Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 11:15 Bu haber 364 kez okundu
 
STK’lardan günübirliklerle ilgili basın açıklaması
STK Başkanları bir araya gelerek, Günübirlik alanlar için ortak basın açıklaması yaptılar.
GÜNDEM Haberi
STK’lardan günübirliklerle ilgili basın açıklamasıKadriye Beachpark’ta düzenlenen basın açıklamasına Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş, Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Sedat Karagöz, Pazarcılar Odası Başkanı Mevlüt Akıllı, Serik Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Bayar Savran, Serik ve çevresi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Gülaydın, Belek Taksi Koop Başkanı Ahmet Karakoyun, Kadriye Taksi Kooperatifi Başkanı Abdullah Kocabıyık, Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Akın, Mehmet Şahin, Kadriye Esnaf Kooperatifi Başkanı Aydın Zeybek ve Kadriye Mahallesi Muhtarı Süleyman Çalışkan hazır bulundu.

STK’lar adına açıklamayı yapan Kadriye Esnaf Kooperatifi Başkanı Aydın Zeybek, şunları dile getirdi:

“Ülkemizde şehit cenazelerinin olduğu ve yaşanan Covid-19 kaynaklı pandemi nedeniyle halkımızın evde kalmasının tavsiye edildiği bu süreçte, kamuoyu vicdanını yaralayan imar ve yapılaşma uygulamalarına hız verilmesini doğru bulmamaktayız.

Belek ve Kadriye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her iki bölgede bulunan halk plajlarında yaptığı plan tadilatı ile 1380 metre uzunluğa sahip her iki halk plajı sahil bandının 550 metreye düşürülerek, Serik halkı yok sayılmıştır.

Yapılan plan tadilatı sonucunda halk plajı yapmak adı altında turizm tesislerine yeni yerler ayrılmıştır. Böylelikle Kadriye de toplamda 148.140 m2 halka ait olan alan 82.300 m2 ye, 500 metre sahil bandımız da 290 metreye düşürülmüştür. Belek’te ise toplamda 215.250 m2 halka ait olan alan 69.554 m2 ye, 830 m2 deniz cepside 260 metreye düşürülmüştür. Bu kullanım alanlarının yazın nüfusunun ortalama 250.000 - 300.000’lere çıktığı bölgemizde halkımıza yeterli gelmesi mümkün değildir.

Bu planlama ile halkın denizden yararlanması kısıtlanmış, Anayasa ve Kıyı Kanununda yer alan; “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufundadır. Deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahilden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir” hükmüne aykırı hareket edilmiş kamu yararı gözetilmemiştir.

Bütün bu olanlara sessiz kalmamak adına bizler de sahilimize dokunulmaması için şubat ayı itibari ile çalışmalarımıza başladık. İlk olarak halkımızın tamamını kapsayacak her görüşü içinde bulunduran muhtarlarımızdan STK Başkanlarımızdan, Siyasi parti ve çeşitli oda temsilciliklerimizden ve Belediye Meclis üyelerinden oluşmuş siyaset üstü bir komite kurduk. Komitemiz halkımıza ait olan Belek ve Kadriye Günübirlik alanlarının tekrar halkımıza verilmesini sağlamak amacı ile kurulmuş bir komitedir. Sahilime Dokunma Komitesi olarak halkımızın elinden alınmaya çalışılan ve 3 adet otel alanı olarak tahsis verilmek istenen bizleri büyük nüfus artışına rağmen küçültülmüş alanlara hapsetmeye çalışan plan tadilatlarına itiraz ettik. Komite olarak çeşitli geniş katılımlı toplantılar gerçekleştirerek bir yol haritası belirledik. Yapılacaklarla ilgili gerekli mercilerle görüştük fakat Sayın Antalya millet vekillerimiz ve Sayın Kültür ve Turizm Bakanımıza maalesef ulaşamadık. Serik ve Antalya Büyükşehir belediyelerinde askıya çıkarılan plan tadilatlarına itirazımızı yaptık.

Daha sonrasında konunun biz Serik halkı için çok önemli olduğunu göstermek adına gerekli izinler alınarak üç günlük süre içerisinde yaklaşık 10.000 imza topladık.

Toplanan imzaları konuları kısaca anlatan bir üst yazı ile Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Kültür ve Turizm Bakanımıza ilettik. Ayrıca şahsi olaraktan Cimer üzerinden şikâyetlerimizde dile getirdik. Sonuç olarak bu çaba ve gayretlerimiz maalesef istediğimiz sonucu alamamış bulunmaktayız. Bunun neticesinde Serik halkının haklarının korunması adına Kültür ve Turizm bakanlığı aleyhine plan tadilatlarının iptali için dava açtık. Ayrıca halkımıza ait olan alanlara inşaat yapılması için Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğünden alınan yapı ruhsatlarına karşı Yürütmenin durdurulması için açılan davalara da müdahil olduk.

Sonuç olarak Serik halkı Halk plajına veya kimin yaptığına değil, geçmişte kendisine ait olan alanların 3 adet otele tahsis verilmesine ve günübirlik alanların büyük oranda küçültülmesine karşıdır.

Bu haklı mücadelemizin sonuna kadar savunucusu olacağımızı belirtir, bu yanlış uygulamanın en kısa sürede sona erdirilerek günübirlik alanlarının tamamının Serik halkına verilmesini Devlet büyüklerimizden talep ederiz. İlgi ve alakanızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.”

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: STK’lardan, günübirliklerle, ilgili, basın, açıklaması,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
STK’lardan günübirliklerle ilgili basın açıklaması
STK’lardan günübirliklerle ilgili basın açıklaması
STK’lardan günübirliklerle ilgili basın açıklaması
STK’lardan günübirliklerle ilgili basın açıklaması
Yorumlar
Haber Yazılımı