Ülkay Atmaca, “2021 sezonunda umutluyuz”
Haber
01 Mart 2021 - Pazartesi 13:17 Bu haber 7181 kez okundu
 
Ülkay Atmaca, “2021 sezonunda umutluyuz”
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Genel Başkanı Ülkay Atmaca, “Nisan ayını bekliyoruz. Nisan da Rus pazarının açılması ile birlikte turizmde hareket başlayacaktır” açıklamasında bulundu.
TURİZM Haberi
Ülkay Atmaca, “2021 sezonunda umutluyuz”Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Genel Başkanı Ülkay Atmaca, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turizm sezonunda erken rezervasyonların devam ettiğini ve özellikle iç pazarda hareketlilik olduğunu söyledi.

Nevruzla ilgili henüz netleşmiş bir şey olmadığını belirten Atmaca, “Nisan ayını bekliyoruz. Nisan da Rus pazarının açılması ile birlikte hareket başlayacaktır” dedi.

-Yerli Turizm olmazsa olmazımız”

Yerli turizmin Türkiye’nin olmazsa olmazı olduğuna değinen Atmaca, “Çünkü daha önceki krizlerde hep Türk misafirler rezervasyon yaptırdılar. Nisan ayında açık olan tesislerle önce Rus pazarı ile başlarız, Ramazan ayı ile birlikte Türk misafir yoğunluğumuz artar. Zor bir süreçten geçtik. İnsanlar tatil yapamadılar. Kısıtlamalar nedeniyle insanlar tatili, denizi, kumu çok özledi. Bütün bunlar bir araya geldiğinde 2021 in en iyi pazarlarından birisi iç pazar olacaktır” diye konuştu.

Turizm sezonu ile ilgili Cumhurbaşkanının açıklamalarını kendisinin de dinlediğini aktaran Atmaca, “Şöyle ki biz zaten 2020 yılında dünyaya örnek olduk. Dünyada bütün destinasyonlar kapalı iken, her yerde turizm yapılamazken biz ülkede çok ciddi bir turizm hareketi başlattık. 1 Hazirandaki normalleşme ve güvenli turizm sertifikası ile birlikte Antalya’da 3.5, Türkiye genelinde 15 milyon turist ağırladık. Böyle bir dönemde sayılara çok takmamak lazım ama hayatımızda ilk defa başımıza gelen pandemide turizm yapabiliyor olmak çok büyük bir başarıydı. Bunu da tüm paydaşlarımız ortaya çıkardı. Bu sayılar mutlaka artacak. Artması içinde tüm kamu kurumları ve STK lar sayıların artması için canla başla çalışıyor. 2021 de bu sayılar mutlaka artacaktır. Nisanda başlayıp aşının performansı, aşı karnesi gibi gündemde olan bütün konular Mart sonuna kadar hayatımızın en önemli kısmında karara bağlandığında 2021 de yüksek turist sayısına ulaşacağımızı göreceğiz” dedi.

-Turizm sektörünün aşılanması Türkiye’ye turist tedariki yapan ülkelere çok büyük bir örnek olur

Özellikle turizm sektörü çalışanlarının aşılanması gerektiği hususuna değinen Atmaca, “Ülkemizdeki aşı performansı ve sayı çok önemli. Son birkaç haftadır yetkililere sesleniyoruz. Özellikle turizm sektörüne aşılamada öncelik verilmesini istiyoruz. Son verilere göre dünyada en çok aşılama yapan dördüncü Ülke konumundayız. Aşılama hızımız gayet iyi. Turizm sektörünün öncelikli sektör olarak öncelik verilmesini isteriz. Avrupa’daki aşılama sayısı ya da aşı pasaportu tartışmaları var. Bu Avrupa Birliğinin kendisinin alacağı bir karardır. Biz güvenli turizm sertifikası ile dünyaya örnek bir çalışma yapmıştık. Şu anda sezonla ilgili tüm hazırlıklarımız devam ediyor. 2021 ile ilgili umutluyuz. 2021 sezonunun sağlıklı bir şekilde başlaması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Biz Turizm çalışanlarının öncelikli aşılanması konusunda STK lar olarak yoğun bir çalışma çerisindeyiz. Sesimizi duyurmak için gerekli yerlere dilekçelerimizi verdik. Ülkemizde aşılama şu anda öğretmenlere kadar gelmiş durumda. Dolayısıyla en elzem ve acil olan kısmı olan 65 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olanlar ve insan sağlığı konusunda en önemli kesimlerin aşılama süreleri bitmek üzere. Bir sonraki adım bu ülkenin en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi turizm. Turizm sektöründe 2020 yılında kayıp çok yüksek. Turizm sektöründeki çalışanların aşılanması Güvenli Turizm Sertifikası ile birlikte Türkiye’ye turist tedariki yapan ülkelere çok büyük bir örnek olur. Satış ve pazarlama konusunda da çok büyük bir etken olur. 2020 yılında Güvenli Turizm Sertifikası ile çok iyi bir yol almıştık. Bu yolun daha iyiye gitmesi için turizm sektörünün aşılanması Türkiye’ye tatile gelecek talebin artmasına ve insanların sık tatile gelmesine sebep olur. Bunu aşı ile taçlandırmak ta çok önemli” şeklinde konuştu.

