Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Haber
30 Ekim 2020 - Cuma 12:46 Bu haber 1152 kez okundu
 
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Hayırsever iş insanı Harun Şahin Kırbıyık tarafından Serik’te yaptırılacak olan 24 derslikli ortaokulun temeli, törenle atıldı.
EĞİTİM Haberi
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldıİlçenin Kökez Mahallesi’nde gerçekleştirilen temel atma törenine Vali Ersin Yazıcı, Ak Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er ve hayırsever işadamı Harun Şahin Kırbıyık ve vatandaşlar katıldı

Törende konuşan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, konuşmasına yaşamını yitiren eski başbakan Mesut Yılmaz’a rahmet dileyerek başladı.

Bu ülkede parası olan herkesin bu güzellikleri yapmaya her zaman sahip olmadığını belirten Yazıcı, “Bazı kişiler, İnsanların duasını, teşekkürünü almaya ne kadar niyetlense de bir türlü başaramıyor. Şahin Kırbıyık gibi gönlü güzel insanlar buna layık oluyor ve bunu başarıyor. Sadece konunun para olmadığı zenginliğin bu işleri yapmaya yetmediğini herkes çok iyi biliyor. Bunun için gönül lazım. Vatanına ve milletine olan sevgisini parasını mecbur olmadığı halde böyle bir güzelliğe yatırıp bu topluma hizmet ettiği için Seriğe bu güzel okulu kazandıracağı için iş adamımıza alkış istiyorum. Burada yetişen, okuyan ve mezun olacak olan çocuklarımız hayırsever aileye her daim teşekkür edecek ve dua edecek.” diyerek konuştu.

AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik ise, “Türkiye’de turizmin başkenti ve destinasyonlardan birisi de Belek, Kadriye ve Boğazkent bölgesidir. Dünyanın sayılı merkezlerindendir. Türkiye turizme, tarımla zirvede. Alt yapıda gelinen nokta başarıda en büyük gedik ama eğitimin alt yapısı da çok önemli. Türkiye’nin bugün geldiği düzeye bakıldığında dünyada teknolojide geldiğimiz noktaya bakıldığında eğitimin başarısı da kabul edilmelidir. Bugün yapılan bu hizmet çok anlamlıdır.” dedi.

Hayırsever iş insanı Harun Şahin Kırbıyık, “Azerbaycan’da mücadele eden tüm Azerbaycan’lı kardeşlerimize Allah yardım etsin. Biz ülke olarak bu ülkenin çocuklarıyız diyerek yola başladık. Bu ülkenin çocuklarının ne yapması gerekiyorsa onu yapma taraftarıyız. Bugün biz okullar yapıyoruz. Eğitim ve öğretim her şeyden önemlidir. Bu ülkede ülkesine faydalı ne kadar bilim insanı olursa bu ülke daha refah ve ferah olur. Biz holding olarak her zaman devletimizin yanındayız.”dedi.

SerikB başkanı Enver Aputkan ise, “Serik, ilimizin nüfus olarak altıncı büyük ilçesidir. Ancak, gerek tarihiyle, gerek ekonomisiyle, gerek sosyal  yönü ve kültürüyle nüfusunun ötesinde bir ağırlığa sahiptir. Özellikle tarımsal üretim ve turizmin sağladığı katma değerle birlikte hızla büyümekte ve aldığı göçle de nüfusu hızla artmaktadır.

Nüfus artışı, eğitimde yeni okul ve derslik ihtiyacı doğurmaktadır. Nitekim şu an Serik' te nüfusun yoğun olduğu mahallelerimizde bulunan 5 okulumuz ikili öğretim yapmaktadır. Bu noktada yeni okul yapımı hususunda hayırseverlerimizin katkısı daha da önem kazanmıştır.

Eğitime yapılan yatırım en önemli ve en öncelikli yatırımdır. Sayın Kaymakamımız geçen yıl ilçemizde göreve başlar başlamaz bize her konuda olduğu gibi bu konuda da liderlik etmiş ve okul yaptırabilecek hayırseverlerimize ulaşma noktasında adeta hepimizi seferber etmiştir. Bu seferberliğin ilk meyvesini bugün toplamaya başladık. Sayın Kaymakamımızın önderliğinde kendisine gittiğimizde lafı hiç uzatmadan, "bu topraklarda kazandığımız parayı yine buraya harcarız" diyerek  hemen kolları sıvayan Kırbıyık Holding Yönetim Kurulu Başkanı sayın Şahin KIRBIYIK beyefendinin yaptıracağı ortaokulumuzun temelini teşriflerinizle birazdan atacağız. Okulumuz aynı zamanda Türkiye' nin ilk ekolojik okulu olma özelliği de taşıyacak. Bu okulumuzun açılmasıyla ikili öğretim yapılan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ve Ortaokulunun ortaokul kısmı buraya taşınacak ve Şahin Harun Kırbıyık Ortaokulu adıyla eğitim-öğretim verecek. Şahin Bey'e hepinizin huzurunda Serikliler adına bu anlamlı yatırımı için en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum.

Son yıllarda Serik'te birçok ilçede olmayan Özel Eğitim Uygulama Okulu, Rehberlik Araştırma Merkezi, Özel Eğitim Meslek Okulu gibi okullar açılmıştır. Ancak ilçemize acilen bir Fen Lisesi, bir Bilim Sanat Merkezi ve ikili öğretim yapan diğer okullarımızın da tekli öğretime geçebilmesi için en az 5 okula daha ihtiyaç var. Bu okullarımızın da ilçemize kazandırılması için çabalarımız ve hayırsever arayışlarımız devam ediyor. Serikliler olarak bu konuda desteklerinizi esirgemeyeceğinize olan inancımız tamdır.

Belediye olarak okullarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiği kadar karşılamaya çalışıyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana yaklaşık bir buçuk yıl içinde okullarımızın bahçesine sıcak asfalt döktük. Artık Okullar bölgesi haline gelen Kökez Mahallesinde bulunan okullarımızın ihata duvarlarını yaptık, yollarını genişlettik. Salgın sürecinde her hafta okullarımızın dezenfeksiyonunu yapıyoruz. Yeni okul yerleri konusunda ve mevcut okul yerlerinin imar sorunlarının çözümü konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bundan sonra da eğitime hizmet için elimizden gelenin fazlasını yapma gayretinde olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

TÜRKİYE'DE İLK

Haziran ayı içerisinde Antalya Valiliğin ve hayırsever iş insanı Harun Şahin Kırbıyık arasında protokolü imzalanan Harun Şahin Kırbıyık ortaokulu Türkiye'de ilk ekolojik okul olacak. 24 derslikli okulun yeşil çatış, yağmur sularını kendisi toparlayıp gri suyu arıtıp tekrar tuvalet sifonlarında kullanacak. Solar enerjiyle kendi elektriğini kendisi sağlayacak. 2021-2022 eğitim ve öğretim sezonunda tamamlanacak.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Türkiye’de, İlk, Ekolojik, Okulun, Temeli, , Atıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Türkiye’de İlk Ekolojik Okulun Temeli Atıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı