Hasar tespit çalışmaları başladı
Haber
30 Kasım 2021 - Salı 13:43 Bu haber 5429 kez okundu
 
Hasar tespit çalışmaları başladı
Serik’te 27 Kasım cumartesi günü-gündüz saatlerinde başlayan akşam saatlerinde şiddetini artırarak devam eden su baskını ve fırtına sonrası zarar gören çiftçinin hasar tespit çalışmaları yapılıyor.
TARIM Haberi
Hasar tespit çalışmaları başladıSerik ilçe Tarım Müdürlüğüne bağlı 5 ekip 13 personel tarafından hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Deniztepesi, Yeşilyurt, Üründü, Burmahancı, Sarıabalı, Kayaburnu, Eminceler, Çandır, Eskiyörük, Çakallık, Kozağacı, Kadriye, Karıncalı ve Yukarıkocayatak olmak üzere 14 mahallede yapılan incelemelerde şu ana kadar yaklaşık 200 çiftçinin bin dekar örtü altı ve 40 dekar açık alanda zarar tespit edildi. Yapılan tespit çalışmalarında örtü altında, Çilek başta olmak üzere domates, salatalık, biber ve kavun açık alanda ise buğday ürünlerinin zarar gördüğü belirlendi.

Ekiplerce hasar tespit çalışmalarının devam edeceği belirtildi.

İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Mehmet Şahin Akşehir, “Ayın 27 sinde meydana gelen su baskını ve fırtına sonrasında Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak pazartesi itibarı ile çalışmalarımıza başladık. Yaklaşık 14 mahallede hasarlar meydana geldiği bize bildirildi. Şu ana kadar 8 mahallemizde çalışmalarımızı tamamladık. Diğer kalan mahallelerimizde de 5 ekibimizle en hızlı şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz ve 2 gün içerisinde çalışmaları tamamlamayı ümit ediyoruz” dedi.

“SON ANDA ÇIKIP KURTULDUM”

Serası zarar gören üretici Dilek Yılmaz, “O anda ben seranın içerisindeydim. Yağmur ve fırtınada zarar ve ziyan var mı diye bakıyordum. Çünkü arkadaşlar seraları sular basıyor dediler. Kontrol edip 5 dakika sonra çıktım. Domino taşları nasıl yıkılır aynı o şekilde bir esinti bir yağmur, bir anda saniyelik. 5 saniye içinde hepsi yıkıldı. Nereden baksanız 20 ton malım mahvoldu. Yapacak bir şey yok. Devletimizden bir destek bekliyoruz. Ben otelde çalışıyordum. İşten çıktım sera kurdum ama bu başıma geldi. Burada kendim çalışıyorum. Elimin emeği. Allah rızası için bir destek” diye konuştu.

Üretici Mehmet Köse, “Seraya dışarıdan gel toprağı yumuşattı. Daha sonra ardından gelen fırtına ile seram çöktü. Her yer su içindeydi. Domatesi daha bir kere bile satmadık. Şu anda seradaki zararı saymıyorum sadece domates te 40-50 bin lira hasar var. Bunu toplayacağımızda belli değil. Domatesler kökünden aşırı su nedeniyle çürümeye başladı. Hepsi zarar” dedi.

Burmahancı Mahallesi Muhtarı Osman Bulut, “Mahallemizde bulunan 300 hanenin 200 tanesi su baskınından zarar görmüştür. Bu su baskınındaki zararların karşılanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Hasar, tespit, çalışmaları, başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Hasar tespit çalışmaları başladı
Hasar tespit çalışmaları başladı
Hasar tespit çalışmaları başladı
Hasar tespit çalışmaları başladı
Hasar tespit çalışmaları başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı