Yılmaz, “17 AĞUSTOS DEPREMİNİN ACI BİLANÇOSU UNUTULMAMALIDIR!!!"
Haber
17 Ağustos 2021 - Salı 12:55 Bu haber 6348 kez okundu
 
Yılmaz, “17 AĞUSTOS DEPREMİNİN ACI BİLANÇOSU UNUTULMAMALIDIR!!!"
Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Serik Temsilci İnşaat Mühendisi Ali Yılmaz, 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde yapılması gerekenler ve alınması gereken tedbirlerle ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.
GÜNDEM Haberi
Yılmaz, “17 AĞUSTOS DEPREMİNİN ACI BİLANÇOSU UNUTULMAMALIDIR!!!Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Serik Temsilci İnşaat Mühendisi Ali Yılmaz, 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde yapılması gerekenler ve alınması gereken tedbirlerle ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı. Başkan Yılmaz açıklamasında şunları dile getirdi:

“Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde üst üste görülen doğal afetler ve bunların acı bilançoları, hala insanlığın doğal afetlere karşı yeterince bilinçli ve tedbirli olmadığını göstermektedir.

Ülke tarihimizin en büyük ve sonuçları itibariyle en acı depremlerinden biri olan Doğu Marmara depreminin üzerinden 22 yıl geçti. Bu deprem; binlerce insanımızı toprak altında bıraktı, binlerce insanımız yaralandı. Yapılarımızın  yüzde 25`i, kullanılamaz hale geldi. 17 milyar dolardan fazla ekonomik kayıp, ortaya çıktı.

Büyüklüğü 7,4 olan 17 Ağustos 1999 Doğu Marmara Depremi bir kent depremi olarak ortaya çıkmıştır. 17 bin 480 insanımız yaşamını yitirmiş, binlerce insanımız yaralanmıştır. 330 bin konut, 50 bin işyeri hasar görmüştür. Bir milyondan fazla insan evsiz kalmıştır.

Bugüne kadar yaşamış olduğumuz depremler, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu ortaya koymaktadır. 100 yıl içerisinde oluşan depremlerde 110 bin insanımız yaşamını yitirmiş, 700 bin mertebesinde yapımız yerle bir olmuştur. Çok sayıda insanımız yaralanmış, sakat kalmış, milyarlarca dolar ekonomik kayıp ortaya çıkmıştır.

Edinilen bilgiler çerçevesinde 1999 Depreminde var olan yapı stokunun ancak 5 i yenilenmiş durumda.

Bu sistem bütünlüğü ile birlikte yapı envanterinin çıkarılarak; acil eylem planı yapılması

-Ortaya çıkması muhtemel risklerin transfer edilmesi bakımından yapı sigortası ve mesleki sorumluluk sigortası yapılmalıdır.

-Afet bilinci çocuklarımıza okullarda verilmeli bu konuda seferberlik ilan edilmelidir.

-Okullarda ve resmî kurumlarda deprem tatbikatları yapılmalıdır.

Bu kapsamda kentlerimiz  6 (altı) sorunla karşı karşıya kalmıştır.

1-Sel ve su baskınları afete dönüşmektedir

2-Küresel ısınma ile  iklim değişiklikleri

3-Havalar düne göre çok daha fazla kirlenmektedir.

4-Kentlerimiz depreme hazırlıklı değildir.

5-Denizlerimiz plastik ve müsilaj gibi çevre kirliliğiyle karşı karşıya kalmıştır

6-Yeni inşaat ve kentsel dönüşüm uygulamaları mühendislik tabanlı sosyal ve toplumsal bakış açılarına göre planlanmalı..

17 Ağustos 1999’da,saat 03.02'de,merkez üssü İzmit Gölcük olan 7.4 şiddetindeki depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum.”

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Yılmaz,, “17, AĞUSTOS, DEPREMİNİN, ACI, BİLANÇOSU, UNUTULMAMALIDIR!!!",
Yorumlar
Haber Yazılımı