Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Haber
19 Kasım 2021 - Cuma 09:50 Bu haber 595 kez okundu
 
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Tarım ve Orman Bakanlığı, Kore Türkiye Büyükelçiliği ile Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) işbirliğinde Serik’te “Türkiye-Kore Dostluk Ormanı” fidan dikim töreni düzenlendi.
YAŞAM Haberi
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştuTürkiye’de yaz aylarında orman yangınları devam ederken, Koreli doğa severlerin başlattığı fidan bağış kampanyasında toplanan 130 bin fidanın ilk 30 bini ile Orman Bakanlığı tarafından verilen 30 bin, hayırsever vatandaşların bağışladığı 4 bin fidan olmak üzere toplam 64 bin fidan Serik’te 30 hektarlık alanda toprakla buluştu.

İlk fidanların Antalya’nın haricinde Muğla, İstanbul, Osmaniye, Kilis, Nevşehir olmak üzere 5 ilde daha Türkiye-Kore Dostluk Ormanı oluşturulacak.

Serik’in Gebiz mahallesinde gerçekleştirilen fidan dikim törenine Kore’nin Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee, Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, Serik Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Abdullah Aytekin, ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, Antalya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Fuat Nur, kurum amirleri, çeşitli okulların izcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmaları öncesinde hazırlanan Türkiye-Kore Dostluk Ormanı tabelası protokol tarafından açıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kore’nin Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee, “Büyükelçilik olarak Türkiye – Kore dostluk ormanı oluşması için fidan dikim etkinliğine katılmaktan onur duyuyorum.

Her şeyden önce geçen Ağustos ayında Antalya’da meydana gelen büyük orman yangınında zarar görenlere Kore Cumhuriyeti adına bir kez daha en derin taziye ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Ayrıca büyük orman yangınlarını hızlı bir şekilde kontrol altına alarak başarılı bir şekilde yaraları saran Türkiye Hükümeti ve halkına şu mesajı iletmek istiyorum” dedi.

Türkçe olarak “Unutmayın Kore Halkı yanınızda” diyerek seslenen Lee, “Hepiniz bildiğiniz gibi Tokyo Olimpiyatlarında Türkiye ve Kore Kadın voleybol takımlarının çeyrek final maçı vesilesi ile Türkiye’deki orman yangınlarından haberi olan Kore halkı kendi aralarında fidan bağışlama kampanyası başlatmıştır. Bir çok Kore’li Kore milli voleybol takım kaptanı Kim Yeon Koung’un adına 130 bin fidan fidan bağışı yaptı. Nihayet bugün orman yangınlarından en çok etkilenen bölgelerden biri olan Antalya’da Kore halkı tarafından bağışlanan fidanlar Kore-Türkiye dostluk ormanı oluşturmak için bu etkinliği düzenledik. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Kasım Milli ağaçlandırma günü etkinliğinde Yeşil Türkiye’yi ilan etmiştir. Kore halkının bağışladığı bu fidanların da onun bir parçası olmasını ümit ediyorum.

Kore ve Türkiye’nin 2002 dünya kupası yarı finali maçı Türkiye’nin Kore savaşına katılması ile oluşan Kore ve Türkiye halkı arasındaki özel dostluğu bir kez daha teyit etmek için fırsat olmuşsa, 2020 Tokyo olimpiyatında kadın voleybol çeyrek final maçı iklim değişikliği nedeniyle birçok çevresel zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bu durumda spor yoluyla 2 ülke arasındaki dostluğun çevre koruma işbirliği boyutuna geçerek daha da geliştiğini düşünüyorum.

Bugün oluşturduğumuz Türkiye – Kore dostluk ormanı da Antalya’ya tekrar yeşil bir orman kazandırarak eski haline getirmek için bir katkıda bulunacağını ve 2 ülke arasındaki dostluğunda daha da derinleşeceğini, daha çok Kore’li turistin Antalya’yı ziyaret edeceğini ümit ediyorum.” dedi.

Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, “Yıllar önce fatih kararnamesinde bir cümle var. Ormanlarından bir dal kesenin kollarını keserim. Atalarımızın ormana ve yeşile verdiği değerin en veciz ifadelerinden birisi bu cümledir. Tabiat böceği ile börtüsü, ağacı, otu, gökte uçan kuşu ile tüm insanlığın ortak malı. Vucudun bir noktasındaki sızı bütün vücudu kapsar. Dünyanın bir ucundaki felaket, bütün insanlık alemini etkilemelidir. Yokluklar, felaketler, savaşlar ve afetler insanlığın ortak sorunlarıdır. Bugün burada Kore halkı ile Türk halkı bir araya geldiler. Bir güzelliği paylaşıyor. Umarız ki bu dünya ülkelerine örnek olur. Kore kadın voleybol milli takım kaptanının önderliğinde böyle bir çalışmanın başlaması aslında sporun ne kadar önemli olduğunu, sporcunun ahlaklı ve faziletli olduğu takdirde nelere kadir olduğunu biliyoruz.” diyerek konuştu.

Fidan dikim töreninde konuşan Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, “Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi (FRA) 2020 raporuna göre Türkiye, en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa'da 1., dünyada ise 4. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda orman varlığını en çok artıran ülkeler sıralamasında Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 6’ncı sıradayız. Orman varlığını en çok artıran ülkeler arasında yer almak, ÇEKUD olarak bu sürece katkıda bulunmak mutluluk vericidir. Bu yıl, 28 Temmuz'da başlayıp 17 gün süren ve hepimizi derinden üzen Türkiye tarihinin en büyük orman yangınlarını yaşadık. Bu süreçte 54 ilde yaklaşık 300 orman yangını çıktı. Söndürme çalışmalarına 6 binden fazla personelle ve on binlerce gönüllüyle müdahale edildi ve yangınlar söndürüldü. Ancak 11 kahramanımız şehit düştü. Görev şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

Kore halkı tarafından fidan bağış kampanyasının başlamasına vesile olan Kampanyanın başlamasına vesile olan Kore milli voleybol takım kaptanı Kim Yeon Koung Türk halkına verdiği mesaj okundu. Koung’un mesajında, “Kore halkının Türkiye’ye bağışladığı 130 bin fidanın 6 şehirde Kore – Türkiye dostluk ormanı oluşturulmak için kullanıldığını duydum. Böylesine anlamlı bir işbirliğine azda olsa katkım olduğu için çok minnettarım. Orman yangınlarının neden olduğu hasarın en kısa sürede onarılmasını ve herkesin sağlıklı bir günlük yaşama dönmesini umuyorum. Antalya’daki Kore-Türkiye dostluk ormanının açılış töreni için yürekten tebriklerimi sunuyorum.”

Konuşmaların ardından Kore’nin Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee ile ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik birlikte ormanın ilk fidanlarını dikti ve can suyunu verdi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Türkiye-Kore, Dostluk, Ormanı, için, ilk, fidanlar, toprakla, buluştu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu
Yorumlar
Haber Yazılımı