Prof.Dr. Topçuoğlu: Pandemiden çıkamamamızın nedeni aşı olmayanlardır
Haber
30 Kasım 2021 - Salı 13:30 Bu haber 5181 kez okundu
 
Prof.Dr. Topçuoğlu: Pandemiden çıkamamamızın nedeni aşı olmayanlardır
TÜRK Nöroloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu covid pandemisinin bitmeme nedenini aşı olmayanlar olduğunu söyleyerek, “Covid pandemisinde bitmek tükenmek bilmeyen dördüncü dalga içindeyiz. Pandemiden çıkamamamızın nedeni aşı olmayanlardır. Lütfen aşınızı olun, maskenizi takın. Covid beyni seviyor ama ama ulaşamıyor. Aralarındaki ilişki platonik buna yorumlamak isterim” dedi.
SAĞLIK Haberi
Prof.Dr. Topçuoğlu: Pandemiden çıkamamamızın nedeni aşı olmayanlardırAntalya’da bu yıl 57’ncisi düzenlenen ve ana teması ‘uyku tıbbı’ olarak belirlenen Ulusal Nöroloji Kongresinde uykunun nörofizyolojisi ve hastalıkları, özellikle nörolojik hastalıklar ile ilişkileri kapsamında ele alındı. Yönetim kurulu üyeleri basın toplantısına yakalarında dernekte 10 yılı aşkın süredir çalışan Burak Tokdemir’in fotoğrafıyla katıldı. Türk Nöroloji Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Yoğun Bakım Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu kongre açılışında yaptığı konuşmada covid pandemisinin aşı olmayanlar yüzünden bitmediğini söyleyerek “Covid pandemisinde bitmek tükenmek bilmeyen dördüncü dalga içindeyiz. Bir azalma olmadığı gibi yükselmede olmuyor. Pandemiden çıkamamamızın nedeni aşı olmayanlardı. Lütfen aşınızı olun, maskenizi takın. Covid beyni seviyor ama ama ulaşamıyor. Aralarındaki ilişki platonik buna yorumlamak isterim. Elimizde geniş bir otopsi vakası serisi var. Virüsün beynin içerisine girdiğine yönelik bir emare yok. Beyne bir iltihap duruma ilişkin gösterilmiş vaka olmadı. Beyne giriyor derken beynin içinde damarlar var, beynin kendisinin içine girip orada bulunmuyor. Nöronların içinde virüs görmüyoruz. Kan damarlarında olabilir. Seviyor ama ulaşamıyor. Hastalıktan etkilenmesi ayrı bir olay. Ağır bir hastalık oldukça ağır bir hastalık ama beyne bağlanabileceği bir anahtar yok” diye konuştu.

 

‘COVİD 19, İNME GEÇİRMİŞ HASTAYI DAHA ÇABUK ÖLDÜRÜR’

Mehmet Akif Topçuoğlu covidin beyne uzun dönem etkileri konusunda  bilgileri olmadığını kaydederek inme ve kovid arasında bir ilişki olmadığını kaydederek şöyle konuştu:

“COVID-19 inmeyi geçirmiş hastayı daha kolay öldürür. SARS-CoV-2 virüsü beyne giremiyor, ya da ancak çok çok özel şartlarda girebiliyor. Ama mevsimsel gribe göre çok daha fazla oranda inmeyi tetikliyor. COVID-19 inmeyi tektikler, inme varsa COVID’in ağır seyretmesine yol açabilir.  Diğer bir nokta, ki belki en önemlisi, en iyi inme olmamış inmedir. İnme trajiktir. Yürümek, konuşmak, yemek içmek harikadır, bunları kaybederseniz inme ile. Önlemek için tek yol rakamlarını bilmekle başlar. Hangi rakamlarmış bunlar? Boy, kilo ve yaşını bilmek yeterli değil inmeden korunmak için. Tansiyonunu da bileceksin, kan şekerini bileceksin, kolesterolünü bileceksin, Bel çevreni, günde kaç adım yürüdüğünü bileceksin. Hiç sigara içmeyeceksin ve hiç alkol kullanmayacaksın. Kalp atımının düzenli olup olmadığını da bileceksin. İlaçlarını düzenli kullanacak ve doktor kontrolüne zamanında gideceksin.”

 

 

 

 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Prof.Dr., Topçuoğlu:, Pandemiden, çıkamamamızın, nedeni, aşı, olmayanlardır,
Yorumlar
Haber Yazılımı