Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 10:09 Bu haber 1494 kez okundu
 
Serik Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Serik Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı, Belediye Başkanı Enver Aputkan başkanlığında gerçekleştirildi.
YAŞAM Haberi
Serik Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı

Toplantı, saygı duruşu ile başladı. Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, geçtiğimiz günlerde kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak ve tüm şahitlere rahmet dilerek başladığı açılış konuşmasında toplantının ilçemiz için hayırlara vesile olmasını diledi.

Meclis toplantısında 13 gündem maddesi meclis tarafından görüşüldü.

Belediye meclisinin Ekim ayı toplantısının 1 Ekim salı günü saat 15.00 yapılmasına oy birliği ile karar verilmesinin ardından gündemin 4, 5, 6, 7 ve 8’nci maddelerinde İmar Komisyonu’ndan gelen plan değişiklikleri görüşülerek, oy birliği ile kabulüne karar verildi.

Belediye Başkanı Enver Aputkan, halen Devlet Hastanesi arkasında Meslek Yüksek Okulu ve 500 kişilik yurt binalarının bulunmasına dikkati çekerek, halen Serik merkezde eski Cuma pazarında bulunan İşletme Fakültesi içinde aynı bölgede yer ayırdıklarını, kısa zamanda bir hayırsever tarafından bir bina yapılması halinde işletme fakültesini de buraya taşıyarak o bölgeyi kampüs haline getireceklerini söyledi.

Son 5 maddeden oluşan teklifler, görüşülmek üzere ilgili komisyonlara oy birliği ile havale edildi.

Bu sırada komisyona havale edilen maddelerden ilçedeki semt pazarlarında alınan işgaliye ücretleri hakkında konuşan Belediye Başkanı Enver Aputkan, “Halen semt pazarlarımızda 2 metrelik yer işgal eden köylü pazarlarına 2 lira, meyve ve sebze satan esnaflara 5 metrelik yer işgaliyesi için 14 lira 6 ve 7 metre yer işgaliyesinde olan butik ve peynircilerin ise 19 lira ücret ödüyorlar. Biz belediye olarak işgaliye ücretlerinde indirim yaparak ve Pazar yeri işgaliye ücretlerinde farklılığı gidermek için metre fiyatının haftalık 1 lira olarak uygulanması konusunda teklifte bulunuyoruz” dedi.

Toplantının sonunda siyasi partilerin grup sözcüleri dilek ve temenniler bölümünde DSP’li Meclis Üyesi Mustafa Akın, “Daha önce ki meclis toplantılarında Serikimizin turizmle buluşturulması ve geleceğimizin teminatı eğitim yuvalarımızın bahçelerinin asfalt yapılmasını dile getirmiştik. Bu konularda fikirlerimize değer veren ve yapılan çalışmalardan dolayı başkana gurubumuz adına teşekkür ederiz. Seçim üzerinden hayli zaman geçmesine rağmen Serikimizin kanayan yarası olan trafik ve otopark konularında, ilçemizin ve vatandaşlarımızın en büyük problemi olan tapu sorunun çözümü konusunda hiçbir adım atılmamasından dolayı bu konular üzerine gidilerek çözüm yöntemleri geliştirilmesi gerektiğini dile getirdik. Bu konularda üzerimize düşecek her türlü sorumluluğu alabileceğimizi ifade ettik. Ayrıca eski cuma pazarı içerisine yapılan sinema salonlarının faaliyete sokularak ilçemize kazandırılması gerektiğini söyledik. Yapılacak olan projelerin yatırımların meclis gündemine alınarak konuşulmasını istedik” diye konuştu.

Son olarak söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Ali Karacan, “30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum, Başta ulu önder Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve sevgiyle anıyorum. Fakat şöyle bir ayrıntıya değineceğim, 30 Ağustos bu yıl Cuma gününe denk geldi. Çok ama çok üzücü bir şeye tanık olduk, diyanetin cuma hutbesinde 30 Ağustos zaferine yer verilirken, bu savaşın galip gelen ordusunun, Türk ordusunun komutanına hiç yer verilmemiş. 30 Ağustos Zaferi, bilgisayar da savaş oyununda kazanılan bir savaş değildir, destandır. Sözlerime hepimizi derinden yaralayan, toplumda bir infial yaratan, kadına şiddet konusuna değinerek başlamak istiyorum. Kadına şiddeti, şahsım ve grubum adına şiddetle kınıyorum. En önemli cumhuriyet kazanımlarından, 1930 yılında dünyada kadınlara ilk kez seçme ve seçilme hakkının verildiği ülkelerden biri olan Türkiye Cumhuriyetinin, bugün kadın cinayetleriyle gündeme gelmesi utanç vericidir ve toplumsal yozlaşmanın en önemli belirtisidir. Merkezi hükümet tarafından caydırıcı kanunların çıkarılmasını diliyoruz. Bizlerde, yerel ölçekte üzerimize düşeni yapmaktan kaçmamalıyız. Eğer Serik’te çaresiz bir kadın varsa belediyemizin imkanları dahilinde o insana umut olmalıyız. Belediyemizde uzman kişilerden oluşan bir kadın danışma ve dayanışma birimi kurulabilir. Kadın sığınma evi kurulabilir. Bu konuda kanunların izin verdiği ölçüde girişimlerin yapılmasını bekliyoruz.

Boğazkent Mahallemizde çöp konteynerler yerine plastik poşetler konulmuş. Sokak hayvanlarının bu poşetleri parçalaması sonucu, etrafa çok pis kokular yayılmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir, bu konuda çok yoğun şikayet vardır, bu problemin düzeltilmesini önemle rica ediyoruz.

Serik Belek, Serik Boğazkent, Serik Aspendos arası hemşehrilerimizi spora yönlendirmek ve çocuklarımıza örnek  olabilmek amacı ile bisiklet yolu istiyoruz. Hatta belediye buralara bisiklet  olmayanlar için küçük rakamlarla kiralanabilecek bisikletler koyup. Sosyal belediyecilik adına bir adım atılmış olur.

Serik Cuma Pazarı’nın yanındaki park ve halı sahanın oradan başlayıp Deniztepesi-Üründü yol kavşağına kadar olan güzergahta yolda bulunan bozukluklar özellikle yüklü araçlar için masraf ve tehlike yaratmaktadır. Bu yolun acilen tadilat görmesi ve düzeltilmesi talebi vatandaşlar tarafından rica edilmektedir.

Karadayı Mahallesi’ndeki  Yusuflar Taşı mevkiinde çöp dökülmeleri halk sağlığını tehdit etmektedir. Bu konuyu daha önce gündeme getirmemize rağmen hiç bir çalışma yapılmadığını üzülerek görmekteyiz.

Hürriyet Caddesi’ndeki fırının dumanından bazı mahalle sakinleri ve esnaflar şikayetçi, bu konuda gereken kontrollerin yapılmasını rica ediyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Aputkan, tekliflere cevap olarak, tapu sorununun giderilmesi konusunda en kısa sürede komisyon kurarak gereğinin yapılacağını, okullarda yapılan asfaltlama çalışmalarının da devam edeceğini belirtti.

Belediye Meclisi ek toplantıda tekrar toplanmak üzere oturuma son verildi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Serik, Belediye, Meclisi’nin, Eylül, Ayı, Toplantısı, Yapıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Serik Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Serik Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Serik Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Serik Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Serik Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı