Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 13:27 Bu haber 961 kez okundu
 
Türkiye’de bir ilk. Drone artık ilaçlamada da kullanılıyor
Türkiye’de Dron Teknolojileri, hayatın her alanında hayatımıza girmeye devam ediyor. Ülkemiz tarımının başkenti Antalya'da TDT ( Tarımsal Dron Teknolojileri ) Firması Dronla İlaçlama yaparak, bir ilke imza attı. Organizasyona Antalya Fidan A.Ş. ev sahipliği yaptı.
TARIM Haberi
Türkiye’de bir ilk. Drone artık ilaçlamada da kullanılıyorTDT ( Tarımsal Dron Teknolojileri ) Firması Dron Teknolojileri sorumlusu Ziraat Mühendisi Burçak Sevim, Antalya’nın Serik ve Manavgat ilçelerinde Dronla ilaçlama yaparak bir ilke imza attılar.

Dron Teknolojilerinin Tarımda kullanımıyla görüntüleme, arazide verim tesbiti, ilaçlama gibi birçok alanda etkin çözümler üretilebilecektir. Antalya'da karpuz, buğday, pamukta dronla ilaçlama uygulamalarını gerçekleştirdiklerini aktaran Sevim, 10 litrelik bir ilaçla 10 dönümlük bir alanı 10 dakika gibi kısa bir sürede dronla ilaçlama yapabildiklerini aktardı.

Antalya programına ilk olarak Manavgat ve Serik’te karpuz ve kavun üreticileri ile buluştuklarını aktaran Sevim, büyük arazi sahipleri üreticilerin eskiden uçakla ilaçlama yaptıklarını ancak daha sonra yasaklanmasıyla traktörle ilaçlama yapmaya çalıştıklarını işte bu noktada Dronla ilaçlamanın çok önemli bir ihtiyacı karşılamaya aday olduğunu aktardı.

Antalya Fidan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yüce, yaptıkları uygulamanın Türkiye’de ilk olduğuna dikkati çekerek, tarımın başkenti Antalya’da bundan böyle uygulamalarının artacağını dile getirdi.

Yüce ayrıca, “Buradaki amacımız çiftçilerimizi yeni teknolojilerle buluşturmak, zamandan tasarruf sağlamak” dedi.

Manavgat'ta Dronla İlaçlama Uygulaması konusunda Manavgat Ziraat Odası Baskanı Rasim Metin, Dronla ilaçlamaya sektör temsilcileri üreticilerinin yeni teknoloji, hızlı bir uygulama olması büyük ilgi göstereceğini ifade etti.

Büyük ölçekli karpuz üreticilerinden Mehmet Şeker ve Murat Göksoy'un karpuz bahçelerinde Dronla ilaçlama uygulamaları yapıldı. Göksoy, hız, maliyet ve direkt bitkiye yapılan etkin ilaçlama çevreye ve insan sağlığına daha az zararlı olmasından dolayı Dronla ilaçlamadan memnun olduklarını sözlerine ekledi.

Ayrıca Boztepe, Kundu, Kemerağzı ve Abdurrahmanlar bölgesinde pamuk ve buğdayda dronla ilaçlama uygulamaları yapıldı.

Boztepe'de üretim yapan Hüseyin Özenin buğday bahçesinde Dronla ilaçlama uygulaması yapıldı. Bölgeden birçok büyük üreticinin yakın ilgi gösterdiği programa Üreticiler, Ziraat mühendisleri ve muhtarlar katıldı. Yine yapılan görüşmelerde Multı Tohum Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ülger, sektörün büyük ihtiyacı, seraların üzerlerinin yazın güneşten korumak üzere yapılan gölgelendirmenin Dronla yapılabilmesi halinde sektöre çok büyük katkılar sağlayacağını aktardı.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Türkiye’de, bir, ilk., Drone, artık, ilaçlamada, da, kullanılıyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Türkiye’de bir ilk. Drone artık ilaçlamada da kullanılıyor
Türkiye’de bir ilk. Drone artık ilaçlamada da kullanılıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı