MEME KANSERİ FARKINDALIK AYINA DAİR
Haber
23 Ekim 2021 - Cumartesi 14:24 Bu haber 6311 kez okundu
 
MEME KANSERİ FARKINDALIK AYINA DAİR
Serik Belediyesi ve Aspendos Anadolu Hastanesi iş birliğinde meme kanseri bilgilendirme semineri düzenlendi.
SAĞLIK Haberi
MEME KANSERİ FARKINDALIK AYINA DAİRSerik Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen ve Aspendos Anadolu Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Özer İlkgül tarafından verilen seminere, Serik Belediyesi birim amirleri ve çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

Prof. Dr. Özer İlkgül, seminerde meme kanserinin oluşma şekli, kanserin belirtileri ve nedenleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Meme kanserinin kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olduğuna vurgu yapan İlkgül, "Bu seminerlerdeki amacımız hep birlikte bu hastalığın üstesinden gelmenin yöntemlerini konuşmak ve tartışmak, bu konuda kadınlarımızı bilgilendirmektir" dedi.

"Erken tanıda rutin kontroller"

Dünyada ve Türkiye’de meme kanserinin birinci sırada olduğuna dikkati çeken ve amaçlarının bir bilinç oluşturmak olduğunu belirten İlkgül, “Meme kanserinin önemini ve tedavisini konuşacağız. Bu hastalığın bir tedavisi var. Korkmamıza gerek yok. Yeter ki kontrollerimizi ihmal etmeyelim. Erken tanıda, rutin kontroller çok önemlidir. 20-30 yaş arasında her üç senede bir ultrasonografi, 30-40 yaş aralığında ise senede bir kez ultrasonografi yapılmalıdır. 40-50 yaş aralığında senede bir kez mamografi, 50-70 yaş aralığında ise her iki senede bir kez mamografi kontrolleri yapılması gereklidir. Meme kanserinden kurtulmanın kontrollerle mümkün.” dedi.

“Risk faktörleri “

Meme Kanserinde risk faktörlerine değinen İlkgül, "Birincisi kadın olmak. Elbette erkeklerde de görülüyor. Ama kadınlar risk grubu altında. Şehirde yaşamak. Stresli yaşam. Uzun yaşam beklentisi. Yoğun meme yapısı. Uzun boy. Doğurmak istememek. Geç doğurmak. Emzirmemek. Ya da insanlar artık çocuk sahibi olmak istemiyor. Birçok anlamda artmasındaki nedenler bu. Genel olarak baktığımızda, yaşam döngüsü boyunca bir kişinin çok fazla östrojene maruz kalması. Östrojenle olan ilişkimiz ilk adetimizle başlıyor. 13 yaşlarında. 45 yaşına kadar devam ediyor. Östrojenle olan ilişkimizi arttıran sebepler var. Dışardan horman ilaçları kullanmak. Sigara ve alkol almak ya da obezite. Bunlar direkt ya da indirekt olarak sizin östrojenle olan ilişkinizi arttırıyor. Süresini uzatıyor. Bütün bunlar risklerimizi arttırıyor. Doğal olarak meme kanseri de artıyor” diye belirtti.

"Tarama sayısını arttırmalıyız"

İlkgül, “Ne kadar tarama yaparsak o kadar iyi. Ama ülke gerçeğinden hareketle erken tanıda henüz istenilen rakamlara ulaşamadık. Peki ne yapacağız?. Şimdi hiç kimse hiçbir kadına zorla tarama yapamaz. Ne yapıyoruz? Tarama yapmaları için hep rica ediyoruz, farkında olun diyoruz, öneriyoruz. Bu bir aşı değil. Bu bir zorlama değil. Bu yüzden Türkiye’de rakamlar altta kalıyor. Sahaya inip birebir görüşmelerle tarama sayısını artırıp erken tanının önemini anlatmaya çalışıyoruz. Şu an için tek yol bu” dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: MEME, KANSERİ, FARKINDALIK, AYINA, DAİR,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MEME KANSERİ FARKINDALIK AYINA DAİR
MEME KANSERİ FARKINDALIK AYINA DAİR
MEME KANSERİ FARKINDALIK AYINA DAİR
MEME KANSERİ FARKINDALIK AYINA DAİR
Yorumlar
Haber Yazılımı