SAVAŞ: "YOLUMUZ AHİLİK, GÖREVİMİZ TOPLUMA HİZMETTİR"
Haber
15 Eylül 2021 - Çarşamba 14:12 Bu haber 3085 kez okundu
 
SAVAŞ: "YOLUMUZ AHİLİK, GÖREVİMİZ TOPLUMA HİZMETTİR"
Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş, bir mesaj yayınlayarak, Ahilik Haftası’nı kutladı.
GÜNDEM Haberi
SAVAŞ:Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş, Ahilik Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda şunları dile getirdi:

       “13. Yüzyılda Selçukluda çıkan ve günümüze kadar uzanan Ahilik geleneği iyi ahlakın, kardeşliğin, yardımseverlik gibi toplumsal değerlerimizin yanı sıra

Ahilik; bir yandan bireylerin ahlaki erdemler bakımından donanımlarını, onları karakter sahibi bireyler yapmayı amaçlarken öte yandan da bireylerin oluşturduğu aileden millete ve hatta tüm insanlığı kapsayarak bütün toplumsal yapıların huzur, barış, paylaşım ve esenlik içinde yaşamalarını amaç edinen bir insanlık kurumudur. Ahiliği sadece tarihi görevini gerçekleştirip, tarihin derinliklerine gömülmüş bir kurum olarak görmek hata olur. Çünkü ahilik kurumu insanlığın her zaman ve zeminine hitap edecek malzemeye sahip, paylaşımcı bir üretim ve ekonomi modelini savunan, çağlar üstü bir değerler sisteminin adıdır.

      Günümüzde ki esnaf ve sanatkârlar odasının temelini oluşturan Ahilik geleneğinin günümüze kadar ulaşmasının nedeni, bu değerlerin sivil toplum örgütlerine her zaman rehber olabilecek insani ilkeler olmasındandır. Çağımızın yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde Ahilik kültürünün temel ilkeleri olan Tüketici hakları, Sivilleşme, Kooperatifçilik bulunmaktadır.

       Bugün dünyada ve ülkemizde hakim olan kapitalist ekonomik düşünce gereği, birey ve işletme faaliyetinin tek hedefi maksimum kâr ile para kazanma üzerine kurgulanmaktadır. İşletmeler ve şirketlerin sadece bilançolarında gösterebildikleri kârları ile başarılı sayıldıkları günümüz ekonomi sisteminin Ahilik geleneğiyle sorumlu ve erdemli iş yapabilme, iş ahlâkı kurallarının ön planda olduğu  yeni bir yapıya doğru geçişin başlangıç noktasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu yeni yapının belirleyici aktörleri hiç şüphesiz sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden, rekabete değil paylaşıma dayalı anlayışa sahip, temeline insana saygıyı esas alan erdemli bireyler ve yöneticiler olacaktır.

       Kendinden çok başkalarını düşünen, en az kendisi kadar başkalarının da hak ve hukuklarını kollayan bir insan modeli ortaya koyan Ahiliği, tam da bu noktada her zamankinden daha çok anlamaya mecburuz.

        Ahiliğin model olarak ekonomik yapısı ve çalışma kültürünü incelerken, sivil toplum kuruluşu özelliğini de dikkate almak gerekir. Ahilik yüzyıllarca Anadolu topraklarında egemen olmuş, insan merkezli bir yönetim anlayışını benimseyerek, bireylerin mutluluğu ve toplumun düzeni için var olmuştur. Yönetim organlarını seçimle iş başına getirerek şeffaflık prensiplerine göre sağlamıştır. Yönetimin her kademesinde varlığını hissettirmiştir. Haksızlık karşısında tepkisini dile getirmekten asla çekinmeyen bir kurum olmuştur.

       Sonuç olarak Ahiliği tarihte o çağların şartları içinde uygulanan kurallar çerçevesinde değerlendirip tarihin derinliklerinde bırakmak yerine tüm olumlu söylemleri ve uygulamaları ile günümüze ışık tutarak her çağda vereceği daha çok mesajlar olduğunu düşünüyoruz.

        Ahilik Haftası münasebetiyle başta Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm Ahilerimizi ve Ustalarımızı rahmet ve şükranla anıyor; Ahilik Haftasının başta Esnaf ve Sanatkarlarımız olmak üzere tüm Serikli hemşerilerimize, geleceğin Ahileri mesleki ve teknik eğitim gören gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: SAVAŞ:, "YOLUMUZ, AHİLİK,, GÖREVİMİZ, TOPLUMA, HİZMETTİR",
Yorumlar
Haber Yazılımı