İngiltere’de uygulanan seyahat yasaklarından da bahseden Atmaca, “İngiltere’de uygulanan seyahat yasağı 3 Nisan tarihine kadar devam ediyor. 21 Haziran’dan itibaren de bütün pandemi kısıtlamalarını kaldıracağını açıkladı. Bundanda şu çıkar, Nisan ayında biraz hareket olur. Seyahat yasağı bitecek ama 21 Haziran’dan sonra İngiltere’den yoğun misafir alacağız. Son birkaç gündür gündemde de yer alan İngiliz pazarında bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlarımız rezervasyonlardaki artışlardan söz ettiler. İngiltere’nin Haziran ayında yapacağı kısıtlamaların kaldırılması diğer Avrupa ülkelerine de örnek olacaktır. Bu umut verici bir durumdur. En azından biliyoruz ki 21 Haziran’dan itibaren seyahat kısıtlamaları kaldırılmış ve pandemi koşulları normale dönecek” dedi.

Özellikle turizm sektörü çalışanlarının aşılanması gerektiği hususuna değinen Atmaca, “Ülkemizdeki aşı performansı ve sayı çok önemli. Son birkaç haftadır yetkililere sesleniyoruz. Özellikle turizm sektörüne aşılamada öncelik verilmesini istiyoruz. Son verilere göre dünyada en çok aşılama yapan dördüncü Ülke konumundayız. Aşılama hızımız gayet iyi. Turizm sektörünün öncelikli sektör olarak öncelik verilmesini isteriz. Avrupa’daki aşılama sayısı ya da aşı pasaportu tartışmaları var. Bu Avrupa Birliğinin kendisinin alacağı bir karardır. Biz güvenli turizm sertifikası ile dünyaya örnek bir çalışma yapmıştık. Şu anda sezonla ilgili tüm hazırlıklarımız devam ediyor. 2021 ile ilgili umutluyuz. 2021 sezonunun sağlıklı bir şekilde başlaması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Biz Turizm çalışanlarının öncelikli aşılanması konusunda STK lar olarak yoğun bir çalışma çerisindeyiz. Sesimizi duyurmak için gerekli yerlere dilekçelerimizi verdik. Ülkemizde aşılama şu anda öğretmenlere kadar gelmiş durumda. Dolayısıyla en elzem ve acil olan kısmı olan 65 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olanlar ve insan sağlığı konusunda en önemli kesimlerin aşılama süreleri bitmek üzere. Bir sonraki adım bu ülkenin en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi turizm. Turizm sektöründe 2020 yılında kayıp çok yüksek. Turizm sektöründeki çalışanların aşılanması Güvenli Turizm Sertifikası ile birlikte Türkiye’ye turist tedariki yapan ülkelere çok büyük bir örnek olur. Satış ve pazarlama konusunda da çok büyük bir etken olur. 2020 yılında Güvenli Turizm Sertifikası ile çok iyi bir yol almıştık. Bu yolun daha iyiye gitmesi için turizm sektörünün aşılanması Türkiye’ye tatile gelecek talebin artmasına ve insanların sık tatile gelmesine sebep olur. Bunu aşı ile taçlandırmak ta çok önemli.”

İngiltere’de uygulanan seyahat yasaklarından bahseden Atmaca, “İngiltere’de uygulanan seyahat yasağı 3 Nisan tarihine kadar devam ediyor. 21 Haziran’dan itibaren de bütün pandemi kısıtlamalarını kaldıracağını açıkladı. Bundanda şu çıkar, Nisan ayında biraz hareket olur. Seyahat yasağı bitecek ama 21 Haziran’dan sonra İngiltere’den yoğun misafir alacağız. Son birkaç gündür gündemde de yer alan İngiliz pazarında bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlarımız rezervasyonlardaki artışlardan söz ettiler. İngiltere’nin Haziran ayında yapacağı kısıtlamaların kaldırılması diğer Avrupa ülkelerine de örnek olacaktır. Bu umut verici bir durumdur. En azından biliyoruz ki 21 Haziran’dan itibaren seyahat kısıtlamaları kaldırılmış ve pandemi koşulları normale dönecek.”

 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Ülkay, Atmaca,, “2021, sezonunda, umutluyuz”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ülkay Atmaca, “2021 sezonunda umutluyuz”
Ülkay Atmaca, “2021 sezonunda umutluyuz”
Ülkay Atmaca, “2021 sezonunda umutluyuz”
Yorumlar
Haber Yazılımı