Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 09:16 Bu haber 877 kez okundu
 
SERİK SOSYAL HİZMETLER MERKEZİ AÇILDI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Serik Sosyal Hizmetler Merkezi, 06/05/2020 itibari ile ilçemizde hizmet vermeye başladı.
GÜNDEM Haberi
SERİK SOSYAL HİZMETLER MERKEZİ AÇILDIKuruluş Müdürü Meral YILMAZ, Sosyal Hizmet Merkezi’nin açılışı ile ilgili olarak; ‘’Merkezimiz açılmadan önce, ilçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız ile şehit, gazi  ailelerimiz, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız bakanlığımızın kendileri için tanımladığı hizmetlerden yararlanabilmek için Manavgat Sosyal Hizmet Merkezine başvurmak zorunda kalıyorlardı. Bu durum da, zaten mağdur olan vatandaşlarımız için ayrıca bir mağduriyete sebebiyet vermekteydi. Sayın Kaymakamımız Mehmet KURDOĞLU’nun büyük çabası ve gayretleri sayesinde ilçemizde Sosyal Hizmet Merkezimiz faaliyete geçmiş oldu. Merkezimizin açılış aşamasında Serik Belediyemiz de her türlü maddi manevi desteği ile kuruluşumuza yardımcı olmuştur.  Asıl amacı; toplumun her kesimini kucaklayıp , devletimizin ‘’şefkat ve merhamet’’ eli olarak görev yapmak olan  merkezimizin açılışında emeği olan Sayın Kaymakamımız Mehmet KURDOĞLU’na  ve Serik Belediye başkanımız Sayın Enver APUTKAN ve tüm belediye personeline şükranlarımızı sunuyoruz’’ şeklinde açıklama yaptı.

Sosyal Hizmeteler Merkezinin görevleri;

a) Aile bütünlüğünün korunması ve aile refahının artırılmasına yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

b) Çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimini temin etmek üzere; çocuklara ve gençlere yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

c) Kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamak üzere; kadınlara yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

ç) Engellilerin ve yaşlıların toplumsal hayata etkin biçimde katılmalarını sağlamak üzere; engellilere ve yaşlılara yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

d) Şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

e) Öncelikle çocuğun aile içinde yetiştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla aileyi eğitim, danışmanlık ve sosyal ekonomik desteklerle güçlendirmek.

f) Korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç birey ve ailelerin tespit edilmesini, desteklenmesini ve gerekli hizmetlere yönlendirilmesini sağlamak.

g) Kamu kurum ve kuruluşları, gönüllü kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yürütülen sosyal hizmet faaliyetlerinin, Bakanlıkça belirlenen ilke, usul ve standartlar çerçevesinde inceleme ve denetimini yapmak.

ğ) Sosyal hizmet faaliyetleriyle bunlardan yararlananlara ilişkin bilgileri, Bakanlıkça merkezî bir sistemde oluşturulacak veri tabanı aracılığıyla işlemek.

h) İllerde ilk kabul birimlerinin ve şiddet önleme ve izleme merkezlerinin bulunmadığı yerlerde bu merkezlerin faaliyetlerini yürütmek.

ı) Birey ve ailelere yönelik eğitsel faaliyet ve projeler yürütmek, konferans, seminer ve benzeri etkinlikler düzenlemek; kültür ve sanat faaliyetlerini gerçekleştirmek.

i) Alan taramasında elde edilen bilgileri değerlendirmek ve bunları ilgili uygulayıcı kurum ve kuruluşlara aktararak hizmetlerin geliştirilmesine ve yeni hizmet modellerinin oluşturulmasına yardımcı olmak.

j) 183 ihbarlarını  değerlendirmektir.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: SERİK, SOSYAL, HİZMETLER, MERKEZİ, AÇILDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
SERİK SOSYAL HİZMETLER MERKEZİ AÇILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı