Serik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Recep Savaş Basın Açıklaması:
tt
Haber
09 Eylül 2020 - Çarşamba 17:44 Bu haber 898 kez okundu
 
Serik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Recep Savaş Basın Açıklaması:
Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkileyen pandemi sebebiyle Serik'teki turizmi esnaflarımız bu yıl oldukça zorlu bir süreç yaşıyorlar. Bu zorlu sürece rağmen esnaflarımız devletimizin belirlediği standartlar ve önlemleri alarak işlerini yapmaya çalışıyorlar. Geç te olsa açılmaya başlanan turizm sezonu ile turistlerin ülkemize ve ilçemize gelmesi özellikle Belek, Kadriye ve Boğazkent’teki turizm esnafımız için bir umut oldu.
YAŞAM Haberi
Serik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Recep Savaş Basın Açıklaması:
Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Eylül ayı itibariyle ülkemize gelen turist sayısının 10 Milyonu aştığını bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artacağını açıklamıştı. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızı televizyonda bu açıklamayı yaparken izlediğimiz zaman onun da bu durumdan mutlu olduğunu sevindiğini hissettik. Çünkü ülkemize turistin gelmesi döviz girmesi demek birçok iş kollarının başta esnaflar olmak üzere çalışabilmesi demektir.

Şu anda aldığımız bilgilere göre Belek, Kadriye ve Boğazkent’teki otellerde oldukça fazla sayıda turist var. Otellerimiz yabancı misafirlerimizle dolu. Bu tabii ki sevinilecek bir gelişme. Ancak Belek, Kadriye ve Boğazkent’teki esnaflarımız iş yapamıyorlar, mutsuzlar çünkü turist çarşıya çıkmıyor. Bir tarafta dolu olan oteller var bir tarafta ise boş çarşılar, boş esnaflar, boş dükkanlar var.

Bizler ve esnaflarımız bunların sebepleri araştırdık. Aldığımız duyumlara esnaflarımızdan gelen bilgilere göre turistler otellerden gruplar kafileler halinde turlarla çıkarılarak büyük AVM'lere büyük özel iş yerlerine, kapalı iş yerlerine, eğlence merkezlerine götürülüp tura yaptırılıyormuş. Bu organizasyonu yapanlar ise turistleri getiren tur şirketleri yani acenteler.

Şimdi gelelim Belek, Kadriye, Boğazkent çarşısına turistlerin neden çıkarılmadığına ya da çıkmadığına. Esnaflarımız ve bizler bu soruyu sorup araştırdığımız zaman bu konu ile ilgili otellerin hiçbir dahlinin sorumluluğunun olmadığını öğrendik.

Burada sorumlu olan yurtdışından turistleri getiren acenteler. Edindiğimiz bilgilere göre acenteler getirdikleri turistlere, ‘Belek, Kadriye, Boğazkent çarşılarına çıkmayın orada salgın hastalık var’ ve benzeri gibi sözlerle ve çeşitli bahanelerle turistleri yanlış yönlendirip kendilerinin anlaştıkları alışveriş merkezlerine ve özel yerlere götürüyorlarmış. Yani bir nevi acenteler turistleri Serik’ten ve esnaftan kaçırıyorlar.

Bizim edindiğimiz bilgiler bu yönde. Madem hastalık ve diğer şeyler var turistleri Kadriye, Belek Boğazkent bölgesine çıkamıyorlar da neden diğer alışveriş merkezlerine başka yerlere yönlendiriliyorlar?

Çok net olarak söylüyoruz bu duyumlar doğru ise acenteler birçok suçu bir arada işliyorlar demektir. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan, Sayın Bakanlarımızdan, Devletimizin yetkililerinden, milletvekillerinden bu konuda bir an önce yardım bekliyoruz. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz bu acentelerin yaptıkları sadece esnafımıza zarar vermiyor ülkemize insanlarımıza da imajına büyük zarar veriyor.

Yabancı misafirlerimize her türlü yardıma ev sahipliğini güvenliğini ve tedbir için başta esnaflarına ve bizlere olmak üzere bütün Belek, Kadriye, Boğazkent ve Serik bütün tedbirleri almıştır ve yabancı misafirlerimizin ziyaretlerini beklemektedirler. Devlet büyüklerimizden turizm esnafımızın sesini duymasını ve bir an önce bu sorunla ilgili çözüm bekliyoruz.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Serik, Esnaf, ve, Sanatkârlar, Odası, Başkanı, Recep, Savaş, Basın, Açıklaması:,
Yorumlar
Haber Yazılımı