Serik'te Buğday üreticileri hasat zamanını bekliyor
Haber
15 Mayıs 2021 - Cumartesi 13:40 Bu haber 3514 kez okundu
 
Serik'te Buğday üreticileri hasat zamanını bekliyor
Türkiye'de üretimi ve tüketimi en çok yapılan tarım ürünlerinin başında gelen buğdayda yeni sezonun hasadı için çiftçi gün saymaya başladı.
TARIM Haberi
Serik'te Buğday üreticileri hasat zamanını bekliyorSerik ilçesine bağlı Çandır Mahallesi'nde Çandır eski Belediye Başkanı ve çiftçi Ergüven Yılmaz tarafından yetiştirilen buğdaylar tarlada başak verdi.

Yeni sezonun ilk ürününün bereketli ve bol kazançlı geçecek bir hasat mevsimine vesile olmasını dileyen Yılmaz, bu sene hava koşullarına bağlı olarak ve Nisan ayında az yağış olması nedeniyle verimin düşük olacağını ifade etti.

Çandır eski Belediye Başkanı ve çiftçi Ergüven Yılmaz a.ıklamasında, “Bölgemiz tarıma elverişli bir bölge. Ekim ayında buğdayımızı ekimi gerçekleştirdik. Mayıs ayı sonu ve Haziran ayı başında buğdayda hasat zamanı başlıyor. Nisan ayında yağmurların az olması verimde kalitede düşüklüğe neden oldu. Geçen yıl fiyatların düşük olmasından dolayı bölgede ekim alanı azaldı. Girdi maliyetlerinin yüksek olması da ekim alanlarının azalmasına neden oldu. Birde bunun üzerine Nisan ayında beklediğimiz yağmurlar yağmayınca verim düşük olacak. Geçen yıl fiyatlar 1.5 liraydı. Bu yıl üreticiler olarak bu fiyatın üzerinde fiyat bekliyoruz. En az 2.5 lira olması lazım ki çiftçinin emeği kurtulsun. Bu yıl 100 dönüm buğday ektim. Her yıl ekiyorum. Pandemi ile birlikte sanırım herkes tarımın önemini daha fazla anlamaya başladı. Tarım dünyada olmazsa olmaz. Artık insanların tek kaynağı tarım oldu. Herkes tarımın önemini anladı.”

Belediye başkanlığımı tarım mı sorusuna cevap veren Yılmaz, “Tarımla uğraşmak daha güzel ama sonuçta insanlara hizmet vermek zor ama insana mutluluk veriyor. İnsanlarla uğraşmak için daha genç olmak lazım. Çiftçilik insana huzur veriyor.”

Yılmaz ayrıca, “Başaklarda çok fazla tanede azalma var. İnşallah umduğumuz gibi olmaz hasat zamanı daha iyi olur. Görünen o ki tane sayısında ciddi azalma var.”

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Ersin FURAL
Etiketler: Serik'te, Buğday, üreticileri, hasat, zamanını, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı