Valensiya Portakalı’nda Hasat Zamanı
Haber
29 Mart 2021 - Pazartesi 12:50 Bu haber 9675 kez okundu
 
Valensiya Portakalı’nda Hasat Zamanı
İlçemizde Valensiya (Yaz) portakalı hasadına başlandı. Yaz aylarının vazgeçilmez C vitamini deposu olan genelde sıkma portakal olarak kullanılan Valensiya portakalın büyük bir bölümü yurt dışına ihraç ediliyor.
TARIM Haberi
Valensiya Portakalı’nda Hasat ZamanıÜreticiler iç pazarda da satış rakamlarının artması için, “Her gün çocuklarımıza 1 bardak portakal suyu içirelim” diyerek çağrıda bulundular.

Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, bölgenin önemli gelir kaynaklarından olan turunçgillerden Valensiya portakalının hasadına başlandığını ve yaklaşık 20 gün hasadın devam edeceğini söyledi.

Çömezoğlu, “Antalya bölgesinde en önemli narenciye bölgelerinden biri olan Serik ilçesinde geçtiğimiz yıl 16 bin 623 dekar alanda narenciye yetiştirilmektedir. Bunun büyük kısmını da Valensiya portakalı almaktadır. Yine bu alanda geçtiğimiz yıl 47 bin 914 ton ürün hasadı yapıldı. Bu yıl ise bu rakamı aşmayı bekliyoruz” dedi.

İhracatçılar birliğinin Antalya genelinde 2020 yılında yapılan ihracaat rakamlarını değerlendiren Çömezoğlu, “İhracatçılar birliğini verilerine göre 2020 yılının Ocak ve Kasım döneminde Antalya bölgesinde 55 bin 055 ton narenciye hasadı gerçekleşmiş, bundan da 29 milyon 150 bin 479 dolar döviz elde edilmiş” diyerek konuştu.

Serik ilçesi Belkıs mahallesinde üretici Mehmet Özen ise, Valensiya portakalının şu anda hasat zamanı olduğunu ve hasada başladıklarını söyledi.

Valensiya portakalını piyasada sıkma portakal olarak bilindiğini aktaran Özen, Portakalın şu anda hasat fiyatının 2.5-2.6 lira aralığında olduğunu dile getirdi.

Mart sonunda başlanan hasadın Nisan ayının 15’ine kadar devam edeceğini belirten Özen, “Hasadı yapılan portakalın bir kısmı direk satışa sunuluyor, bir bölümü de soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor. Bazı aracılar da direk yurt dışına ihraç ediyor. Mesela burada toplanan portakal, direk yurt dışına ihraç olacak” dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Valensiya, Portakalı’nda, Hasat, Zamanı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Valensiya Portakalı’nda Hasat Zamanı
Valensiya Portakalı’nda Hasat Zamanı
Valensiya Portakalı’nda Hasat Zamanı
Valensiya Portakalı’nda Hasat Zamanı
Yorumlar
Haber Yazılımı