Karardan Üretici ve Tüccar Memnun
Haber
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 13:34 Bu haber 1752 kez okundu
 
Karardan Üretici ve Tüccar Memnun
Serik halinde komisyoncu esnaf ve üretici çiftçi İçişleri Bakanlığı tarafından alınan haftada bir gün Pazar yerlerinin açılması kararından memnun.
GÜNDEM Haberi
Karardan Üretici ve Tüccar MemnunKararın ardından pazarcı esnafı hallerden mal çekmeye başladı. Bu nedenle de mal satışlarının çoğalması, mal fiyatlarının düşmesi sonucu üreticinin ürünü az toplaması nedeniyle halde mal zor bulunuyor.

 

Tam kapanma kısıtlaması ile birlikte 17 günlük süre içerisinde Pazar yerlerinin kapatılması nedeniyle üreticinin malını satamaması, komisyoncular tarafından mal alacak esnafın bulunmaması nedeniyle ürün fiyatlarında düşmeler ve bazı bölgelerde de üreticinin malları çöpe dökmesine yansımıştı.

 

İçişleri Bakanlığının aldığı karardan sonra görüşlerini aldığımız Tüccar Halil Güzel ”Pazarların açılması Serik haline ve üreticiye katkı sağladı. Cumartesi günü pazarların açılmasından dolayı malların daha iyi satılması sağlandı. Devlet büyüklerimiz bu kararı haftada 2 güne çıkartırsa üreticinin malının toplama ve hasat döneminde daha hızlı tüketiciye ulaşması sağlanabilir. Haftada bir gün çok iyi ama 2 güne çıkarsa Pazar yerindeki yoğunlukta azalır. Şu an da pazarların açılması olumlu tepki verdi. Aynı zamanda tüketici açısından da çok olumlu. Çünkü marketler yüksek ve fahiş fiyatlarla satabiliyor ama pazarlarda her keseye uygun mal bulunabiliyor. Ürünlerin fiyatlarının çok düşmesi de iyi bir şey değil. Ürünlerin fiyatlarının düşmesi üreticinin haşatını zorlaştırdı. Masraflar karşılanmayınca da şu anda hale mal girişi az. Bakanlığın kararı bugün piyasalara çok olumlu yansıdı. Yarın daha iyi olacağını düşünüyoruz.”

 

Komisyoncu İzzet Göksu, “Pazarların kapanmasından dolayı sıkıntılarımız oldu. Burada üretici ve tüketici mağdur oldu. Herkes gidip marketlerden alışveriş yapamıyor. O yüzden pazarların açılması çok olumlu. Açıklamanın ardından piyasaya olumlu yansıdı şu anda elimizde mal kalmadı. Bugün domates 2.5 lira, 2-3 gündür 1 liraya 50 kuruşa zor satıyorduk.”

 

Komisyoncu İbrahim Şahin, “Bakanlığın kararının ardından dün öğleden sonra ve bugün mal satışlarında bir hareketlilik oldu. Önceki rezillik ortadan kalktı. Şu anda mallarımız satılıyor. Çok kötü bir hafta sonu geçirdik. Mallarımız satılmadı hep çöpe gitti. İnşallah bundan sonra iyi olur. İnşallah bundan sonra pazarlar haftada bir gün değilde 3-4 gün açık olursa mallarımız daha iyi satılır. Alıcı içinde rahat olur. İnşallah hükümetimiz planlamalı bir iş yapar.”

 

İçişleri bakanlığının genelgesine göre kısıtlama süresi içerisinde 8 – 15 Mayıs Cumartesi günleri saat 10.00m – 17.00 saatleri arasında tüm yurtta Pazar yerleri kontrollü şekilde açık olacak.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Ersin FURAL
Etiketler: Karardan, Üretici, ve, Tüccar, Memnun,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Karardan Üretici ve Tüccar Memnun
Karardan Üretici ve Tüccar Memnun
Karardan Üretici ve Tüccar Memnun
Karardan Üretici ve Tüccar Memnun
Yorumlar
Haber Yazılımı