Otizimli Çocuğa Darpta Karar
Haber
08 Haziran 2021 - Salı 15:03 Bu haber 3248 kez okundu
 
Otizimli Çocuğa Darpta Karar
İlçemizde 10 yaşındaki otizm hastası Kuzey Kaan Saka’nın evlerinin bahçesinde oynadığı sırada bir kargo çalışanı Kasım Tökmeci tarafından darp edilmesi olayında davaya bakan mahkeme karar verdi.
GÜNDEM Haberi
Otizimli Çocuğa Darpta Kararİlçemizde 10 yaşındaki otizm hastası Kuzey Kaan Saka’nın evlerinin bahçesinde oynadığı sırada bir kargo çalışanı Kasım Tökmeci tarafından darp edilmesi olayında davaya bakan mahkeme karar verdi.

1. Asliye Ceza Mahkemesi’nce “Kasten Yaralama” suçundan görülen davada mahkeme kargo çalışanı Kasım Tökmeci’yi 5 bin lira doğrudan adli para cezası ile cezalandırdı. Karar duruşmaya katılan Tökmeci’nin yüzüne okundu. Mahkeme ayrıca, sanığın daha önce işlemiş olduğu yaralamadan dolayı şahsın aldığı kararın açıklanmasının ertelemesine kararının kaldırılarak yeniden yargılanması konusunda, ilgili mahkemeye duyuru yaptı.

Serik Adliyesinde görülen davanın ardından mahkeme çıkışında gazetecilere açıklama yapan çocuk İstismarı ile Mücadele ve Çocuk Haklarını Koruma Derneği Başkanı ve Saka’nın avukatı Buğra Kaan Oğuz, Kuzey Kaan Saka’nın duruşmasının karar günü olduğunu söyledi. Karar duruşmasında kendilerini mutlu eden bir karar çıktığına dikkati çeken Oğuz, daha sonra şöyle dedi:

“Çünkü şahsın işlemiş olduğu fiilin cezası biraz az olsa da mahkeme sanığın daha üst sınırdan cezalandırmasına karar verdi. Bu kararda da mağdurun otizm hastası olmasına, kendisini savunamayacak durumda olmasına ve buna rağmen şiddete maruz kalmasına da değinildi. Bu da çok güzel. Mahkemede hem Cumhuriyet Savcısı bu yönde mütalaada bulundu, hem de mahkeme bu yönde karar verdi. Bu yönde çok mutluyuz. Bize göre adalet tecelli etti. Sanık üst hadden para cezası ile cezalandırıldı. Ayrıca daha önceden işlemiş olduğu yaralama fiilinden kararın açıklamasının geri bırakılmasına şeklinde verilmiş karar vardı. Mahkeme tarafından ona da bildirimde bulunulmasına karar verildi. Oradan da muhtemelen ceza alacaktır.”

Bugün adalet yerini bulduğu için çocuk adına mutlu olduklarını belirten Oğuz, “Biz dernek olarak her zaman çocuklarımızın yanındayız. Bugün olduğu gibi her zaman bu tür çocuklarımızın yanında olacağız. Bu çocuklar bizim ülkemizin geleceği. Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmaya çalışmayıp, geleceğe iyi çocuklar bırakmaya çalışalım. O zaman gelecek kendiliğinden düzelecektir. İnşallah bundan sonra böyle şeyler tekrarlanmamasını ümit ediyoruz" dedi.

“Mutluyuz, adalet yerini buldu”

Anne Saniye Saka ise, “Mutluyuz, adalet yerini buldu. Şu an çok mutluyum. Otizmli çocuklara bir daha bu şekilde davranılmaması için biraz gözdağı verilmiş oldu. Her şekilde mutluyuz” diye konuştu.

- Kimse bir daha bu çocuklarımıza böyle davranmasın

Baba Hakan Saka’da, “Bu zor anlarımızda yanımızda olan avukatımıza teşekkür ederiz. Adalet yerini bulduğu için çok memnunuz. Kimse bir daha bu çocuklarımıza böyle davranmasın. Bu süreçte yanımızda olan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Olay 14 Ocak 2021 günü Merkez Mahallesi’nde meydana gelmişti. Belediye zabıta memuru Hakan Saka’nın doğuştan Atipik Otizm rahatsızlığı bulunan Kuzey Kaan Saka, evlerinin önünde oynadığı sırada elinde bulunan cep telefonu ile etrafın fotoğrafını çektiği sırada karşı apartmana kargo getiren görevlinin fotoğrafını çekince, ‘Neden fotoğraf çekiyorsun’ diyen kargo görevlisi tarafından darp edilmişti. Aile, kargo görevlisi hakkında polise müracaat ederek davacı olmuştu.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Otizimli, Çocuğa, Darpta, Karar,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Otizimli Çocuğa Darpta Karar
Yorumlar
Haber Yazılımı