Haber Detayı
21 Şubat 2019 - Perşembe 17:09 Bu haber 1972 kez okundu
 
İyi Tarım Yapan Seracılara Sertifika
İyi tarım uygulamaları yapan sera üreticilerine sertifikaları, düzenlenen törenle dağıtıldı.
TARIM Haberi
İyi Tarım Yapan Seracılara Sertifika

İyi tarım uygulamaları yapan sera üreticilerine sertifikaları, düzenlenen törenle dağıtıldı.

Kayaburnu Mahallesi’nde İsmail Doğan’a ait serada yapılan törene Kaymakam Haluk Şimşek, Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Şen, İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Haluk Şimşek sertifika töreninde yaptığı konuşmasında, pazarın istediği kaliteli ve sağlıklı ürünün üretilmesi gerektiğini söyledi. Üretilen ürünün pazardaki fiyatının bir tık yukarıya çıkartılması gerektiğine dikkati çeken Şimşek, ürünün diğer ürünlerden ayrımının yapılabilmesi için ürünün sertifikasyon sistemine geçilmesi yada ürün üzerinde özel etiketlerinin bulunması gerektiğine vurgu yaparken, istenilen amaca ulaşılabilmesi için bu tür ürünlerin ne şekilde üretildiğinin gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Şimşek:

Ürünün tanıtımı açısından bir sistem konulması gerektiğine değinen Şimşek, “Ürün hale gittiğinde, diğer ürünlerle aynı fiyattan satılıyorsa, o zaman bunun bir espirisi yok. Bu ürünler arasında ayrımın yapılması gerekiyor. Biz, iyi üretim yapmak zorundayız. Bu her iş kolu için geçerli. Sadece domates için değil. Dünya küçüldü, mesafeler kısaldı. Çin’de üretilen bir ürün, çok kolay ülkemizde satılabiliyor. Bizim de kaliteli ürünlerle, tüm dünyaya açılmamız lazım. Birlik olmak çok önemli, İspanya’da, Fransa’da, Hollanda’da kooperatifçilik çok önemli. Şöyle baktığınızda bir köyde kooperatif var. O köyde traktörler ortak, soğuk hava depoları ortak, çiftçi ürününü getirip teslim ediyor. Bu sayede çiftçinin emeğinin geri dönüşü kolay oluyor. Yoksa bazı çiftçiler ürünlerinin paralarını kaptırabiliyor. O yüzden birlik ve beraberlik çok önemli” dedi.  

Bakanlıkça yürütülen İyi Tarım Uygulamaları’nın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesinin uygulanmakta olduğunu dile getiren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu ise, şunları söyledi:

“Bu proje kapsamında bu yıl 5 üreticimiz 60 dekar örtü altı alanı ve yaklaşık 750 ton ürün için iyi tarım uygulaması sertifikalarını aldılar. Bizler bura da üreticilerimize iyi tarım uygulamaları sertifikası alması için şartlarını hazırlayıp, sertifikasyon kuruluşu ile aralarında köprü vazifesi görevi yürüttük. Burada tüm örtü altı üreticilerimizin, iyi tarım uygulaması sertifikası almalarını istiyoruz. İyi tarım sertifikası demek, güvenli gıdanın belgesidir. Tüketiciler, bu belgeyi veya logoyu gördüğü takdirde tereddütsüz tüketebilir. Belki üreticilerimiz iyi tarım şartlarında güvenli, kimyasal kalıntısız bir üretim yapıyor ama, bunu belgeleyemiyordu. İşte iyi tarım uygulaması artık bu kaygıları gideriyor. Sertifikasyon kuruluşu maliyetlerini önemli ölçüde bakanlığımızca verilen desteklerle karşılanmaktadır. İyi tarım sertifika sahiplerine dekar başına örtü altı için 150 TL, süs bitkileri 100 TL ve açık alanlara 50 TL dekar başına destek verilmektedir.  

2018 yılı başvurularının devam ettiğini, 2017 yılı üretimler için İyi tarım uygulaması sertifikası olan 30 üreticimizin 2939 dekar alan için 263.446 TL destek verdik. Biz bu oranı İlçemizde daha da yukarılara çıkarmak istiyoruz. Neden derseniz, çiftçilik bir meslek. Fırın sahibi ekmek üreticisi, siz domates, sebze üreticisiniz. Ürettiğiniz ürünler tüketicide memnuniyet oluşturması gerekiyor. Güvenli bir şekilde gıdayı tüketiciye sunmamız gerekiyor. Ve bunu belgelememiz gerekiyor. İyi tarım uygulaması ile, toprağın besin ihtiyacını, ürettiğimiz ürünlerin kalıntı durumu, kullandığımız gübre ve ilaçların, uyguladığımız metotların kaydı ve belgesi tutuluyor. Sulama, ilaçlama ve gübreleme cetvelleri tutuluyor. Serada çalışanların iş güvenliği ön planda tutuluyor. Atık anbalajlar depolanıp, rastgele atılmıyor. Gübre ve ilaçlar için depolarımız bulunuyor. Bakın ovada seramız. İşçilerimiz için el yıkama ve tuvalet ihtiyacı için bir yer olması lazım. İşte bu belgeyi alanların bu imkanları sağlanıyor. Biz teşkilat olarak bu iş için varız ve yaygınlaşmasını istiyoruz. Bu kriterleri sağlayan üreticiler gerek dış pazarda gerekse iç pazarda sıkıntı yaşamaları mümkün değildir.” dedi.

Konuşmalar sonunda sertifika almaya hak kazanan çiftçilere belgeleri Kaymakam Haluk Şimşek, Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Şen, İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu tarafından verildi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: İyi, Tarım, Yapan, Seracılara, Sertifika, seracılara sertifika, serik tarım
Yorumlar
Haber Yazılımı