Haber Detayı
19 Mayıs 2019 - Pazar 14:35 Bu haber 1380 kez okundu
 
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği 100 yıl önce Samsun’a ayak basarak kurtuluş mücadelesinde ilk meşaleyi yaktığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm Türkiye’de olduğu gibi Serik İlçesi’nde de yapılan törenlerle kutlandı.
GÜNDEM Haberi
Serik’te 100. Yıl Coşkusu

 

 

Serik’teki ilk tören; Cumhuriyet Meydanı’nda Gençlik Hizmetleri İlçe Spor Mevlüt Özen’in Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından 10. Yıl törenlerine Tekeli Okulu Bahçesi’nde devam edildi.

 

Buradaki törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Gençlik Hizmetleri İlçe Spor Müdürü Mevlüt Özen günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Müdür Özen, konuşmasında özetle şunları söyledi:

 

“Bugün 19 Mayıs; milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır. 1919’dan 2019’a Milli Mücadele’nin 100. yılıdır. Bugün aynı zamanda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’dır. Bayramımız kutlu olsun.

Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşı’dır bu destanın adı. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de, bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü, o günlere borçluyuz.”

 

Daha sonra Hasan Güçlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu programa geçildi. Gençlik adına konuşmayı lisenin öğrencisi Dilara Kula yaparken, bunu halk oyunları gösterisi takip etti. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda birinci olan şiir ve kompozisyon okundu. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile Gençliğin Ata’ya Cevabı seslendirilirken, Tören komutanının anonsuyla şeref çağrısı yapıldı. Bunu çeşitli spor gösterileri izledi. Gençlik ve spor ilçe müdürlüqü güreş takımı yaqlı pehlivan ğüreşleri yaptı. Tören esnasında flama tutan bir öğrenci de baygınlık geçirdi. İlk müdahale sağlık ekiplerince yerinde yapıldı. Öğrencinin oruç olması nedeniyle kan sekerinin düştüğü öğrenildi.

 

Okullararasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri; Kaymakam Haluk Şimşek, Belediye Başkanı Enver Aputkan ve Cumhuriyet Başsavacısı İsmet Çınar tarafından verilmesini takiben, Serik’teki törenler sona erdi.

 

Törene daire müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Serik’te, 100., Yıl, Coşkusu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Serik’te 100. Yıl Coşkusu
Yorumlar
Haber Yazılımı