Haber Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 15:11 Bu haber 767 kez okundu
 
SERİK BOĞAZKENT’TE İLKBAHAR ÇALIŞMASI BAŞLADI
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ile T.C. Tarım ve Orman VI. Bölge Müdürlüğü ve Serik Belediye Başkanlığı arasında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik uygulamalı çevre eğitimi verilmesi amacıyla imzalanan protokol kapsamında, Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonu’nda 2019 ilkbahar çalışması başladı.
EĞİTİM Haberi
SERİK BOĞAZKENT’TE İLKBAHAR ÇALIŞMASI BAŞLADI

Araştırma koordinatörü Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Dr. Hakan KARAARDIÇ, çalışma ile ilgili olarak “Toplumların sürdürülebilir bir yaşam için çevre sorunlarının çözümüne yönelik bütüncül koruyucu bir yaşam politikasını benimsemeleri gerekmektedir. Bu da çevre eğitiminin önemini bir kat daha artırmaktadır. Çevreyi korumaya yönelik tutum, değer, bilgi ve becerilerin geliştirilmesi ve sonuçlarının görülmesi süreci ise çevre eğitimini oluşturmaktadır. Bunun sonucunda çevre bilinci meydana gelmektedir. Çevre bilinci hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu bağlamda, ağaç yaş iken eğilir sözüne dayanarak bu bilincin küçük yaşlardan itibaren kazandırılmaya başlanması ve davranışa dönüştürülmesi düşüncesiyle Doğa Koruma ve Milli Parklar VI. Bölge Müdürlüğümüz, Serik Belediye Başkanlığımız ve üniversitemiz işbirliği içinde bu çalışmanın temellerini attık” dedi. 

 

Dr. Hakan KARAARDIÇ, “Biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan Antalya ili Serik İlçesine bağlı Boğazkent böyle bir çalışma için en ideal alanlardan biri. Bölgede önceki yıllarda yapılan çalışmalarda 240 farklı kuş türü tespit edilmiştir. Bu türlerden 86’sı bölgede kuluçkaya yatmaktadır. Ayrıca, 150 civarında göçmen kuş türü, bölgeyi konaklama ve dinlenme istasyonu olarak kullanmakta, Sibirya gibi kuzey bölgelerde yer alan üreme bölgelerine uçmaya devam etmektedir. Bu vesileyle Kuş Halkalama İstasyonu Doğa Koruma ve Milli Parklar VI. Bölge Müdürlüğümüzün desteğiyle kuruldu. Ülkemiz göçmen türler açısından zengin bir ülke olmasına rağmen, yeterli sayıda araştırma yoktur. Bu nedenle Boğazkent kuş halkalama istasyonumuz gibi araştırma merkezlerine ihtiyaç vardır. Bunun için de Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonumuz kuş araştırmalarında uzman yetiştirilmesinde önemli roller üstlenecektir. Bu yıl Mart sonunda başladığımız ilkbahar halkalama çalışmamıza deneyim kazanmak ve yardım etmek amacıyla Pamukkale Üniversitesi’nden doktora öğrencisi katıldı. Kısa süre içinde 20 kuş türünden 300 civarında kuş halkalandı” diye sözlerine devam etti. 


Karaardıç son olarak “Bu çalışma kapsamında bölgede ekoloji ve fen eğitimi konularına yönelik Yüksek Lisans ve Doktora araştırmaları gerçekleştireceğiz. Diğer yandan kuş çeşitliliği açısından son derece zengin ve önemli olan bölgemizin Eko-Turizm açısından tanıtımına katkı sağlayacak bir çalışma planlamaktayız. Bu nedenle bu kapsamlı araştırmanın temellerinin atılarak bu aşamaya gelmesinde çok önemli destekler veren T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı VI. Bölge Müdürlüğüne, Serik Belediye Başkanlığına ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğüne çok teşekkür ederiz” diyerek sözlerini tamamladı. 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: SERİK, BOĞAZKENT’TE, İLKBAHAR, ÇALIŞMASI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı