Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 15:40 Bu haber 1071 kez okundu
 
Savaş’ın “Ahilik” mesajı
Ahilik, 13. yüzyıldan itibaren Selçuklu Devleti’nde ortaya çıkmış, Osmanlı Devleti ile birlikte günümüze kadar gelerek Anadolu’daki esnaf ve sanatkâr birliklerine, kardeşlik anlamında verilen isimdir.
EKONOMİ Haberi
Savaş’ın “Ahilik” mesajıAhilik, 13. yüzyıldan itibaren Selçuklu Devleti’nde ortaya çıkmış, Osmanlı Devleti ile birlikte günümüze kadar gelerek Anadolu’daki esnaf ve sanatkâr birliklerine, kardeşlik anlamında verilen isimdir. Adının anlamına yaraşır bir şekilde teşkilatlanan Ahilik Teşkilatı, esnaf ve sanatkârlığı, meslek ahlakı, olgun kişilik, doğruluk, "elini, kapını ve sofranı açık tut" öğretisini yaşam felsefesi olarak kabul etmiştir.1071’den beri yurt edindiğimiz Anadolu topraklarında bir kültür ortaya koyan Ahilik Teşkilatları, güzel ahlakı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, aklıselimi, herkesin kendi sanatı ile yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi, din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin herkese eşit davranarak kucaklaşmayı öğütler.

       Günümüzde ki esnaf ve sanatkârlar odasının temelini oluşturan ahilik geleneğinin günümüze kadar ulaşmasının nedeni, bu değerlerin sivil toplum örgütlerine her zaman rehber olabilecek insani ilkeler olmasındandır. 

        Çağımızın yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde Ahilik kültürünün temel ilkeleri bulunmaktadır. Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları Batı’ya aktaran birikim, Ahilik kültürüdür. Çağdaş uygarlığın bugün kabul ettiği değerlere asırlar öncesinden ulaşmamızı sağlayan Ahilik Sistemi, başarıyı; eğitime, çalışmaya, alın terine dayandırmıştır.Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin düşünceleri ve Ahilik geleneği yüzyıllardır geçerliliğini korumakta, günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir.

       İlçemizde de ahiliği çeşitli meslek odaları ve bu odalara bağlı bulunan kooperatiflerimiz aracılığla yaşatmaya çalışmaktayız. 

        Bu duygu ve düşüncelerle; başta Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm Ahilerimizi ve Ustalarımızı rahmet ve şükranla anıyor; Ahilik Haftasının başta esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm Serikli hemşerilerimize, geleceğin ahileri mesleki ve teknik eğitim gören gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

                                                                                                                                                                       Recep Savaş

                                                                                                                                                                              Serik

                                                                                    Esnaf ve Sanatkarlar

                                                                                                                                                                        Odası Başkanı

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Savaş’ın, “Ahilik”, mesajı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı