Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 13:19 Bu haber 2050 kez okundu
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kadriye Beachpark’ın tahsisi iptal edildi
İlçemiz Kadriye Mahallesi’nde bulunan Kadriye Beach Park Günübirlik Tesisleri’nin Serik Belediyesi’ne olan tahsis işlemi bakanlıkça iptal edildi.
YAŞAM Haberi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kadriye Beachpark’ın tahsisi iptal edildiMülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına ait olan ve halkın kullanımı için 2006 yılında kapanan Kadriye Belediyesi’ne tahsisin ardından Kadriye Beach Park’ın inşaası yapılarak, halkın kullanımına açılmıştı.

2014 yılında ise Kadriye Beach Park ve Belek Beach Park’ın, Bakanlık tarafından tahsisleri iptal edilmişti.

Son olarak da Kadriye Beach Park Günübirlik Tesisleri’nin tahsis işlemi Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 30 Ekim 2019 tarihinde Antalya Valiliğine gönderdiği yazı ile iptal edildiği açıklandı.

-Bakanlık Serik Belediyesi’ne 3 kez süre verdi

Daha önce Serik Belediye Başkanlığı’nın talepleri doğrultusunda, kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi hakkında yönetmeliğin 16. maddesi uyarınca ön izin süresi 16/07/2018 – 26/11/2018 ve 26/03/2019 tarihlerinde 3 kez 4 er ay süre ile uzatıldığı, ancak Genel Müdürlüğün kontrolelleri tarafından mahallinde yapılan denetim sonucunda hazırladığı raporda, ‘koşullar, mevzuat hükümleri ile Bakanlıkça verilen kararlara uyulmamasından dolayı ön izin iptal edilir’ hükmüne istinaden iptal gerçekleşti.

-Yer teslimi yapılmada, haksız, hukuka aykırı ve izinsiz olarak işgal edildiğinin tespit edilmesi nedeniyle ön izin iptal edildi.

Bahse konu yazıda “Kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi hakkında yönetmeliğin ‘Ön İzin’ başlıklı 16. maddesi hükümleri ile Serik Belediye Meclisi’nin 13/04/2018 tarihinde 2631 yevmiye numarası ile noterden tasdik edilen kararı ile kabul ve taahhüt edilen Bakanlığımızın ilgi Ön İzin yazısının ‘Diğer Hususlar’ başlıklı 1 ve 11 nci maddelerine aykırı olarak; Bakanlığımızca ön izne konu hazine taşınmazı üzerinde Serik Belediye Başkanlığı adına kesin tahsis yapılmadan, Tapu Müdürlüğü’nde bu Belediye Başkanlığı lehine irtifak hakkı kurulmadan ve Belediye Başkanlığı’na yer teslimi yapılmadan ön izne konu hazine taşınmazının haksız, hukuka aykırı ve izinsiz olarak işgal edildiğinin tespit edilmesi nedeniyle, kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi hakkında yönetmeliğin 16. maddesi hükümleri ile Bakanlığımızın ön izin yazısının 11. Maddesinin açık hükümleri gereğince Serik Belediye Başkanlığı adına verilen ön izin iptal edilmiştir.” hükmü yer almıştır. 

-İzinsiz, hukuka ve mevzuata aykırı kaçak olarak yapılan tüm yapı ve muhdesatlar yıkılacak

Bu hükme istinaden Bakanlık, “Başta 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 75. maddesinin 4. fıkrası hükmü olmak üzere ilgideki kayıtlı yazıda açıklanan ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre bahse konu orman vasıflı hazine taşınmazının üzerindeki işgalcilerin ivedilikle tahliyesinin sağlanarak bu taşınmazın üzerinde izinsiz, hukuka ve mevzuata aykırı kaçak olarak yapılan tüm yapı ve muhdesatların yıkılmasının / yıktırılmasının / kaldırılmasının sağlanmasıkonusunda gerekli işlemlerin yürütülmesi ve konu hakkında yapılacak işlemlerle ilgili bilgi verilmesini” istemiştir.

-Tesisteki işletmeler ne olacak?

Kadriye Beach Park Günübirlik Tesisleri içerisinde başta Serik Belediyespor Kulübü tesisleri olmak üzere birçok işletme olduğu göz önüne alındığında bu işletmelere ne olacak, tahliye işlemleri ne zaman ve ne şekilde yapılacak, yıkım işlemleri ne zaman gerçekleştirilecek, yüklü miktarlarda paralar harcanarak halka hizmet etmeye çalışan işletmelerin mağduriyetleri ne şekilde giderilecek, gibi soruların cevaplarını yakında göreceğiz.

-İşletmeciler mağduriyetlerinin giderilmesini istedi

Tesis içerisinde hizmet veren işletme sahipleri de verilen iptal kararının ardından Bakanlıkça konunun yeniden ele alınarak görüşülmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesini istediler. 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Kültür, ve, Turizm, Bakanlığı, Kadriye, Beachpark’ın, tahsisi, iptal, edildi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kadriye Beachpark’ın tahsisi iptal edildi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kadriye Beachpark’ın tahsisi iptal edildi
Yorumlar
Haber Yazılımı