“Made in Turkey” etiketli 140 bin TL’lik Ayakkabı Sergilendi
Haber
02 Haziran 2021 - Çarşamba 13:13 Bu haber 2381 kez okundu
 
“Made in Turkey” etiketli 140 bin TL’lik Ayakkabı Sergilendi
10’uncu Eksposhoes Ayakkabı Moda ve Saraciye Fuarı, Serik’in Belek Turizm Merkezi’nde bulunan bir otelde kapılarını açtı.
EKONOMİ Haberi
“Made in Turkey” etiketli 140 bin TL’lik Ayakkabı Sergilendi10’uncu Eksposhoes Ayakkabı Moda ve Saraciye Fuarı, Serik’in Belek Turizm Merkezi’nde bulunan bir otelde kapılarını açtı.

 

Balkanlar ve Avrupa olmak üzere dört kıtadan yaklaşık bin yabancı profesyonel alıcının ağırlandığı fuara, ayakkabı üreticisi İlhami Yıldız’ın el işçiliği ile ortaya çıkardığı üzeri özel taşlarla kaplanan tasarım ayakkabı damgasını vurdu. 140 bin TL değer biçilen ve sadece bir adet üretilen ayakkabı, “Made in Türkiye” etiketi ile ilk kez burada ardından da yurt dışındaki ayakkabı fuarlarında sergilenecek.

 

Yılın ilk dört ayında ihracatını yüzde 15 artışla 364 milyon dolara çıkaran ayakkabı sektörü Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeye devam ediyor. 100 katılımcı firma, dünyanın dört bir yanından fuar için gelen yaklaşık bin yabancı alıcıya son kreasyonlarını sergiledi. Fuarda yaklaşık 30 milyon dolarlık ticaret hacminin yakalanması bekleniyor. Ekspohoes CEO’su Erkan Demir, şu açıklamalarda bulundu:

“Fuara 100 firma ile katılıyoruz. 40 ülkeden yaklaşık bine yakın ziyaretçiler var. Burada tamamen bu tip fuar yapıyoruz. Buradaki amacımız ihracat. İhracata yönelik olduğumuz için yurt dışı ziyaretçileri ağırlıyoruz.

 

Fuarımızda genelde erkek ve bayan ayakkabısı olmak üzere yaklaşık 15 dolardan başlayan 80 dolara kadar ayakkabılar var.

 

Bu ayakkabı tamamen ‘Made in Türkiye’ markası ile Türk ayakkabıcısının üretimdeki başarısını göstermek için yapılmış, özel taşlarla süslenmiş, bir aylık süre içerisinde hazırlandı. Bu ayakkabının özelliği Türkiye’nin yurt dışındaki fuarlarda Türkiye ayakkabı markasını kullanmak için yapıldı. Ayakkabının şu anki değeri 140 bin lira. Tamamen özel, el işçiliği, buradaki amacımız ayakkabı sektöründe modayı nasıl ve hangi noktaya geldiğini göstermekti. Önümüzdeki günlerde Rusya’daki fuarda da sergileyeceğiz. Pandemiden önce 60 ülke fuarımızı ziyaret ediyordu. Şu anda 40 ülkeden bine yakın ziyaretçimiz var. Ciddi bir alım yapılıyor. Bu fuarın Türk ekonomisine katma değeri 30-35 milyon dolarlık bir rakam olacaktır. Türkiye ayakkabı konusunda dünyada sayılı ülkelerden biri. Dünyada biz öyle bir merkezdeyiz ki dağıtım yapabileceğimizde dünyanın her yerine gönderebiliyoruz. Türkiye’nin yakın çevresi, Türki Cumhuriyetleri, Rusya, Polonya, Kazakistan, Ukrayna ciddi pazarlarımız. Aşağıya indiğimizde Lübnan, Irak’ada ihracatımız var.

 

Ayakkabı sektörü pandemi döneminde ayakkabı sektörü geçen yıla göre yüzde 15 büyüme ile 364 milyon dolarlık yılın ilk çeyreğinde ihracat yaptı.”

 

Pandemi önlemlerinin üst seviyede olduğu fuar 4 Haziran’da sona erecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Made, in, Turkey”, etiketli, 140, bin, TL’lik, Ayakkabı, Sergilendi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Made in Turkey” etiketli 140 bin TL’lik Ayakkabı Sergilendi
“Made in Turkey” etiketli 140 bin TL’lik Ayakkabı Sergilendi
“Made in Turkey” etiketli 140 bin TL’lik Ayakkabı Sergilendi
“Made in Turkey” etiketli 140 bin TL’lik Ayakkabı Sergilendi
Yorumlar
Haber Yazılımı