Korona Virüs Nedeniyle Çalışanların Hakkı Ne?
Haber
10 Nisan 2020 - Cuma 16:41 Bu haber 10122 kez okundu
 
Korona Virüs Nedeniyle Çalışanların Hakkı Ne?
Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsün etkileri giderek artarken insanlar sağlıklarının yanında ilerleyen süreçte bu defa işlerini de düşünmeye başladı. Yaşanan süreçte işçiler ile işveren arasına korona virüsü girdi.
SAĞLIK Haberi
Korona Virüs Nedeniyle Çalışanların Hakkı Ne? 

HÜKÜMET ÖNLEMLER ALMAYA BAŞLADI

Koronavirüs salgını sonrası iş yerlerinde önlem paketleri alınırken bazı firmalar veya esnafın işçi çıkarmayı seçmesi sonrası hükümet yeni adım attı. 62 maddelik yeni bir tasarı hazırlayan hükümet yetkilileri korona virüsten ötürü en az 3 ay işçi çıkarılmasının önüne geçecek yasa hazırlığına başladı. Cumhurbaşkanı onayı ile 3 aylık süre 6 aya da çıkarılabilecek. Devletin özellikle iş yerlerine destek kredisi, ssk ve vergi ötelemesi gibi desteklerin yanında İşkur ile başlatılan çalışan işçinin kısa çalışma ödeneği desteklerine başvurular da esnaf ve işveren tarafından yapılmaya devam ediliyor.

Ancak tüm bu önlemlere rağmen bazı sektörlerde işçi çıkarmaları da göze çarpıyor. Bu konuda işçi işveren arasındaki durumu ve hakları netleştirmek adına iş ve işçilik alacakları uzmanı Avukat Erkan Behçet Arıkan, birçok işçinin kafasındaki sorulara cevaplar verdi.

 

Hükümetin 3 Ay İşten Çıkarma Yasa Tasarısını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Aslında bakıldığında pandemi dünyada her zaman gördüğümüz bir durum değil her ne kadar geç kalındı düşüncesi bazı çevrelerde olsa da hükümetin de aşamalı adım atması çok normal diye düşünüyorum.

İşçi hakları ve  alacakları üzerine çalışan avukat Erkan Behçet Arıkan salgın hastalık sonrası işten çıkarmaların bir gerekçe olamayacağını söyledi. Burada iş verene düşen gerekli tedbirleri almak olduğunu belirtti.

 

Corona Virüsten Ölüm Hali İş Kazası Sayılır Mı?

En çok sorulan sorulardan biri olan Corona virüsten ölen yada vücudunda araz olan kişinin durumu iş kazası olarak hukuken sayılır mı sorusuna ise Avukat Arıkan şu cevabı verdi. “İş kazası sayılır. Hatta 2019 yılında Domuz Gribinden ötürü yargıda emsal bir karar verildi ve iş kazası olarak kabul gördü. Çalışırken bu hastalıktan zarar görenlerin de yine iş kazası sayılacağı kanaatimiz mevcuttur. 

 

Toplu ortamlarda çalışan işçiler Korona virüsten ötürü iş vereninden tedbir isteyebilir mi?

Avukat Erkan Behçet Arıkan “İşçi iş sağlığı kanunu gereğince virüsten ötürü tedbir isteyebilir ve bu tedbirler alınana kadar işe gelmeme hakkını da kullanabilir. İş veren tedbiri aldıktan sonra işçisini davet ederek yine tedbirlere uyularak çalışma hayatı devam eder.

 

Salgın Hastalıktan Ötürü İşçi Çıkarılabilir Mi?

