Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 11:44 Bu haber 586 kez okundu
 
Kamil, “Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır”
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Serik Belediyesi ve Alanya Alaattin Boğazkent Mahallesi’nde bulunan istasyonda Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürü Rıza Kamil, Kuş halkalama istasyonu ve yapılan işlemleri ile ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi.
YAŞAM Haberi
Kamil, “Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır”Corana-19 dolayısıyla kısıtlamalı çalıştıklarını Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürü Rıza Kamil,  “Bölge Müdürlüğü olarak Burdur, Antalya ve Isparta’da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Serik İlçesi Boğazkent Mahallesi’nde bulunan Kuş Halkalama İstasyonu’nun faaliyetlerini anlatmaya çalışacağız. Buradaki faaliyet 2016 yılında Serik Belediyesi ve Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde yapılan faaliyetleri kapsamaktadır” dedi. Müdür Kamil, daha sonra şöyle devam etti:

“Burada kuşların halkalamasını yapıyoruz. Kuş halkalama dendiğinde kuşlar tabiattan yakalanarak halkalanıyorlar. Buradaki kuş halkalama bilimsel bir çalışma metodu olup kuş halkalama lisansına sahip alanında eğitim almış uzman kişiler tarafından tabiatta ağlar vasıtası ile kuşlara zarar vermeden yakalanıp, yakalandıktan sonra onlara adres ve numara olan bir halkalama takılması ile istasyonumuzdaki özel masamızda bu kuş türünün özelliklerinin kaydedilmesinin ardından tekrar tabiata salınması ile yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır. Buna kuş halkalama diyoruz.

Kuşlar Kuzey yarım küreden güney yarımküreye, güney yarım küreden de kuzey yarım küreye mevsimsel olarak göçlerini tamamlamaktadırlar. Bu göçlerde besin, konaklama ve üreme ihtiyaçlarını gidermektedirler. Bu istasyonumuzda 60 farklı kuş türünden binlerce kuş halkalandı. Sadece bu sene 45 farklı kuş türü üzerinde bin civarında kuş yalanarak halkalandı. Buradaki çalışmalar yılda üç aylık iki dönem halinde yapılıyor. Birincisi Mart, Nisan Mayıs ayları, diğeri ise Eylül, Ekim, Kasım aylarında 6 aylık bir çalışma yapılıyor. Burada Uzmanlarımızla çalışıyoruz.

Bu istasyonumuzda en çok karabaşlı ötleğen, sarı asma, bülbül, karatavuk ve sinek kapan vb… türlerinde kuşları halkalıyoruz. Ayrıca Atmaca, Çoban aldatan, İbibik ve İshak kuşu gibi kuş türlerini de halkalama yapıyoruz. Bu istasyonumuz yer olarak aynı anda bir çok kuş türüne ölçüm yapmaya, araştırma yapmaya uygun bir özel bir bölge.

Burada halkalanan kuşlara baktığımızda Ak Kuyruk sallayan türünde Finlandiya’da kayıt altına alındığını ve İsveç’te halkalanan Karabaşlı ötleğen türünde kuşlarında burada kayıt altına aldığımız oluyor.

Bu çalışmaların sonuçlarında kuşların hayat döngüleri, göç yolları, göç yolları üzerinde karşılaşılan sorunlar, habitatlarda olan değişimler gözlenebilmektedir. Bu işlemler dünya genelinde de yapılmaktadır. Ülkeler bu konuda birbirleri ile bağlantı halinde.

Bu işlemlerin bize getirisi nedir. Özellikle bütün okullarımızda bio çeşitlik eğitimi veriyoruz. Biz bu zengin çeşitliği kendi öğrencilerimize anlatarak onların bilinçlendirilmesi yapılıyor. Serik’tede ilk ve orta dereceli okullarda teorikte gördükleri bilgileri biz burada pratikte uygulamalı olarak anlatıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençlere anlatıyoruz. Kuş türlerini korumaları konusunda aktarıyoruz. Korona virüs nedeniyle öğrencilerimize bu dönemde uygulamalı eğitim yapamadık. Kısıtlama nedeniyle evde bulunan çocuklarımıza maket kuş bul ile kuş türlerini kitapçıkla öğretiyoruz. Bu setleri çocuklarımıza hediye ediyoruz. Vatandaşlardan kuşlara iyi bakmalarını onlara yem vermelerini istiyoruz. Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır. Kuşlar vazgeçilmez unsurlardır.”

 

 

Boğazkent’te bulunan Kuş Halkalama İstasyonu’nda Doğa Koruma ve Milli Parlar 6. Bölge Müdürlüğü, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve Serik Belediye Başkanlığı iş birliği içerisinde kurulan Kuş Halkalama İstasyonu 4 yıldır kuş halkalama çalışmalarına devam etmektedir. Usta Halkacılar Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Karaardıç, Orman Yüksek Mühendisi Hasan Uysal ve Usta Halkacı Adayı doktora öğrencisi Esat Kızılkaya ile çalışmalara devam etmektedir.

Usta Halkacılar Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Karaardıç verdiği bilgilendirmede, ”9 Mayıs 2020 tarihinde ülkemizde ilk kez İzmir Yalıçapkını (Halcyon smyrnensis) yakalanarak halkalanmış ve ölçümleri yapıldıktan sonra tekrar doğaya bırakılmıştır. Bu yıl Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonu, 2020 yılı ilkbahar halkalama çalışmasına 5 Mart’ta başladı. Ancak, ülkemizi de etkisi altına olan Korona pandemisi nedeniyle özellikle 20 Mart’tan itibaren tedbirler nedeniyle düzenli çalışma gerçekleştirilemedi. Tedbirler alınarak gerçekleştirilen 2020 İlkbahar Dönemi halkalama çalışmalarında, 45 farklı kuş türünden 980 birey halkalandı. İstasyonda yoğun olarak ötleğen türleri halkalanmakla birlikte çobanaldatan, atmaca, arap bülbülü, sarıasma, küçük balaban, İshak kuşları da zaman zaman yakalanarak halkalandı. Türkiye’nin güney sahillerinde Serik’te Boğazkent kuş halkalama istasyonunda göçmen kuşların göç güzergahları, göç davranışları vb… belirlemek amacıyla halkalama faaliyetleri devam ediyor. Artık bu dönemde sona yaklaşmaktayız. 2020 ilkbahar döneminde de artık son göçmen bireylerimiz. Yalanan kuşları Türkiye kodlu halkalayıp bırakıyoruz” dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Kamil,, “Bir, yerde, kuş, cıvıltısı, varsa, orda, hayat, vardır”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kamil, “Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır”
Kamil, “Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır”
Kamil, “Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır”
Kamil, “Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır”
Kamil, “Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır”
Kamil, “Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır”
Kamil, “Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır”
Yorumlar
Haber Yazılımı