ile içinde Dışişleri ve Turizm Bakanı, sayın valinin bulunduğu bir toplantı yapıldı. Online sistemle. Antalya’nın turizmi ve sorunlarını konuşuyorlar. Sanki Antalya’da MHP nin ve AK Partinin il başkanlarından başka İl başkanı yok. Burada CHP li büyükşehir belediye başkanı var onu da çağırmıyorlar. Burada İYİ Partili ve CHP li ilçe belediye başkanları ve milletvekillerini çağırmıyorlar Antalya’nın sorunlarını konuşuyorlar. Bu kabul edilir bir durum değildir. Burada olmayan bir bürokrat daha var. Turizm İl Müdürü olduğu söyleniyor. Turizmin konuşulduğu yerde İl müdürünün olmaması da ne kadar acı. Yoksa ona güvenmiyorlar mı. En önemlisi de bu konuşma sırasında Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan ile Turizm Bakanı arasında gelişen tartışmada, Turizm Bakanının 58 kişi önünde Belediye başkanına sen otellerden 500 bin lira rüşvet almadın mı sözüdür. Bu tartışma sonucunda başkan toplantıyı terk etmiştir. Araya giren Dışişleri Bakanı hayır o rüşveti alan bundan önceki belediye başkanıdır diyerek rüşvet tescilleniyor. AKP 2002 yılında iş başına gelirken vatandaşa şu sözü verdi. Yasaklar, Yolsuzluk ve Yoksulluk. Yasaklar hat safhada gazeteciler içeride, Yoksulluk Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarından daha fazla. Yolsuzlukta bu konuşmada tescillendi. Açığa çıktı. Acaba bu 500 bin lira para paylaşılamadığı için mi ortaya çıktı. Buradan cumhuriyet savcılarını ve sayın valiyi göreve çağırıyorum. Bir rüşvet vardır, verende, alanda, bilende suçludur 2 Bakan ispatlamıştır. Bizler CHP olarak üzerine gideceğiz. Takipçisi olacağız. Sayın Bakan Serik halkından aldığını bu alanları acilen geri verin. Vermezseniz Serik halkı ile birlikte burayı başınıza yıkarız. Serik halkı yalnız değildir” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ise, “Burada fırsat ganimete çevrilmektedir. Herkes evindeyken malı götürelim. Şu anki görüntü bu. Burada daha öncede toplantı yaptık. Bugün de herkes burada. Burda ben yaptım oldu ile yağma durumu söz konusu. Aynı durum Bakanın otellerinin olduğu Bodrum dada, Çeşme dede, Urla dada benzer olaylar yaşanıyor. AKP hükümetinin yağma zihniyeti devam ediyor. Serik’teki bütün halkın tamamı karşı iken, bir bakan çıkıyor kendi otelinin yanındaki halkın denize girebileceği günübirlik alanı turizm tahsisi yapmak için bölüp parçalıyor. Burada çıkartılan 3 tahsis alanı 3 otel demek. 3 otel alanının kime gideceği de Türkiye’de herkes tarafından biliniyor. Halktan alınıp zengine verilen halkın nefes alabileceği alanları bırakmayan bu zihniyeti kınıyorum Bu iş böyle kalamaz. Serik halkı artık yeter dedi. Biz mecliste bu yaptıklarını Turizm Bakanının başına yıkarız” dedi.

CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir, konuşmasında öncelikle 2 gün önce Turizm Bakanı ve Belediye Başkanı arasında geçen tartışmadan söz ederek, başladı.

“Rüşvet alındığında önceki başkanın başkan Yardımcısıydı”

Demir, “Bu beachparklar ile ile ilgili Turizm Bakanı ‘Sen 500 bin lira rüşvet almadın mı’ diyor. Belediye Başkanı da Ben değildim diyor. O değilse önceki belediye başkanının başkan yardımcısıydı zaten bu zat. Rüşvet olayın tespit edildiğini gördük. Bakan ve Belediye Başkanı arasındaki tartışmadan. AKP halk demiyor. Rant  diyor. Biz ne diyoruz. Burası halkındır. Biz halk diyoruz. Nüfusumuz 3 kat artarken, sahillerimiz 3 kat küçülüyor. Serik halkının yaylası yok, yazın nefes alacağı, denizine gireceği yerler sadece buralar kaldı. Buna bir de yaz aylarında nüfusun 200 binlere ulaştığını düşünürsek bu yapılan işin adına halkın haklarını gasp etmek denir. Piknik alanları mesire alanları kapatıldı. Nasıl Salda göülünde habersiz başladılarsa burada da halkın haberi olmadan yıkıma başladılar. Sahil tamamen terk ediliyor. Bakan ne karşılığında verdi. Belediye başkanı ile seçimden önce pazarlık yaptımı. Buralar üzerinden. Kulağımıza öyle duyumlar geliyor. Bunun bakan ve belediye başkanı tarafından açıklanmasını istiyorum. Biz diyoruz ki hak verilmez alınır. Biz bu sahili kesinlikle halkın lehine oluncaya kadar eylemimize devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra İl Başkanları da ve Sahiller Komitesi adına Recep Savaş, Bayar Savran, Mustafa Akın ve Aydın Zeybek’te birer konuşma yaptılar.

Polisin sıkı güvenlik önlemi aldığı eylemde, katılımcılar konuşmaların ardından dağıldılar.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Günübirlik, Sahiller, İçin, Ortak, Eylem, Yapıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Günübirlik Sahiller İçin Ortak Eylem Yapıldı
Günübirlik Sahiller İçin Ortak Eylem Yapıldı
Günübirlik Sahiller İçin Ortak Eylem Yapıldı
Günübirlik Sahiller İçin Ortak Eylem Yapıldı
Günübirlik Sahiller İçin Ortak Eylem Yapıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı