Haber Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 13:42 Bu haber 6770 kez okundu
 
Serik’te örtü altı muz üreticiliğine talep arttı
Tarımın başkenti Antalya’da örtü altında sebze üretiminin yanında son günlerde Muz üretimi de yerini almaya başladı. Muz üretimi ülkede iç pazarın yüzde 60'ını karşılıyor.
TARIM Haberi
Serik’te örtü altı muz üreticiliğine talep arttı

Serik ilçesi pamuktan sonra örtü altı muz üretimi ile lider olma yolunda ilerliyor. Bölgede son verilere göre bin 96 dekarlık örtü altı muz üretimine başlandı.

 

Çömezoğlu: “Bölgede bin 96 dekarlık yüksek sistem seralarda muz yetiştiriciliği için ekimi ve tarım yapılmaya başlandı”

Konuyla ilgili açıklama yapan Serik Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, “Serik bölgesinde zengin bir örtü altı üretimi var. Bunların içerisinde yaygınlığı olan ağırlıklı olarak sebze tarımı gelmektedir. Ancak son 2 yıl içerisinde bölgede muz yetiştiriciliğinde önemli bir artış meydana geldi. Elimizdeki kayıtlı veri ve proje onaylarına bağlı olarak bölgede bin 96 dekarlık yüksek sistem seralarda muz yetiştiriciliği için ekiliş ve tarım yapılmaya başlandı. Sera ortamında mikro klima ortamı sağlanarak muz yetiştiriciliği de bölgede yerini almış oldu. Üreticilerin kamu ile ilgili her türlü ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Özellikle yeni yatırımcılar için Bakanlığımızın ve resmi gazetede yayınlanan yönetmelik hükümlerine göre bankadan düşük faizli kredi imkanlarından yararlanabilmektedirler. Gerek işletme gerekse yatırım kredileri ile üreticilere destek verilmektedir. Muz üretimi bölgemizde uygun iklim şartlarına sahip, gelişen bir üretim olarak görülmektedir” dedi.

 

Tekfen Tarım A.Ş. Pilot Muz Üretim tesisleri Ziraat Mühendisi Ozan Candan, “Muz serası olarak burada 14 dekar üretim alanımız var. Adana’da da doku kültürü labaratuvarında fidan üretimi yapıyoruz. Muz’da dekardan ortalama 8 ton verim alınan bir bitki. Antalya’nın Serik bölgesinde bu işi ilk başlatanlardan birisiyiz. Bölgede ilk sera bizim tarafımızdan yapıldı. Sonrasında çiftçiye önderlik etme açısından pilot olarak üretimimize başladık. Burada aynı zamanda deneme ve arge çalışmalarımız da devam ediyor. Muzda Nisan ve Eylül olmak üzere 2 dönem ekim sezonu vardır. İlk hasada Kasım-Aralık ayında başlarsınız. Mart ayına kadar devam eder. Dikilen bir fidandan dikim tarihinden itibaren yaklaşık olarak 13 ayda verim alınır. Yılda 1 kere meyve hasadı edilir.

 

Candan”Şu an ülkenin ihtiyacının yüzde 60 ını karşılayabiliyoruz”

Bölge olarak şu an ülkenin ihtiyacının yüzde 60'ını karşılayabiliyoruz. Bunun yüzde 100 olma potansiyeli var. Türkiye muz ihtiyacının tamamını karşılayacak potansiyeldedir. Şu ana kadar bunun yüzde 60 ına kadar gelebildik. Yakın zamanda özellikle Manavgat ilçesi Taşağıl bölgesinde ve Serik bölgesinde de ciddi bir artış başladı. Bunun 1-2 sene içerisinde yüzde 70-75 lere gelebileceğini, hatta zamanla yüzde 85 lere kadar çıkma potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Ülkemiz yerli muz üretiminde, kalitede özellikle ithal muza göre daha kaliteli muz üretebilme potansiyeline sahip. Özellikle lezzet açısından ithal muzdan daha lezzetli muz ürettiğimize de eminim. Dünyanın en kaliteli ve lezzetli muzlarından birini de Türkiye üretiyor. Bunu dünyaya duyurmak ta önemli.

 

Candan “İnsanlar muzu her zaman tüketiyor ve arıyor”

Muz sektörü koronavirüsten şu şekilde etkilendi. Koronavirüs özellikle turizm bölgelerinde sıkıntı yarattı. Ama muz dünyada en çok alınıp satılan meyvesi. İnsanlar muzu her zaman tüketiyor ve arıyor. Muz meyvesini sevmiyorum diyen bir insanla kolay kolay karşılaşamazsınız. Muz pazarda diğer ürünlere göre daha az etkilendi diyebiliriz. Bölgede muz üretiminin artmasına ekonomik sebeplerden dolayı bir ilgi var. Muz serası yatırımı güzel bir yatırım. İnsanlar yatırdıkları maliyeti 3-4 senede geri alabiliyorlar.” dedi

 

Ünal, “Topraksız üretimden muz üretimine geçtik”

Talia Tarım İşletmesi Sahibi Adnan Ünal ise, “Daha önce topraksız serada salkım domates üretirken, 2019 yılının sonlarında aldığımız bir kararla topraksız tarım üretiminden vazgeçip muz üretimine dönmeye karar verdik ve muz ağaçlarımızı diktik. Haziran sonlarına doğru muz doğumlarını bekliyoruz. Doğumlardan itibaren 3 ay sonrada ilk hasadımızı yapmaya başlayacağız. Muz üretiminde üreticilerimiz muz üretimine kaymaya başladı. Bölgede yaklaşık bin dekar kadar bir üretim var. Bu sayı artacak gibi gözüküyor. Maliyetlere bakıldığında orta vadede önümüzdeki 10 yıl içerisinde iyi bir üretim gerçekleşecek. Türkiye’de muz üretiminde iç talebi karşılama oranı şu anda yüzde 60, yüzde 40 boşluğumuz var. Bakanlığımız da ithal muz vergilerinde bizleri korursa çok iyi olacaktır.

 

“Ülkemizde pandemi sürecinde üretimde sıkıntı yaşanmadı”

Yaşadığımız pandemi sürecine bakıldığında da üretimin ne kadar değerli olduğu ortaya çıktı. Ülkemizde böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Ama ileriki dönemlerde de yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Toplumun büyük bir kesimi tarıma dayalı geçimini idame ettiriyor” dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Ersin FURAL
Etiketler: Serik’te, örtü, altı, muz, üreticiliğine, talep, arttı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Serik’te örtü altı muz üreticiliğine talep arttı
Serik’te örtü altı muz üreticiliğine talep arttı
Serik’te örtü altı muz üreticiliğine talep arttı
Serik’te örtü altı muz üreticiliğine talep arttı
Serik’te örtü altı muz üreticiliğine talep arttı
Serik’te örtü altı muz üreticiliğine talep arttı
Serik’te örtü altı muz üreticiliğine talep arttı
Yorumlar
Haber Yazılımı