Serik Belediye Meclisinde gündem küçük Mahra’ydı
Haber
05 Nisan 2022 - Salı 09:48 Bu haber 2132 kez okundu
 
Serik Belediye Meclisinde gündem küçük Mahra’ydı
Serik Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısında en önemli gündem, Belek mahallesinde sahipsiz hayvanlardan kaçarken, bir kamyonun altında ayağı ezilen ve ameliyatla bacağı diz üzerinden kesilen, tedavi gördüğü hastanede 23 gün sonra yaşamını yitiren küçük Mahra’ydı.
SİYASET Haberi
Serik Belediye Meclisinde gündem küçük Mahra’ydıSerik Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısında en önemli gündem, Belek mahallesinde sahipsiz hayvanlardan kaçarken, bir kamyonun altında ayağı ezilen ve ameliyatla bacağı diz üzerinden kesilen, tedavi gördüğü hastanede 23 gün sonra yaşamını yitiren küçük Mahra’ydı.

Olağan meclis toplantısı sonunda dilek ve temenniler bölümünde söz isteyen Belediye meclis üyeleri küçük Mahra ve sahipsiz hayvanlar hakkındaki duygularını dile getirirken neler yapılması gerektiği tartışıldı.

BU SADECE SERİK BELEDİYESİ DEĞİL TÜM TOPLUMU İLGİLENDİREN BİR KONU

İlk olarak söz alan Belediye Meclis Üyesi Süleyman Ertürk, “Hepimizin bildiği üzere Belek’te elim bir trafik kazası oldu. Kazanın videolarını izleyip ailesinin çektiği acıyı gördük. Kendimi bir şekilde suçlu hissettim. Bu sadece Serik belediyesini değil, Büyükşehir Belediyesini, STK ları, siyasi partileri yani Serik’te yaşayan tüm toplumu ilgilendiren bir konu bu. Sokak hayvanlarını biz belediye olarak, siyasi partiler, STK lar olarak burada hepimize görev düşüyor. Sokakta yaşayan köpekler aslında çocukları sevdikleri için üzerlerine gidiyor ama onlar korkup kaçıyor. Bu olayda Mahra kardeşimiz maalesef köpekten kaçarken ayağın kamyonun altında kaldı. Önce ayağı kesildi. Sonra hayatını kaybetti. Bu kaza ciddi manada hepimizi derinden üzmüştür. Tekrar bir Mahra’mızı kaybetmeyelim. Çocuklarımıza bir şey olmasın.

HİÇ BİR ASFALT, PARK VE KALDIRIM BİR MAHRA ETMEZ

Tabi Belediyemiz asfalt yapacak, park yapacak bir şeyler yapacak ama şuna inanıyorum hepimizin aynı görüşte olduğunu düşünüyorum. Hiçbir asfalt, kaldırım veya park bir Mahra etmez. Mahraların hayatından önemli değil. Bu konuda herkes elimizden ne geliyorsa yapılmasını rica ediyorum.” Dedi.

Belediye Başkanı Enver Aputkan, “Hepimizin evlatları var. Bu olayda üzülmemek, etkilenmemek mümkün değil. Ama şöyle bir durum var. Bizim belediye olarak sahipsiz hayvanlarla görevlerimiz belli. Sahipsiz hayvanlarla ilgili kanun var. 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu. Bu kanunda ‘sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların hayvan bakımevlerine götürülmesi, müşahade yerlerinde kısırlaştırılan ve tedavi edilen hayvanlar öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır’ denilmektedir. Biz belediye olarak ne yapıyoruz. Ne kadar bütçe ayırmışız. Ek meclis toplantımızda açıklayalım. Üzülmemek mümkün değil. Biz aile ile arkadaşlarımız her gün görüştüler ve ziyaretine gittiler. Çok üzücü bir olay Allah kimseye vermesin. Biz ne yapalım peki telefon gelen yere arkadaşlarımız koşturuyorlar. Arkadaşlarımız gidiyorlar. Öbür taraftan da bir başka gittiğiniz zamanda bu hayvanı nasıl bir başka yere salarsınız diye mahkemeye veriyor. Bunları yaşıyoruz. Bunları elbette koruyacağız, sahip çıkacağız. Allah kimseye evlat acısı vermesin. Kolay değil bazı şeyler konuşurken kolay geliyor. Çözüm olarak toplayalım. Ama sürekli sokaklara hayvan salıyorlar.”

SOKAKLARA HAYVAN BIRAKMASINLAR

Hayvan sever sürekli sahipsiz hayvanlarla ilgili çalışmaları olan Belediye meclis üyesi Ayşegül Yılmaz, “Burada önemli olan hayvanların kısırlaştırılması. Biz vatandaşlar olarak kendi imkanlarımız ile yaptığımız bir barınağımız var. Bütün hayvanlar oraya koyamazsınız. Bütün hayvanlar orada birbirlerini yerler zaten. Bu hayvanların ürememeleri gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Pitbul cinsi köpeklerin kısırlaştırılması gündeme geldi. Sürekli kısırlaştırma yapılıyor. İnsanlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Sokaklara hayvan bırakmasınlar. Bütün hayvanları sokaklardan toplayabiliriz ama bu kesin bir çözüm değil. Onlar doğal ortamda yaşamaları gerekir. Kısırlaştırıp doğal ortamlarına salmalıyız.”

HAYVANLARDAN DOLAYI BİR İNSANIMIZ ÇOCUĞUMUZ HAYATINI KAYBETMESİN

Belediye Başkanı Enver Aputkan, “Veteriner hizmetleri müdürü Gül hanımın açıkladığı gibi Hayvan barınağı açmak kanuna göre Büyükşehir belediyesinin yetkisindedir. 25 bin nüfus üstü belediyeler sadece rehabilitasyon merkezi açabilir. Bizim belediyenin görevi budur. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Daha geniş bir alan birkaç alternatif yer var. Çok uzakta olmaması lazım. Yer seçimi çok önemli. Sokak hayvanları konusu çok hassas bir konu. Hayvanlarımızı koruyacağız. Ama insanlarımız çok önemli görmek istemediğimiz, yaşamak istemediğimiz bir olay yaşadık. Sadece kendi bölgemizde değil. Hiçbir yerde olmasın. Hayvanlardan dolayı bir insanımız çocuğumuz hayatını kaybetmesin.”

BAKAMAYACAĞINIZ HAYVANLARI ALIP SONRADAN SOKAĞA BIRAKMAYIN

Meclis üyesi Halime Ceren Hoda, “Buradan halkımıza da seslenmek istiyorum. Bakamayacağı hayvanları alıp ondan sonra sokağa atmamaları. Kolayca hayvanları sokağa bırakmaları gerektiğini vurgulamak gerekiyor. Bende Mahra’nın komşusuydum. O bölgeyi çok iyi biliyorum. Sokaktaki hayvanlar maalesef önce bakılmış sonra sokağa bırakılmış hayvanlar. Halkımız hayvan sahiplenirken, ömür boyu bakacak gibi sahiplenirse bu sorun çözümlenebilir. Son zamanlarda çıkan yasadan sonra sokaklarda o kadar çok pitbul gördük ki. Ben halkımızı bu konuya dikkat etmeye davet ediyorum.”

 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Serik, Belediye, Meclisinde, gündem, küçük, Mahra’ydı,
Yorumlar
Haber Yazılımı