Kazak Bilim İnsanlarının Ekolojik Tekstil Tasarımı kapsamında Serik ziyareti…
Haber
30 Haziran 2021 - Çarşamba 09:38 Bu haber 1530 kez okundu
 
Kazak Bilim İnsanlarının Ekolojik Tekstil Tasarımı kapsamında Serik ziyareti…
Akdeniz Üniversitesi Serik GSS MYO Tekstil Teknolojileri Programı Öğretim Elemanı Doç. Dr. Ramazan Erdem tarafından bilimsel danışmanlığı yürütülen ve Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından desteklenen “Ulusal Kapsamda Geleneksel ve Modern Sanat Eğitiminde Ekolojik Tasarımın Evrimi (АР08053283)” isimli proje dolayısıyla Kazak bilim insanları Antalya’ya 20.06.2021-30.06.2021 tarihleri arasında çalışma ziyareti düzenlediler.
EĞİTİM Haberi
Kazak Bilim İnsanlarının Ekolojik Tekstil Tasarımı kapsamında Serik ziyareti…Çalışma ziyaretleri esnasında, Kazakistan Cumhuriyeti Almatı şehrinde yer alan Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesinden Prof. Dr. Akmaral Smanova, Kuralay Bekbolatova (PhD) ve Janar Nebessayeva (PhD), Antalya ilindeki ilgili kurumlar, öğretim üyeleri ve zanaatkarlar ile toplantılar gerçekleştirdiler ve çalıştaylara katıldılar. İlk olarak ziyaret edilen Akdeniz Üniversitesinde, Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları Bölümü, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü ve Seramik Bölümü çalışmaları, Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sağ, Dr. Öğr. Üyesi Mariyam Yeziyeva Nehir ve Dr. Öğr. Üyesi Enver Güner tarafından tanıtıldı. Sayın Mukadder Kavas’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü Sınırlı Sorumlu Sanatın Ustalarının Üretim Ticaret ve İşletme Kooperatifindeki (SUKOOP) el işi çalışmaları ve uygulamaları yerinde görüldü. Antalya Olgunlaşma Enstitüsü ziyaret edildi ve çalışmalar hakkında kurum müdürü Sayın Emine Erkal’dan bilgiler alındı. Serik GSS MYO Mimari Restorasyon Programı öğretim elemanı Sayın Sultan Yıldırır tarafından “Türkmen halılarında kullanılan motif türleri (Anadolu, Kafkasya, Azerbaycan ve Tebriz yöresi)” konulu sunum yapıldı. Sayın Zübeyde Yavuz Özsoy, kendi atölyesinde sanat çalışmaları hakkında bilgi verdi ve kumaş üzerine ebru, linol ve Tokat baskı teknikleri ile renklendirme çalışmaları gerçekleştirdi.

Hasan Bulut, atölyesinde mermer tozu bazlı kalıp çalışmaları ve çerçeve tasarımı hakkında demonstrasyonlar gerçekleştirdi. Sayın Şükriye Neşe Güven, üç boyutlu rölyef ve üç boyutlu keçe tasarımı ile ilgili değerli bilgiler verdi. Şehriban Güven, gelenekselden moderne seramik tasarımlarını sergiledi. Kumaşa batik baskı tekniği ise Serik GSS MYO Moda Tasarımı öğretim elemanı Sayın Mine Aydoğan tarafından uygulamalı olarak gerçekleştirildi. Daha önce hazırlığı tamamlanan Ebru baskılı kumaşların kalıpsız bir şekilde üç boyutlu giysi tasarımına dönüştürülmesi tekniği Dr. Örğ. Üyesi Mariyam Yeziyeva Nehir tarafından gösterildi. Son olarak Doç. Dr. Ramazan Erdem, bilgisayar destekli giysi tasarımı ile ilgili uygulamalı anlatımlarda bulundu. 

 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Kazak, Bilim, İnsanlarının, Ekolojik, Tekstil, Tasarımı, kapsamında, Serik, ziyareti…,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kazak Bilim İnsanlarının Ekolojik Tekstil Tasarımı kapsamında Serik ziyareti…
Kazak Bilim İnsanlarının Ekolojik Tekstil Tasarımı kapsamında Serik ziyareti…
Kazak Bilim İnsanlarının Ekolojik Tekstil Tasarımı kapsamında Serik ziyareti…
Yorumlar
Haber Yazılımı