Konuya şöyle başlayalım "İş Kanunu gereğince işveren işçisini yalnızca haklı bir neden olması halinde işten çıkarabilir. Bulaşıcı hastalık salgınları ve işçinin sağlığını doğrudan etkileyecek hallerin bulunması durumunda işverene düşen işçisi hakkında gerekli önlem ve tedbirleri almaktır. Bu tedbirlerin başında olanak olması halinde evde çalışma süreci işletilecek, olanak olmaması halinde işçiyi pasif olarak dinlendirme süreci devreye girecektir. Salgın hastalık halleri işçinin işten çıkarılması için Kanuni bir haklı neden sayılmaz. İşverenin salgın hastalık sebebiyle işlerinin azalması veya işlerinin yürüyemez hale gelmesi işçi için bir işten çıkarma sebebi olamaz. İşveren işçiye bu süre zarfında Ücretsiz izin veya ücretli izin verip bu süre zarfında salgın hastalık sürecinin geçmesini beklemekle mükellef olacaktır. İşverenin, gerekli iş sağlık ve güvenliği tedbirlerini almak yerine işçinin iş ilişkisini sonlandırması durumunda işçinin kıdem tazminatı, bildirim yapılmaması halinde ihbar tazminatı ile fazla mesai, yıllık izin ücreti gibi tüm işçilik alacakları kalemlerinde işvereninden hukuki haklarını talep etme hakkı doğacaktır. "

 

İşverenin İşçiye Süreçte Yeni Görev Vermesi Durumu

İşçi de salgın hastalık hallerinde işverenine gerekli tedbirlerin alınmasını talep edebilir ve gerekli tedbirlerin alınmaması halinde çalışmaktan kaçınabilir. İşveren tarafından bile bile böyle bir riskin talep edilmesi, bu konuda tedbirin alınmamış olması işçiye o işi veya görevi kabul etmeme hakkı verir. İş ve sosyal güvenlik hukuku gereğince işveren işçinin sağlığını ve güvenliğini korumakla mükelleftir.

 

İşten Çıkarılan İşçilerin Ücret Alacakları

Aslında bu konuda diğer konular gibi çok sık bizlere soruluyor. Bunu da şöyle açıklayalım “Corona Virüsün etkisi ile bir çok iş yeri çalışmaya ara verdi. Bu aranın ne kadar süreceği bilinmediğinden bazı iş yerleri işçilerini ücretsiz izne çıkardı, bazıları da işlerine son verdi. İşine son verilen işçilerin büyük bir bölümü zaten çok ağır şartlarda işlerini yürüten inşaat, saha elemanı, satış elemanı, pazarlama ve AVM işçileri gibi gruplardan oluşmaktadır. Bir işçiyseniz ve iş akdiniz sonlandırılmışsa, iş akdinin feshi ile o güne kadar hak kazandığınız ama henüz ödenmemiş alacaklarınıza hak kazanırsınız. İşveren bu ücreti/maaşı aynı gün ödeyebileceği gibi, düzenli olarak her ay maaş ödemesi yaptığı günde de ödeyebilir” bu konuyu da böylece açıklık getirmiş olalım. 

 

Covid Nedeniyle İşten Çıkarılan İşçi Yıllık İzinlerinin Ücretini Alabilir Mi?

İşçiler son dönemde iş kanununu kapsayan bir çok soruya cevap aramaktalar bu konuda onlardan bir tanesi. Zira işten çıkarılan 10 günlük çalışan işçide var 10 yıllık eleman olanda. Bu bakımdan işçilere hem Anayasa hem de İş Kanunu ile tanınan haklardan biri de yıllık izin hakkıdır. Bu hakkın kapsamı nedir, işçilerin yıllık izin süreleri ne kadardır, işten çıkarılan işçi kullanmadığı yıllık izinlerin ücretini talep edebilir mi, ücretsiz yıllık izin nedir, zorla ücretsiz yıllık izne çıkartılmak mümkün mü gibi sorulara ayrıntılı cevap verelim.

“İşçiler, aynı işverene ait işyerlerinde deneme süreleri de dâhil olmak üzere 1 tam yılı doldurmak suretiyle yıllık ücretli izne hak kazanırlar. Buradan bakıldığında eğer pandemi dolayısı ile işten çıkarma söz konusu ise bu izinlerini de ek ücret olarak iş veren ödeme durumundadır” Ödeme yapılmaması halinde yasal yollar işçiler için açıktır.

 

Evden Çalışma Durumunda Yol ve Yemek Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Bu soruda çalışan ile işverenin anlaşma şartlarına bakılır. Eğer bu ücretler anlaşma içinde ise kesilmemesi doğrudur. Ama her iki tarafın rızası varsa bir sorun yoktur.

 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Ersin FURAL
Etiketler: Korona, Virüs, Nedeniyle, Çalışanların, Hakkı, Ne?,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Korona Virüs Nedeniyle Çalışanların Hakkı Ne?
Yorumlar
Haber Yazılımı