SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDU
Haber
07 Ekim 2020 - Çarşamba 10:27 Bu haber 6267 kez okundu
 
SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDU
Serik’in Gebiz Mahallesi sakinleri, yarım kalan baraj inşaatının bir an önce tamamlanmasını istiyor.
TARIM Haberi
SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDUBu yıl havaların aşırı sıcak olmasından dolayı zeytin ve nar ağaçları kurudu. Gebizli vatandaşlar, yarım kalan barajlarının bir an önce yapılmasını talep ediyor.

Gebiz Mahallesi Muhtarı Muharrem Aktaş, “Bu yıl havaların aşırı sıcak olmasından dolayı zeytin ve nar ağaçlarımız kurudu. Bakanlığımız, ‘Destek verelim diyor’ ama bölgemizde sulama kanalları olmadığı için mahalle sakinleri şimdiye kadar kuyu suyu ile suladıkları zeytin ağaçları kurudu. Gebiz Mahallesi Karapınar, Osmanlar, Hacılar, Çakallar, Abbaslar, Kepez de su olmadığı için vatandaş ekip biçemiyor. Kuyu suları da mayıs ayı geldiğinde bitiyor. Bir an önce barajın tamamlanmasını istiyoruz. 2013 yılında Gebize bölgenin sulama ihtiyacını karşılamak için baraj yapımına başlanmış ve 2017 yılında dönemin bakanı Veysel Eroğlu bitireceğiz diye biz söz vermişti. Baraj inşaatı 1 yıldır durduruldu. Sebebini de bilmiyoruz. Bu bölgede çok kırsal arazi var. Su olmadığı için vatandaşlar kaliteli verim alamıyor. Zeytinlerimiz susuzluktan kurudu. Verim düştü. Baraj yapıldığı zaman diğer mahallelerimizin de sulama ihtiyacı karşılanacak.”

Gebiz Tarımsal kalkınma Koop. Başkanı Mustafa Küçükateş, “Bu yıl aşırı sıcaklardan dolayı, Orman ve Tarım bakanlığı bölgemizi afet bölgesi ilan etti. Bölgemizde 2017 yılında teslim edilmesi gereken baraj yapımı bitmediği için sulama yapım işi olsaydı bu zeytinlerde yüzde 50 kayıp olmazdı. Zeytin bu bölge için çok önemlidir. Ülke için endüstriyel olmasına rağmen zeytin yağı stratejik bir ürün. Bölge çiftçisine zeytin 10. Ay ile 1. Ay arasında ekonomik katkı sağlıyor. Zeytinler kurudu bu saatten sonra yağmurda yağsa zor toparlanır. Barajın bir an önce yapılması en büyük dileğimiz.”

Rafet Koca, “Doğdum büyüdüm buralıyım yaşım 74 bu yıla kadar zaten kuraklığı görüyorduk geçmişte bu kadar olmamıştı. Hacıosmanlara baraj temeli atıldı. Bize Veysel Eroğlu 2017 yılında teslim edeceğiz dedi. Ama hala tamamlanmadı.

Mahalle sakinlerinden Fikri Şimşek, Durali Can ve Tevfik Çakmak’ta sıkıntılarını dile getirerek mahsullerinin kuruduğunu ve barajın bir an önce bitmesini istediler. Üreticimiz zeytinlerin kurumaması için arazilerinin sulanması için barajın bir an önce yapılmasını istiyor.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: SUSUZLUKTAN, ZEYTİNLER, KURUDU,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDU
SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDU
SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDU
SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDU
SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDU
SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDU
SUSUZLUKTAN ZEYTİNLER KURUDU
Yorumlar
Haber Yazılımı