Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 15:47 Bu haber 2256 kez okundu
 
Peş peşe kuvvetli yağış uyarıları! Antalya Valisi açıkladı: Okullar tatil olacak mı?
Meteoroloji'den Antalya'da aşırı yağış beklendiğini belirtilerek ilk kez 'kırmızı' uyarı yapıldı. Yapılan son hava durumu tahminlerine göre, kentte sabah saatlerinden itibaren Antalya Merkez, Serik, Kemer, Kumluca ve Finike çevrelerinde şiddetleneceğinin ve yarın öğle saatlerine kadar metrekareye 100-250 kg civarında yağış bırakacağının tahmin edildiği belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Peş peşe kuvvetli yağış uyarıları! Antalya Valisi açıkladı: Okullar tatil olacak mı?Öte yandan Serik Belediyesi İlan, Duyuru ve Taziye Sayfası ismiyle, sosyal medyada vatandaşları bilgilendiren hesap da dün öğle sonu vakitlerinde, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan imzalı bir uyarı metni paylaştı. Uyarı metni şöyle:

 

Meteorolojiden yapılan açıklamada, Antalya'da bugün başlayan sağanağın yarın sabah saatlerinden itibaren Antalya merkez, Serik, Kemer, Kumluca ve Finike çevrelerinde şiddetleneceği, Perşembe günü öğle saatlerine kadar metrekareye 100-250 kg civarında yağış bırakacağının tahmin edildiğ belirtildi.

Meydana gelebilecek doğal afetlere karşı vatandaşlarımızın tedbirli olmaları rica olunur.

 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya ve çevresindeki kırmızı kodlu yağış uyarısına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Karaloğlu, "Şu ana kadar Antalya ve civarında beklenen yağış düşmüş değil, esas beklentimiz bu gece saat 18.00'den sonra ve özellikle gece yarısı olacağı yönünde" dedi.

imdiye kadar okulların tatil olup olmayacağı konusunda 10 bine yakın mesaj geldiğini belirten Karaloğlu, “Okullar yarın da tatil edilmeyecek” dedi.

Antalya Valisi’nin açıklamaları şöyle:

*Tüm kamu kurum ve kuruşlarımızın teyakkuz hali devam ediyor

*Okulların tatil olup olmayacağı konusunda 10 bine yakın mesaj geldi. Riske göre tedbir almak durumundayız, şu anda öyle bir risk yok. Okullar yarın da tatil edilmeyecek

*Bugün 18,00 ile sabah 08,00 arasında yağış miktarının artacağını bekliyoruz. Hem büyükşehir belediyemizin hem diğer kamu kuruluşlarımızın teyakkuzu devam edecek.

*Biz bu binada vali yardımcımızın başkanlığında hem büyükşehir belediyemiz, hem de 7 ilçe belediyemizden görevliler, kara yollarımız ile bir kriz merkezi oluşturduk. Olayı yakından takip ediyoruz. Bu gece de takibimiz devam edecek.

*Vatandaşlarımızın duyarlı olmasına ihtiyaç var. özellikle gece saatlerinde, su basması tehlikesine karşı tedbirli olmasını, uyanık olmasını öneriyoruz.

 

Vatandaşları, kuvvetli meteorolojik hadiselerle ilgili uyarmak amacıyla başlatılan “renk kodu sistemi” kapsamında ilk kırmızı kodlu uyarının yapıldığı Antalya’da, AFAD ve İtfaiye Daire Başkanlığında izinler iptal edildi

 

‘KIRMIZI KOD’ UYARISI DEVAM EDİYOR

 

Antalya Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürü Davut Öztürk, 2019 yılında vatandaşların meteorolojik uyarıları daha iyi ve kolay anlaması için renk kodlu meteorolojik uyarı sistemine geçtiklerini kaydetti.

Davut Öztürk, kentte 6 ilçe için verilen ‘kırmızı kod’ uyarısının devam ettiğini belirtti.

 

Öztürk, Manavgat, Serik ve Aksu ilçelerinde dün gece yağmurun başladığını ve metrekareye 15 ile 30 kilogram yağış düştüğünü söyledi. Kent merkezinde ise yağmurun öğle saatlerinden itibaren başlayacağını belirten Öztürk, “Yağış yarın öğle saatlerine kadar kesintisiz etkili olacak. Serik, Kumluca ve Finike ilçelerinde 100 kilogramdan biraz fazla yağış bekliyoruz. Kemer ilçesine ise 250 kilogram yağış düşmesini bekliyoruz” dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Peş, peşe, kuvvetli, yağış, uyarıları!, Antalya, Valisi, açıkladı:, Okullar, tatil, olacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı