Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 13:29 Bu haber 614 kez okundu
 
SERKÜDER’den ‘Dinler Bahçesi’ Ziyareti
Danimarka koordinatörlüğünde İngiltere ve Türkiye'den Serik Kültür Sanat ve Eğitim Derneği'nin katılımıyla gerçekleştirilecek 'HumARTs Creatively Interpreting Human Rights' Erasmus+ projesi, 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında Antalya'da uygulanacak. Proje boyunca insan hakları, mülteciler, farklı dinlere hoşgörü kavramları üzerine çalışmalar yapılacak. Serik Kültür Sanat ve Eğitim Derneği'nin organizasyonuyla gerçekleştirilen etkinlikte 40 kişilik proje ekibi, ilçemiz Belek Turizm Merkezinde bulunan Dinler Bahçesi'ni ziyaret etti. Cami imamının bilgilendirme yaptığı ziyaret, oldukça verimli geçti.
KÜLTÜR & SANAT Haberi
SERKÜDER’den ‘Dinler Bahçesi’ Ziyareti

SERKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Tunç proje ve Dinler Bahçesi Ziyaretiyle ilgili olarak, "Bizler dünyanın öbür ucundan 'HumARTs Creatively Interpreting Human Rights'  projesi kapsamında ülkemize, şehrimize, ilçemize gelen proje katılımcılarını en iyi şekilde ağırlayıp, projemizin herkes için faydalı olabilmesi adına elimizden geleni yapacağız. Projemizde atölye çalışmalarının yanında gösteriler ve geziler olacak. Bugün Dinler Bahçesi’nde üç farklı dine ait ibadethanenin bulunduğu ilçemizin dünyaya örnek olacak nitelikte güzel eserini ziyaret eden proje ekibi Türk'ün ve İslam'ın hoşgörüsünü hissetme şansı buldu. İslam dininin hoşgörü İslam kelimesinin, Arapça'da barış kelimesiyle aynı anlama geldiği, İslam, Allah'ın sonsuz merhamet ve şefkatinin yeryüzünde tecelli ettiği huzur ve barış dolu bir hayatı insanlara sunmak için indirilmiş bir din olduğu, insanların fikir, düşünce ve yaşam özgürlüğünü açıkça sağlayan ve güvence altına alan bir din olduğu, İslam'ın insanlar arasında gerginliği, anlaşmazlığı, birbirlerinin hakkında olumsuz konuşmayı hatta olumsuz düşünceyi dahi engelleyen ve yasaklayan emirler getirdiği, terör ve çeşitli şiddet eylemlerinin İslam'la kesinlikle örtüşmeyeceği, İslam, insanların üzerinde fikri olarak bile en ufak bir baskı kurulmasını yasaklaması katılımcılara rehberimiz, koordinatörümüz ve proje ekibimiz tarafından anlatıldı. Sanat, insan hakları, hoşgörü temalı bu güzel projenin ilk ziyaretini Dinler Bahçesine yaparak projeye anlamlı bir giriş yapıldı. İnşallah projeyi ilçemizde güzel bir etkinlik yaparak sonlandıracağız" dedi.

 AB Projeler Sorumlumuz Ömer Güleç, "Bizler projemize Türk, İngiliz, Danimarka ve 15 mülteci kardeşimizle toplamda 40 kişiyle başladık. Projemizde bir insanın diğerinden üstün olmadığını, hoşgörünün insanlık için önemini, ayrımcılığın insanlığa verdiği zararları, yabancı basında yer alan gerçek dışı haberlerin ayrımcılığa ve  önyargıya sebep olduğunu, İslam dinimiz de dahil hiç bir dinde şiddetin, terörün olmadığını, barışın, hoşgörünün insanlık için önemini işleyeceğiz. Bu temaları özetleyen en güzel yerin Dinler Bahçesi olduğunu düşündük ve  bugün buradayız. Dernek olarak yurtiçinde gerçekleştirdiğimiz projelerin yanında uluslararası alanlarda da çalışmalarımıza devam edip ilçemizin ve ülkemizin en iyi şekilde tanıtımını yapacağız. Geçtiğimiz ay derneğimizi temsilen bulunduğum Londra'da, "Open My HeART" projemizi tamamladık ve bugün başladığımız 'HumARTs Creatively Interpreting Human Rights'  projemizi de en iyi şekilde tamamlayıp yeni proje çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" diye konuştu

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: SERKÜDER’den, ‘Dinler, Bahçesi’, Ziyareti,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
SERKÜDER’den ‘Dinler Bahçesi’ Ziyareti
SERKÜDER’den ‘Dinler Bahçesi’ Ziyareti
SERKÜDER’den ‘Dinler Bahçesi’ Ziyareti
SERKÜDER’den ‘Dinler Bahçesi’ Ziyareti
Yorumlar
Haber Yazılımı