ŞAHİN: “TURİZMDE ALTERNATİFLER YARATMAK ZORUNDAYIZ”
Haber
27 Eylül 2021 - Pazartesi 11:07 Bu haber 7107 kez okundu
 
ŞAHİN: “TURİZMDE ALTERNATİFLER YARATMAK ZORUNDAYIZ”
Turizmin bu yıl gösterdiği performansı, gelecek yıl perspektifi ve alternatif turizm masaya yatırıldı. Serik Belek Turizm Merkezi’nde bulunan Kulüp Megasaray’da basın toplantısı gerçekleştirildi.
TURİZM Haberi
ŞAHİN: “TURİZMDE ALTERNATİFLER YARATMAK ZORUNDAYIZ”Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Meeting Point Turkey CCO’su Kamil Özil ve Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu’nun panalist olduğu toplantıda turizm sektörünün pandemiye rağmen bu yıl gösterdiği peformansı, gelecekteki beklentileri ve cari açığın kapanmasına katkıları hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

Panelde ilk söz alan Kemal Şahin (Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı);

“Bu sene Belek’te,  pandemi döneminde Haziran’a kadar otellerin çoğu kapalıydı. Bir kısmı Haziran’da bir kısmı da Temmuz’da açıldı.  Biz Megasaray’ı kışın kapatmadık ve kış aylarında 100’ün üzerinde enternasyonal turnuva yaptık. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen 5000’e yakın sporcu ağırladık. 2021 senesinin ilk aylarında sporcularla ve ilave gelen müşterilerimizden 50 civarı doluluk yakaladık. Ancak Mart ayının sonuna doğru tam dolacakken Rusya’dan kapanma haberleri geldi ve rezervasyonlar iptal edildi.

Nisan’da Rusya’nın tamamen kapanmasına rağmen 70 doluluk yakaladık. Haziran’da Belek bölgesindeki otellerin doluluğu 43’ü yakaladı. Megasaray  78’ i buldu. Temmuz ve Ağustos aylarında ise bölge otelleri 70’i aştı ve biz de tam doluluğa yaklaştık.  Şu an Megasaray’da 1200 misafirimiz var.

Ekim’de de şimdiden 95 doluluğu bulduk. Görüldüğü gibi Antalya yaz aylarını göreceli olarak diğer bölgelerden daha iyi geçiriyor.

Türkiye’ye Ağustos sonuna kadar 14 milyon turist geldi. Geri kalan ayları da turizm bu performansı gösterirse sene sonuna kadar 23 milyonu bulabiliriz. Vaka sayılarını aşağı çekebilirsek, İstanbul ve Batı Anadolu da biraz hızlanırsa 25 milyonu bulabiliriz. Böylece bu sene turist sayısı geçen senenin iki mislini bulacaktır. 2022 yılında pandemi kontrol altına alınırsa, birikmiş tatil arzusunun da ivmesini alarak en azından 50 artış yakalarız.

 

Biz bu sene pandemiye rağmen önemli stratejik kararlar aldık. Pazarlarımızı çeşitlendirdik. Ukrayna, Polonya, Kazakistan pazarlarına açıldık. Rusya’nın eksikliğini Ukrayna ile kapattık.

Bazı oteller müşteri çekebilmek için fiyatlardan taviz verirken biz fiyatlarımızı aynen uyguladık, taviz vermedik. Böylelikle marka değerimizi de koruduk.

Ayrıca Turquality’e de girerek ki çok az otel bunu aldı. Markamızın değerini artırmak için çalışıyoruz.

Bu çalışmalarımızla pandemiye rağmen stratejik adımlarımızla 2019’daki performansımızı yakalayacağız. Şu ana kadarki performansımız onu gösteriyor.”

“Turizmde Alternatifler Yaratmak Zorundayız” diyen Kemal Şahin konuşmasına şöyle devam etti:

“Golf turizminde isim yapan Belek’e Megasaray Tenis Akademisi’ni kurarak teniste de dünya çapında ses getiren turnuvalar yaptık. Böylece hem doluluğumuzu arttırdık, hem de kış aylarımızı değerlendirdik. Dünyanın dört bir yerinden gelen binlerce ünlü sporcuyu ağırladık. Böylelikle bölgenin tanıtılmasına ve ülkemizin ekonomisine de ciddi katkı sağladık.”

Turizm de Rusya pazarını değerlendiren Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu ise; “2016'da Rusya krizini yaşadık ama pandemi çok daha büyük bir kriz oldu. Anex olarak, Rus pazarı için geçen yılı kıstas kabul etmiyoruz. Ukrayna iki katına çıktı. Nisan ve Mayıs’ı Rusya kapalı olduğu için kaybettik ama Ağustos ve Eylül iyi geçti. Ekim ve Kasım da iyi görünüyor. Bu sene Mart ayında otellerin yarısı Rus ile doldu. Bu bizim pek de alışık olmadığımız bir şeydi. Bunda uzak destinasyonların kapalı olmasının avantajı oldu.

Turizmcilerin en büyük sorunu personel. Birçok otel 60 dolulukta personel olmadığı için rezervasyon alamıyor. Orta ve uzun vade de personel ihtiyacı doğacak. Sekiz ay açık kalıp on iki ay maaş vermek mümkün değil. En alt kademede maaş alan insanlardan söz ediyorum.

Bunu meslek olarak görmek gerekir ve bu ancak hükümet ile işbirliği yapılarak çözülebilir” dedi.

Toplantı da Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, AKTOB’un Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Alkaya ve ekonomistler de söz alarak katkı yaptılar. Ayrıca basın mensuplarının sorduğu ilginç sorularla verimli fikirler ortaya çıktı.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: ŞAHİN:, “TURİZMDE, ALTERNATİFLER, YARATMAK, ZORUNDAYIZ”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ŞAHİN: “TURİZMDE ALTERNATİFLER YARATMAK ZORUNDAYIZ”
ŞAHİN: “TURİZMDE ALTERNATİFLER YARATMAK ZORUNDAYIZ”
ŞAHİN: “TURİZMDE ALTERNATİFLER YARATMAK ZORUNDAYIZ”
Yorumlar
Haber Yazılımı