Turizm Sektörü Hazır
tt
Haber
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 17:25 Bu haber 2987 kez okundu
 
Turizm Sektörü Hazır
Turizm sezonunun açılmasının talebe bağlı olduğunu belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, “Biz konaklama sektörü olarak hazırız, önemli olan talebi oluşturabilmek. Bizim otellerimiz her an açılmaya hazır. Yeter ki talep oluşsun” dedi.
TURİZM Haberi
Turizm Sektörü Hazır
 

POYD Başkanı Ülkay Atmaca, Antalya’ya giriş yasağının kaldırılmasının, turizme etkisinin olup olmadığı konusunda açıklamalarda bulundu. Yasağın kaldırılmasının kısa vadede turizme herhangi bir etkisinin olmayacağını söyleyen Atmaca, "Diğer illerde seyahat yasağı devam ediyor, bir hareketlilik yok. İnsanlar hala kendini korumaya çalışıyor, evlerinden çıkmayarak, izole bir yaşam sürüyorlar. Antalya’ya binlerce de araba gelmiyor. Dün 10 tane araba geliyorsa, bugün 12 tane geliyor. Turizmi etkileyecek bir durum yok. Dün kapılar açıldı diye binlerce insan Antalya’ya gelmedi” dedi.

 

“Otellerimiz her an açılmaya hazır”
Turizm sezonunun açılmasının talebe bağlı olduğunu ifade eden Atmaca, “Biz konaklama sektörü olarak hazırız, önemli olan talebi oluşturabilmek. Bizim otellerimiz her an açılmaya hazır. Yeter ki talep oluşsun. Bunun tamamını tüketici belirleyecek. Uçak varsa gelecek ve tatilini yapacak. İnsanların tatil için yola çıkmaları lazım. Bunun için de önemli olan şuan ki mevcut seyahat yasağının kalkmasına bağlı. Talep olmadan otelleri açamayız” diye konuştu.
Atmaca, korona virüs öncesinde günlük 50 rezervasyon alan otelin, şimdiler de ise 1 rezervasyon alabildiğini de kaydetti.

 

“Rusya’da 1 Ağustos’a kadar yasak var”
2020 turizm planlamasında neler olacağının şu an ön görülemediğine değinen Atmaca, “En büyük pazarımız Rusya’da 1 Ağustos’a kadar uçuşlar yasak. Almanya’da 14 Haziran’a kadar seyahat yasağı var. Şu an bir şey öngörmek yalan olur. Uçak şirketlerinin uçuşa başlaması, seyahat yasaklarının kalkması ve bizim de bunu görmemiz lazım. Vatandaşların da, ‘yeter artık, ben tatile gitmek istiyorum’ demesi gerekiyor. Bu saydıklarımız oluşursa ancak o zaman bir şeyler söylemek mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

 

Sertifikasyon sistemi hakkında açıklama yapan Atmaca, “Yeni açılan sertifikasyon programı mutlaka farklı özellikler ve sorumluluklar getirecek. Hijyen ve insan sağlığının çok daha önemli olduğu döneme giriyoruz. Ramazan bayramından sonra başlayacak iç turizm hareketinden sonra en kısa zamanda bitmesi ve eskiden olduğu gibi rekorların kırıldığı bir Antalya olsun istiyorum. Bununla ilgili konaklama sektörü olarak biz hazırız. Yeni oluşturulan sertifikasyon programı ile ilgili sektörün tüm paydaşlarının içinde olduğu bir çalışma yapıldı. Bunun altını daha da fazla doldurup tesislerin insan sağlığına, salgınla ilgili konulara çözüm getirecek bir sertifikasyon programı geliştirip konaklama sektörü olarak 2020 de yine eskiden olduğu gibi sektörün hizmetinde, turistlerin mutlu olduğu, iç pazarda hareketliliğin daha yoğun olduğu bir yaza başlamayı umuyoruz.

 

Biz sektör olarak çok tecrübeliyiz. Yeni sertifikasyon programında sosyal mesafeye daha fazla özen göstereceğiz, dezenfektasyon biraz daha önemli hale getirilecek, yıllardır yaptığımız işin bir parçası olan birçok konuda eskiden normal iş gününde olan konuları da artık yazılı hale getirdik. Çok büyük bir yenilik yok. Bunların zaten birçoğu günlük yaşantımızda yaptığımız işler. En önemli konulardan bir tanesi dezenfektasyon ve sosyal mesafe konusuna çok dikkatli olacağız. Onun dışındakileri sektör zaten yapıyordu. Bundan sonra kayıt altına alacağız.

 

Otel müşterileri ile ilgili birçok öneri var, Termal kameradan ateş ölçümüne varıncaya kadar. Benim tek ümidim eskiden olduğu gibi, hayatımızda hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam etmek. Çünkü maskeli dolaşıyorsunuz, sosyal mesafeye uyuyorsunuz, bir an önce aşısı bulunması ve insan sağlığının kurtulması çok önemli. Benim tek dileğim bir an önce bu dertten kurtulmak.”

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Ersin FURAL
Etiketler: Turizm, Sektörü, Hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı