Serik’te Enfest programı yapıldı
Haber
10 Mayıs 2022 - Salı 15:40 Bu haber 456 kez okundu
 
Serik’te Enfest programı yapıldı
EĞİTİM Haberi
Serik’te Enfest programı yapıldı10-16 Mayıs Engelliler Haftası ile Özel Eğitim Çocukları Bilim ve Sanat Şenliği (ENFEST) programı Serik Kız İmam Hatip Lisesi Konferans Salon’unda yapıldı.

Programa, Serik Belediye Başkan Yardımcısı Ziya Yıldırım, Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, Gençlik ve Spor Müdürü Mevlüt Özen, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Meral Yılmaz, Serik İlçe Sağlık Müdürü Dr Nurgül Türk Kılınç, Serik İş Kurumu (İŞKUR) Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Karakan, şube müdürleri, okul müdürleri, aileler, öğrenciler ve öğretmenler katıldılar.

Serik Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Tekeli Ortaokulu’nun ortaklaşa hazırladıkları program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını Tekeli Ortaokulu Müdürü Halil Alkan yaptı. Alkan; “

Ülkemizde de tüm diğer ülkelerde olduğu gibi nüfusumuza göre engelli bireylerin oranı yaklaşık olarak 13 ( 10.920.000) düzeyindedir ve oldukça büyük bir orandır. Bu oranı azaltmak için ve Engelli olma durumlarını en aza indirgemek için özellikle; akraba evlilikleri, gebelik ve gebelik öncesi tedbirsizlik, yeni doğan bakımı, aşıların zamanında yapılmaması, kazalar ve de ilkyardım gibi hususlarda toplumun tüm kesimini bilgili ve bilinçli hale getirilmelidir.

Devletimizin farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim ile teknoloji ve bilgi erişiminin de engelli bireyler için sağlanmasına yönelik çalışmalar, engelli ve özel çocuklarımızı ilişkin eğitim kurumlarının niteliği ve sayısı umut verici ve engelli bireylerimize ilişkin yasal düzenlemeler ve de yerel yönetimlerin engellilere yönelik sağladıkları imkan ve destekler yüz güldürücüdür.

 Onların; toplum içindeki rehabilitasyonu,  sosyal hayata adaptasyonu, alt yapının onlara uygun hale getirilmesi ve yine onlara yönelik üretim merkezlerinin yaygınlaştırılması gibi hususlarda devletimizin ve yerel yönetimlerin çalışmaları devam etmekte ve takdire şayandır. 

Konuşmadan sonra Serik Özel Eğitim Uygulama Okulu öğretmen ve öğrencilerinin vals gösterisi sergilendi. Tekeli Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfı öğrencilerinin halk oyunları gösterisi ile devam eden programda, Serik Özel Eğitim ve Meslek Okulu öğrencileri ‘Ispanaklı Yumurta’ oyununu sundular.

Tekeli Ortaokulu özel eğitim sınıfı öğrencilerinin ‘Sevgi Nedir‘ adlı şiiri okumasından sonra; Serik Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin ritim etkinliği sahne aldı.

915 Temmuz Şehitleri Ortaokulu öğrencilerinin ‘Senden Daha Güzel‘ adlı şarkılı gösterisini, Tekeli İlkokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu işaret dili ile ‘Sev Kardeşim‘ etkinliği izledi.

Serik özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinden Mustafa Ali Altunkılıç’ın söyleyeceği ‘Karagözlüm’ şarkısından sonra sahne alan Serik özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin zeybek gösterisi ile program sona erdi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Serik’te, Enfest, programı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı