Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 12:43 Bu haber 1063 kez okundu
 
Pamuk toprakla buluştu
Antalya'da 'beyaz altın' olarak bilinen pamuk toprakla buluştu. Pamuğun patronu Yavuz, Aksu, Serik ve Manavgatlı pamuk çiftçilerine seslenerek doğal afet risklerine karşı 'Sigorta yaptırın' uyarısı yaptı.
TARIM Haberi
Pamuk toprakla buluştu

 

 

Antalya ovalarında pamuk çiftçisi ekime başladı. Günler önce sürülerek hazırlanan arazilerde, pamuk tohumları modern pamuk ekim makineleriyle toprakla buluşturuldu.

 

Son yıllarda pamuk üretiminden kazanç elde eden çiftçi bu yıl daha fazla arazide ekim gerçekleştirdi. Yaklaşık 55 ile 60 bin dönüm arazide ekim yapılırken geçen yıla göre bu yıl pamuk ekiminde yüzde on artış sağlandı.

 

Antalya'da bitti denilen pamuk üretiminin göreve geldikleri günden itibaren her yıl azda olsa artarak devam ettiğini belirten Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, “Bu yıl yaklaşık 60 bin dönüm alanda pamuk üretimi bekliyoruz” dedi.

 

Ekimi gerçekleştiren çiftçi, gözünü verilecek desteğe çevirirken, başkan Yavuz Antbirlik olarak pamuk üretiminin artmasınının çiftçi açısından sevindirici olduğunu dile getirip, “Umarız, destekleme ve pamuk birim fiyatları onları daha çok mutlu eder” diye konuştu.

 

Bu yılki üretimden yaklaşık 25 ile 30 bin ton arasında kütlü pamuk alımı beklediklerini dile getiren Yavuz, pamuk üretiminin, çiftçi ve Antalya ekonomisi için ciddi bir katkı sağlıdığını açıkladı.

 

Çiftçinin ekim yaptıktan sonra emeğini garanti altına alması gerektiğini belirten başkan Yavuz, “Doğal afet risklerini gözardı edemeyiz. Temennimiz bu tür afetlerin yaşanmaması. Fakat önmelimimizi almamız gerekiyor” dedi.

 

Çiftçilerinin emeklerinin boşa gitmemesi için tarladaki ürünlerini mutlaka tarım sigorta yaptırarak garanti altına almaları gerektiğini açıklayan başkan Yavuz, kış sezonunda bölgede yaşanan sel, yağmur, dolu ve fırtına afetlerine dikkat çekip örnek verdi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Pamuk, toprakla, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı