Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 17:23 Bu haber 732 kez okundu
 
Kaymakam Şimşek RAM’ı ziyaret etti
Serik Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) yeni binasında hizmet vermeye başlaması nedeniyle Kaymakam Haluk Şimşek tarafından ziyaret edildi.
GÜNDEM Haberi
Kaymakam Şimşek RAM’ı ziyaret etti

Serik Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin Karadayı Mahallesi’nden Serik’teki eski İlçe Özel İdare binasına taşınması sebebiyle Kaymakam Haluk Şimşek ve basın mensuplarına bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya İlçe Milli Eğiti Müdürü İkram Ekiz, Serik RAM Müdürü Tunahan Gürkan ve öğretmenler ev sahipliği yaptılar.

Toplantıda Serik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Tunahan Gürkan, kurumun işleyişi ve hizmet alanları ile ilgili olarak bilgi vererek şunları söyledi; “Serik Rehberlik ve Araştırma Merkezi 2016 yılında hizmete başlamış bir kurumdur ve hali hazırda Serik ve Aksu ilçelerine hizmet vermektedir. Kurumumuz Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olup, ücretsiz hizmet veren bir kurumdur. 8 öğretmen 2 idareci ve 3 yardımcı hizmet olmak üzere 13 kişilik kadromuz vardır. Özel Eğitim Hizmetleri ve Rehberlik-Psikolojik Danışmanlık olmak üzere iki birimden oluşmaktadır.”
Gürkan, Serik RAM Özel Eğitim Bölümünün amacı şöyle özetledi; “Gelişimsel geriliği olan ya da olmasından şüphe duyulan çocuklar ile üstün yetenekli olduğu düşünülen çocukların inceleme ve değerlendirme işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Özel gereksinimi olan (zihinsel yetersizlik, otizm, görme kaybı, işitme kaybı, bedensel yetersizlik, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, üstün yetenekli gibi) okul çağı çocukları için, okullarda uygun eğitsel hizmetin sağlanması konusunda da destek vermektedir. Bununla birlikte ihtiyaç duyan öğrenciler rehabilitasyon merkezlerine yönlendirilmekte, ailelere özel eğitim gereksinimi olan çocuklarının eğitim-öğretim hayatında alınacak tedbirler ve yapılacaklar ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır.”
Serik RAM Müdürü Tunahan Gürkan Serik ve Aksu ilçelerinde toplam 34 okulda, 55 özel eğitim sınıfına, kadrolu ve ücretli olmak üzere 70 özel eğitim öğretmeniyle özel gereksinimli öğrencilere hizmet verildiğini belirterek, Serik RAM’da zeka testi olarak; Leither Uluslararası Performans Zeka Ölçeği ve ASIS Anadolu Sak Zeka Ölçeği’nin kullanıldığının söyledi.
Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Tunahan Gürkan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) bölümünün amacı ile ilgili olarak ise şu bilgileri verdi; “Merkezimize başvuran bireylere kişisel-sosyal, eğitsel, mesleki konularda rehberlik etmek; bireysel psikolojik danışma hizmeti vermektir. Ayrıca okullarda yürütülen rehberlik hizmetlerinin koordine edilmesi, öğretmen eğitimlerinin planlanması ve yürütülmesi bu birim tarafından gerçekleştirilmektedir. Kurum ve kuruluşlardan talep gelmesi halinde, çeşitli konularda seminer ve konferanslar düzenler. Rehber Öğretmeni olmayan kurumlara yıl boyunca seminerler, konferanslar düzenleyip o okullardaki öğrencilerin rehberlik ihtiyacını gidermeye çalışırlar. Kurumumuzdan hali hazırda 1300 öğrenci hizmet almaktadır, bu öğrencilerin aileleri de düşünüldüğünde oldukça geniş bir kitleye hizmet vermekte olduğumuzu ifade edebiliriz. Ayrıca bu yıl gerçekleştirdiğimiz eğitim ve projelerle de kurumumuzdan hizmet alan öğrenci ve öğretmenlerimizin sayısını oldukça artırmış bulunmaktayız. Rehber öğretmenlere yönelik çalışmalarımızdan bazılarını “Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi”, “Rehberlik Etkinliklerinde Drama Kullanımı”, ve Batı Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilecek olan “Projektif Testler Eğitimi” olarak ifade edebiliriz.”

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Kaymakam, Şimşek, RAM’ı, ziyaret, etti,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kaymakam Şimşek RAM’ı ziyaret etti
Kaymakam Şimşek RAM’ı ziyaret etti
Kaymakam Şimşek RAM’ı ziyaret etti
Kaymakam Şimşek RAM’ı ziyaret etti
Kaymakam Şimşek RAM’ı ziyaret etti
Yorumlar
Haber Yazılımı