Sezonun ilk buğday hasadı başladı
Haber
24 Mayıs 2021 - Pazartesi 15:22 Bu haber 3016 kez okundu
 
Sezonun ilk buğday hasadı başladı
Serik’te buğday hasadı biçerdöverlerin tarlaya girmesi ile başladı. Çiftçi buğday fiyatlarından memnun.
TARIM Haberi
Sezonun ilk buğday hasadı başladı



Turizmin ve Tarımın da başkenti Antalya’da başak veren buğdayların biçerdöverlerle hasadına başlandı. Tarım işçilerinin de görev aldığı hasatta hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Üretim sürecinde sarf edilen emeğin karşılık bulması için hasat kriterlerine azami ölçüde dikkat ediliyor. Buğday taneleri altın sarısı sap ve başaklarından teknolojik araçlar yardımıyla özenle ayrıştırılıyor.

Üründen ayrıştırıldıktan sonra tarlada arta kalan bitkinin sapları ise tarım araçları ve makineler yardımıyla balyalanıp, işletmedeki hayvancılıkta kaba yem olarak değerlendiriliyor.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Serik Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, bu yıl hasadın geçen yıla göre yaklaşık bir hafta kadar erken başladığını söyledi.

Serik ilçesinde yaklaşık 118 bin 500 dekar alana buğday ekimi gerçekleştirildiğini aktaran Çömezoğlu, Bu yıl 52 bin 250 ton buğday hasadı beklediklerini, aynı dönemde Serik’te 2 bin 400 dekar Arpa ve bin 80 dekar yulafın hasatlarının da yapılacağını ifade etti.

Çömezoğlu ayrıca “Buğday ekili alanda hasat için yeterli olgunluğa yaklaşıldı ve biçerdöverlerle hasada başlandı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Mahalle Muhtarlıkları ve Emniyet ve Jandarma kolluk kuvvetleri ile Serik Belediye Başkanlığı ile birlikte 2021 yılı için biçerdöver hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin valilik tebliği kapsamında kontrol ve denetimlerimiz yürütülecektir. İlgili tebliğ mahallinde ilan ettirilmiştir. İlçemizde yaklaşık 40 adet biçerdöver hasat için mahallerde bulunmaktadır. 2021/01 Valilik tebliğine göre dane kayıp oranı 1,5'u geçmemelidir. Biçerdöverler de 6’şar kiloluk 2 adet yangın tüpü bulundurulmalıdır. Biçerdöver operatörlerinde G sınıfı sürücü belgesi veya Biçerdöver operatör belgesi bulunmalıdır. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak gerekli kontrol ve denetimler titizlikle yapılmaktadır. Buğdaylar hasat olgunluğuna ulaşıp ulaşmadığı hakkında saha incelemelerimiz devam etmektedir.” diyerek konuştu.

Serik İlçesi Tekke Mahallesi Muhtarı Mustafa Şimşek, “Bölgemizde buğday hasadı başladı. Girdiler biraz pahalı ama buğday bu sene iyi para ediyor. Memnunuz.”dedi.

Serik ilçesi Tekke mahallesinde buğday üreticisi Mehmet Durmaz, Nizamettin Özen ve Osman Şahin ise,  Buğdayın dönümünden 500-600 kilo verim beklediklerini, geçtiğimiz yıl buğday taban fiyatı 1 lira 65 kuruş iken bu yıl 2 lira 40 kuruş olarak açıklandığını ve fiyatlardan memnun olduklarını söylediler.

Öte yandan hasadı gerçekleştirilen tarlalarda Serik İlçe tarım ve Orman müdürlüğüne bağlı ekipler hasadın tane kaybı ve verim kontrollerini yapıyor.

 

 

 

 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Sezonun, ilk, buğday, hasadı, başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Sezonun ilk buğday hasadı başladı
Sezonun ilk buğday hasadı başladı
Sezonun ilk buğday hasadı başladı
Sezonun ilk buğday hasadı başladı
Sezonun ilk buğday hasadı başladı
Sezonun ilk buğday hasadı başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı