Seralarda Don Nöbeti Başladı
Haber
20 Ocak 2021 - Çarşamba 11:51 Bu haber 6326 kez okundu
 
Seralarda Don Nöbeti Başladı
İlçemizde çiftçiler seralarında sabaha kadar "zirai don" nöbeti tutmaya başladılar.
TARIM Haberi
Seralarda Don Nöbeti BaşladıTürkiye'nin önemli örtü altı yaş sebze ve meyve üretim merkezlerinden olan Serik ilçesinde, örtü altı sera üreticileri son iki gündür etkili olan soğuk havanın ürünlerini olumsuz etkilememesi için nöbet tutuyor.

Üreticiler, aileleri ile akşamdan başlayarak sabah saatlerine kadar seralarındaki sobaları yakarak ürünlerinin soğuktan etkilenmemesi için canla başla mücadele ediyor.

Hava sıcaklığının eksileri gördüğü son iki günde seralarında özellikle domates, salatalık, biber gibi ürünleri olan çiftçiler sabaha kadar hiç uyumadan, sobalar sönmesin diye sürekli odun takviyesinde bulunuyor.

İlçede örtü altı üreticiliği yapan deniztepesi Mahallesinden Nuri, Kemal ve İbrahim Ersöz kardeşler, Seralarımızda bulunan domateslerimizi dona karşı sabahlara kadar nöbet tutmaya başladık. Domateslerimiz üşümüsin diye. Gündüzden hazırlıklarımızı yapıyoruz. Seraların içerisinde bulunan sobalara odunları yerleştiriyoruz. Akşam saatlerinde yakmaya başlıyoruz. İki saat arayla sobaları kontrol ederek, yakmaya başlıyoruz. Bu işleri yapmazsak domateslerimizi don vurur. Akşam saatleri olamasına rağmen iki derecelik bir ısı var. Son iki gündür hiç uyumadan sabaha kadar bekliyoruzdediler.

Rusyanın domatese koyduğu kota kalkmadığı takdirde işlerinin zor olacağını belirten Ersöz kardeşler, Devlet büyüklerimizin bu işe el atması lazım. Bizler vatandaşımız ve devletimiz için üretmeye devam ediyoruz. Yaptığımız iş gerçekten zor. Şu anda ihracaatın durmasından dolayı halde 500 kuruşi ila 1,5 lira arasında satılıyor. Pandemiden dolayı da iç piyasada ağır gidiyor. Devletimizden de seracılara destek bekliyor, kotanın kalkması içinde çözüm üretmelerini bekliyoruz diye konuştular.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Seralarda, Don, Nöbeti, Başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Seralarda Don Nöbeti Başladı
Seralarda Don Nöbeti Başladı
Seralarda Don Nöbeti Başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı