Serikli Çiftçiye 25 Ton Fiğ Tohumu Desteği
Haber
04 Kasım 2020 - Çarşamba 11:51 Bu haber 1401 kez okundu
 
Serikli Çiftçiye 25 Ton Fiğ Tohumu Desteği
Serik’te ikinci ürün yem bitkileri üretimini geliştirme projesi kapsamında çiftçiye 25 ton fiğ tohumu dağıtıtıldı.
TARIM Haberi
Serikli Çiftçiye 25 Ton Fiğ Tohumu DesteğiRamazan Yeşil Parkı’nda açık alanda Covit-19 tedbirleri kapsamında düzenlenen dağıtım programına Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Enver Aputkan, İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, Serik Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yavuz, CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir, Muhtarlar ile çiftçiler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, “Başta pamuk üretim alanları olmak üzere nadas veya boş bırakılan tarım arazilerinde toprağın bitki besin elementleri, organik madde ve azotça zenginleştirilmesi, kendisinden sonra ekilen ürünlerde verim artışının sağlanması, ara dönemde yem bitkileri ekiminin yaygınlaştırılarak ülke hayvancılığının ihtiyaç duyduğu kaba yemin temin edilmesinin amaçlandığı ikinci Ürün yem bitkileri üretimini geliştirme projesi kapsamında ilçemizde 42 üreticiye 2 bin 75 dekar alan için yüzde 25 i çiftçi katkılı 250 bin lira bedelli 25 ton fiğ tohumunun dağıtımını gerçekleştiriyoruz.

Fiğ yeşil ot, kuru ot, silaj ve dane olarak değerlendirilebilen yem bitkisidir. Yeşil gübre olarak da organik maddece fakir toprakların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Fiğin önemli tarımsal özelliği Arpa, buğday, yulaf gibi tahıllar ile karışık ekilmesidir” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, “Bakanlık olarak pandemi le birlikte tarımsal ürünlerin tedariğinde sıkıntı yaşanmaması için çalışma başlatıldı. Bizde Antalya olarak çalışmalara başladık. Buradaki çalışmalarımızdan biri. Antalya olarak pamuk alanlarında ikinci ürün ekim yapılmıyor. Pamuk üretim alanlarında bundan böyle destek alabilmek için 3 yıl üst üste aynı ürünü ekmemek gerekiyor. Bu nedenle de biz bu arazilerimizi boş bırakmayacağız. Antalya’nın da iklim ve coğrafyası ikinci ürüne uygun olduğu için pamuk üretim alanlarında ikinci üretim ekimini istiyoruz. Bakanlığımız Antalya için 250 bin lira bütçe gönderdi. Biz bu bütçeyi fiğ üretiminde kullanmak istedik. Serik’te de bunu başlattık. Bundan sonra da artık tarımda pamuk üretim alanlarında ikinci üretim yapılacaktır.”

Belediye Başkanı Enver Aputkan, “Ülkemizde hayvancılığın ihtiyaç duyduğu yemin temin edilmesi için ikinci üretim fiğ destekleme projesinin üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, “Aşık Veysel ne demiş, Benim sadık yârim kara topraktır. Yaşadığımız bu sene özellikle ülkemiz, Antalya ve Serik açısından tarımın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Yem bitkileri için bizim topraklarımız gayet müsait. Bu tür bitkileri ektiğimiz zaman bizler başarılı oluruz. Çiftçilerimize bu konuda büyük iş düşüyor. Bu proje çok önemli bir proje. Devletimizin tarım alanında yıllarca teşvikleri olmuştur. Bu destekler yerinde kullanılmalıdır” dedi.

Konuşmaların ardından 42 çiftçiye törenle fiğ tohumları, ilçe kaymakamı Mehmet Kurdoğlu tarafından teslim edildi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Serikli, Çiftçiye, 25, Ton, Fiğ, Tohumu, Desteği,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Serikli Çiftçiye 25 Ton Fiğ Tohumu Desteği
Serikli Çiftçiye 25 Ton Fiğ Tohumu Desteği
Serikli Çiftçiye 25 Ton Fiğ Tohumu Desteği
Serikli Çiftçiye 25 Ton Fiğ Tohumu Desteği
Serikli Çiftçiye 25 Ton Fiğ Tohumu Desteği
Serikli Çiftçiye 25 Ton Fiğ Tohumu Desteği
Yorumlar
Haber Yazılımı